Španski rokometaši po drami in zmagi nad Hrvaško do zlate medalje

Stockholm, 26. 01. 2020 18.01 |

A.V./J.B./STA
363

Rokometaši Španije so v sila izenačenem finalu evropskega prvenstva v Stockholmu z 22:20 ugnali hrvaško izbrano vrsto. Bron je v soboto pripadel Norvežanom, četrto mesto pa je osvojila slovenska reprezentanca.

Španci so drugič zapored prišli do evropske krone.
Španci so drugič zapored prišli do evropske krone. FOTO: Twitter

Španski rokometaši so drugič zaporedoma osvojili naslov evropskih prvakov, najboljši so bili tudi pred dvema letoma na Hrvaškem. Igralci s Pirenejskega polotoka so zaključne turnirje stare celine v Španiji 1996, Italiji 1998, Švici 2006 in na Poljskem 2016 končali na drugem, na Hrvaškem 2000 in na Danskem 2014 pa na tretjem mestu.

Hrvati so na prvem prvenstvu v treh državah v zgodovini evropskega rokometa znova ostali brez zlate kolajne, so pa dopolnili svojo zbirko srebrnih, zdaj jih imajo že tri. Pred tem so jih osvojili na Norveškem 2008 in v Avstriji 2010, na Portugalskem 1994, v Srbiji 2012 in na Poljskem 2016 pa so bili tretji.

"Kavboji" so odlično odprli dvoboj, po 19. minutah vodili za tri gole (10:7), v nadaljevanju pa se jim je povsem ustavilo. Španci so jih z nekaterimi taktičnimi ukanami in kadrovskimi spremembami dodobra presenetili, po delnem izidu 5:1 pa na polčasu vodili z 12:11.

Izbranci španskega stratega Jordija Ribere so si v 36. minuti priigrali prednost štirih golov (16:12), a nato padli v krizo, kar so Hrvati izkoristili in se jim v 44. minuti približali na gol zaostanka (16:15), v 49. minuti pa jih po golu nekdanjega igralca mariborskega Branika Marina Marića tudi ujeli (18:18).

A izbranci hrvaškega stratega Lina Červarja se niso ustavili, na krilih glasnih navijačev - v švedsko prestolnico jih je prišlo več kot 10.000 - so po golu Luke Stepančića v 54. minuti znova povedli z 19:18.

Prelomni trenutki dvoboja pa so bili španski. V 59. minuti so po golu Aleixa Gomeza povedli z 21:20, v naslednjem hrvaškem napadu je Igor Karačić naredil korake, zadnji žebelj v krsto naših južnih sosedov pa je zabil Alex Dušebajev za končno zmago z 22:20.