Sunderland drugič, Al-Atijah pa četrtič v karieri zmagovalec relija v Dakarju

Dakar, 14. 01. 2022 09.41 |

Britanec Sam Sunderland (GasGas) med motociklisti ter Katarec Naser Al-Atijah (Toyota) med avtomobilisti sta zmagovalca 44. relija Dakar, ki je potekal v Savdski Arabiji. Sunderland je drugič v karieri postal najboljši med motociklisti, 51-letni al-Atijah pa četrtič med avtomobilisti. Slovenski predstavnik Simon Marčič (Husqvarna) je bil skupno 54.

Na zelo nepredvidljivem reliju so se motociklisti neprestano menjavali v vodstvu po številnih težavah in kaznih. Sam Sunderland je v nedeljo v etapi izgubil celo 26 minut in padel na četrto mesto, v zadnjem tednu pa je nadoknadil zaostanek in v cilj v Džedi kot danes osmouvrščeni pripeljal s prednostjo 3:27 minute v skupnem seštevku pred Čilencem Pablom Quintanillo (Honda). Tretji Avstrijec Matthias Walkner (KTM) je zaostal 6:47 minute.

Sunderland je postal eden od petih motociklistov z dvema zmagama na reliju Dakar, kar na večni lestvici zadošča za sedmo mesto. Na vrhu je Francoz Stephane Peterhansel, ki je slavil šestkrat. Nato je legendarni Francoz z vzdevkom gospod Dakar še osemkrat postal najboljši med avtomobilisti.

"Iskreno ne bi mogel biti bolj srečen. Zadnja etapa je bila zahtevna in stresna. Veliko je bilo navigacije in nekaj zapletenih zapiskov, zaradi česar sem bil precej zmeden in nisem vedel, kje je prava pot. Moja glava bo eksplodirala ... Za sabo imam zahtevno sezono, ampak če zmagaš Dakar, to odtehta vso trpljenje," je po zadnji preizkušnji dejal 32-letni Sunderland.

V današnji zadnji etapi od Biše do Džede (516 km) s 164 km hitrostnih preizkušenj je sicer zmago slavil Quintanilla pred Avstralcem Tobyjem Priceom (KTM) in še enim Čilencem Josejem Ignaciom Cornejom Florimom (Honda).

Edini slovenski predstavnik Simon Marčič (Husqvarna) je še na poti do Džede, v skupnem seštevku pa se mu obeta mesto okoli najboljše petdeseterice. Lansko preizkušnjo v Savdski Arabiji je Mariborčan končal na skupno 36. mestu ter petem v kategoriji originals, kar je bil doslej najboljši dosežek za Štajerca. Zmago je leta 2021 slavil Argentinec Kevin Benavides, ki je letos po številnih težavah daleč v ozadju.

Simon Marčič
Simon Marčič FOTO: Denis Janežič

Celotno traso v Savdski Arabiji je zmogel v 50 urah, 40 minutah in 31 sekundah, s čimer je za zmagovalcem zaostal 11:54:01 ure. V kategoriji originals je to zadoščalo za osmo mesto. V 12 etapah je 39-letni slovenski motociklist zbral za 27 minut kazni.

Lansko preizkušnjo v Savdski Arabiji je Mariborčan končal na skupno 36. mestu ter petem v kategoriji originals, kar ostaja doslej najboljši dosežek za Štajerca.

Simon Marčič si mora motor popravljati sam
Simon Marčič si mora motor popravljati sam FOTO: Denis Janežič

Med avtomobilisti na vrhu ni bilo takšne gneče kot pri motociklistih. Naser Al-Atijah si je že hitro privozil neulovljivo prednost, potem ko je njegov najbližji tekmec, devetkratni svetovni prvak v reliju naletel na okvaro menjalnika v tretji etapi. Tam je izgubil več kot pol ure, na koncu pa je kot drugouvrščeni v skupnem seštevku za Katarcem zaostal 27:46 minute. Tretji je bil domačin Jazid al-Raji (Toyota) z zaostankom 1:01:13 ure.

Al-Atijah, sicer tudi dobitnik bronaste olimpijske kolajne v strelstvu iz Londona 2012, je četrtič v karieri slavil na Dakarju, pred tem je bil najboljši še v letih 2011, 2015 in 2019, s štirimi zmagami pa se je na večni lestvici na drugem mestu izenačil s Fincem Arijem Vatanenom.

"Za nas je bil to izjemen Dakar, na katerem nismo zmagali vse od leta 2019. Ekipa je storila super delo in posledica vsega tega je ta zmaga. Dvakrat smo bili pred tem v Savdski Arabiji drugi, tokrat pa smo dosegli cilj," je dejal 51-letnik al-Atijah.

Reli Dakar sicer prirejajo od leta 1979, zadnje tri izdaje pa so organizirali v Savdski Arabiji.