Srbi in Španci za pokal ATP, Williamsova s Pegulo v finale Aucklanda

Sydney, Auckland, Brisbane, Šenžen, 11. 01. 2020 10.16 |

Teniška reprezentanca Srbije na čelu z drugim igralcem sveta Novakom Đokovićem je prva finalistka novoustanovljenega pokala ATP, ki poteka v Avstraliji. Srbi so si vstopnico za finale zagotovili po zmagi s 3:0 nad Rusijo. V drugem polfinalu sta Roberto Bautista in Rafael Nadal zagotovila zmago Špancem nad gostiteljico Avstralijo.

Najprej je v obračunu Srbov in Rusov Dušan Lajović s 7:5 in 7:6 (1) premagal Karena Hačanova, potem pa je v obračunu najboljših igralcev obeh ekip Novak Đoković v dveh urah in 49 minutah ugnal Daniila Medvedeva, petega igralca sveta. Bilo je 6:1, 5:7 in 6:4. Tako je bilo že pred obračunov dvojic jasno, da je Srbija napredovala v finale. Vseeno sta zatem še Nikola Čačić in Viktor Troicki s 6:4 in 7:6 (7) dobila igro dvojic proti ruski navezi Tejmuraz Gabašvili/Konstantin Kravčuk.

"To je bila neverjetna tekma. Bilo je veliko izmenjav in zelo naporno. Daniil Medvedev je eden najboljših igralcev na svetu in danes je pokazal, zakaj," je po koncu Đoković, 16-kratni zmagovalec turnirjev na veliki slam, pohvalil 23-letnega Rusa. Đoković je prvi niz prepričljivo dobil, drugega pa izgubil. Medvedev je povedel že s 4:1 v igrah, a se je Đoković vrnil in izenačil na 4:4, vseeno pa je v nadaljevanju Rusu uspelo odvzeti prvi niz Srbu na turnirju. V tretjem nizu je odločila peta igra, ko je Đokoviću, ki je kljub dobrim predstavam na začetku sezone odpovedal nastop na turnirju v Adelaidu, uspel "break".

Slavje Đokovića in navijačev srbske izbrane vrste med obračunom z Medvedevom.
Slavje Đokovića in navijačev srbske izbrane vrste med obračunom z Medvedevom. FOTO: AP

Nadal po hudi bitki le strl De Minaura
Za drugo finalno vstopnico sta se nato udarili Španija s prvim igralcem sveta Rafaelom Nadalom in domačinka Avstralija. Najprej sta na igrišče stopila Nick Kyrgios in Roberto Bautista Agut, ki je prvega domačega aduta nadigral s 6:1 in 6:4.

V drugem posamičnem dvoboju je mladi, 20-letni Alex de Minaur dobil prvi niz proti prvemu igralcu sveta Nadalu s 6:4, v drugem držal Nadala do 5:5 in izgubil v zaključku niza s 5:7. V tretjem odločilnem nizu pa 33-letni Nadal ni imel večjih težav z Avstralcem, ki ima tudi španske korenine. Niz je dobil s 6:1 in Španijo popeljal v nedeljski finale še pred dvobojem dvojic. Tudi tega so dobili Španci, Pablo Carreno-Busta in Feliciano Lopez sta premagala Chrisa Guccioneja in Johna Peersa s 6:2, 6:7 (6) in 10:4.

"Poskušal se bom naspati in se pripraviti. Finale bo težak, Novakova Srbija je odlična ekipa. Upamo, da bomo pripravljeni nanjo," je o finalnem obračunu s Srbi dejal Nadal.

Williamsova se bo za naslov v Aucklandu pomerila z rojakinjo
Prva nosilka teniškega turnirja v Aucklandu, legendarna Američanka Serena Williams, se je brez težav prebila v finale, potem ko je v polfinalu s 6:1 in 6:1 premagala mlado rojakinjo Amando Anisimovo. Williamsova bo tudi v finalu igrala proti rojakinji, in sicer Jessici Pegula, ki je s 3:6, 6:4 in 6:0 izločila Danko Carolino Wozniacki. Osemintridesetletna Williamsova, ki je v karieri osvojila 23 turnirjev velike četverice, je za zmago nad dvajset let mlajšo Anisimovo potrebovala zgolj 43 minut.

Pegula, 82. igralka sveta, pa je uvrstitev v finale 250.000 dolarjev (224.820 evrov) vrednega turnirja preprečila Danki, ki se bo upokojila po odprtem prvenstvu Avstralije. Lahko pa Wozniackijeva vseeno osvoji turnir v Aucklandu, v paru z Williamsovo se je namreč prebila v finale dvojic.

Keysova in Pliškova za naslov v Brisbanu
Madison Keys in Karolina Pliškova se bosta pomerili za naslov v finalu turnirja WTA v Brisbanu z denarnim skladom 1,26 milijona evrov. Američanka je v polfinalu s 3:6, 6:2 in 6:3 izločila Čehinjo Petro Kvitovo, druga nosilka turnirja Čehinja Pliškova pa s 6:7 (10), 7:6 (3) in 6:2 Japonko Naomi Osaka, sicer tretjo nosilko. Sedemindvajsetletna Pliškova, tudi druga igralka sveta, je do zdaj v karieri osvojila 15 turnirjev WTA, tri leta mlajša Keysova pa pet.

Aleksandrova v Šenženu do prvenca WTA
Rusinja Ekaterina Aleksandrova je v kitajskem Šenženu osvojila prvi turnir WTA v karieri med posameznicami. V finalu turnirja z nagradnim skladom 650.000 dolarjev (584.532 evrov) je s 6:2 in 6:4 premagala Kazahstanko Jeleno Ribakino. Peta nosilka turnirja, ki je na poti do finala izločila tudi nekdanjo prvo igralko sveta Španko Garbine Muguruza, je za zmago v finalu potrebovala 73 minut. Petindvajsetletna Aleksandrova je na lestvici WTA trenutno na 34. mestu, kar je njena najvišja uvrstitev do zdaj.