Zlato Norvežankam, Črnogorke bronaste

Ljubljana, 20. 11. 2022 19.38 |

Norveška ženska rokometna reprezentanca je osvojila zlato kolajno na letošnjem evropskem prvenstvu v Sloveniji, Črni gori in Severni Makedoniji. Na finalni tekmi v Ljubljani je premagala Dansko s 27:25 (12:15), v tekmi za bronasto odličje pa je bila Črna gora po podaljšku boljša od Francije s 27:25 (22:22, 13:12).

Statistika tekme Danska – Norveška
Statistika tekme Danska – Norveška FOTO: Sofascore.com

Za Norvežanke je to že deveta zlata kolajna na celinskih tekmovanjih. Pred letošnjim zmagoslavjem na prvem ženskem rokometnem turnirju v treh državah so bile najboljše tudi na Nizozemskem 1998, na Madžarskem 2004, na Švedskem 2006, v Makedoniji 2008, na Danskem in Norveškem 2010, na Hrvaškem in Madžarskem 2014, na Švedskem 2016 ter na Danskem 2020.

Rokometašice iz Hamletove dežele so sijajno odprle obračun v Stožicah. V uvodnih 20 minutah so povsem zasenčile svoje tradicionalne tekmice in si v 19. minuti priigrale pet golov prednosti (9:4). Visok zaostanek je le predramil uvodoma blede Norvežanke, ki so v nadaljevanju vzpostavile ravnotežje na igrišču in v 24. minuti več kot prepolovile visok primanjkljaj (9:11), na veliki odmor pa odšle z zaostankom treh zadetkov (12:15).

Danke, ki so v zadnji tekmi glavnega dela tekmovanja na kolena položile Norvežanke z 31:29, so tudi večji del druge polovice tekme imele v oblasti absolutne kraljice evropskih igrišč. Predvsem so onemogočile izjemno zunanjo norveško vrste - v njej sta tudi najbolj koristna igralka turnirja (MVP) Henny Reistad in najboljša strelka letošnjega turnirja Nora Mork (50) ter Stine Oftedal - ter si v 44. minuti priigrale štiri gole prednosti (22:18).

A nato je Norvežanke, kot že ničkolikokrat v preteklosti, iz mrtvih dvignila neuničljiva Katrina Lunde. Dvainštiridesetletna vratarka je nanizala nekaj bravuroznih obramb, njene soigralke v polju pa so v 51. minuti izenačile na 22:22.

V prelomnih trenutkih dvoboja so Norvežanke zaigrale še boljše in po dveh golih Kristine Breistol v 54. minuti prvič na dvoboju povedle s 24:23. Od tedaj naprej več niso pogledale tekmicam v hrbet. Slabe dve minuti pred koncem so si po golih Henny Reistad priigrale prednost dveh golov (26:24), najvišjo prednost na tekmi pa tik pred zadnjim zvokom sirene (27:24).

Pri Norvežankah je bila na finalni tekmi najbolj učinkovita Nora Mork z osmimi goli, pri Dankah pa Louise Vinter Burgaard s šestimi zadetki.

Črnogorka Matea Pletikosić
Črnogorka Matea Pletikosić FOTO: AP

Črnogorke v Stožicah osrečile številne navijače

Črnogorke so v malem finalu po izjemno dramatičnem dvoboju in desetminutnem podaljšku na kolena položile favorizirane Francozinje. Na poti do zmage nad lanskimi olimpijskimi prvakinjami iz Tokia jih je spodbujalo vsaj 1500 rojakov v osrednji slovenski dvorani v Stožicah.

Za izbranke črnogorske selektorice Bojane Popović je to druga kolajna na zaključnih turnirjih stare celine, pred desetimi leti so v Srbiji – pod vodstvom zdajšnjega selektorja slovenske ženske reprezentance Dragana Adžića – osvojile odličje zlatega leska.

Večji del dvoboja so bile v prednosti Črnogorke. V 48. minuti so imele tri gole prednosti (20:17), a so jih v končnici tekme Francozinje ujele in izenačile na 20:20, le minuto kasneje pa po golu Estelle Nze Minko zaostale z 20:21. A Črnogorke se niso vdale, po golu Đurđine Jauković so dobro minuto pred koncem znova povedle z 22:21, za Francozinje pa je izenačujoči gol – po rdečem kartonu Itane Grbić – dve sekundi pred koncem dosegla Grace Zaadi Deuna.

V izenačenem podaljšku so bile Črnogorke kljub vidni utrujenosti vseskozi v prednosti. Poldrugo minuto pred koncem so po golu Tatjane Brnović povedle s 26:24, lepo prednost pa zadržale vse do konca dvoboja.

V črnogorski reprezentanci sta bili bili najbolj učinkoviti Jovanka Radičević in Đurđina Jauković, ki sta dosegli po šest golov, v francoski pa Estelle Nze Minko in Lucie Granier s po štirimi zadetki.