V lanski sezoni smo vse do zadnjega spremljali troboj za naslov prvaka, odločala je zadnja dirka v Mantovi, kjer je najkrajšo potegnil prav Tim Gajser. Na koncu je bil tretji, le 20 točk za zmagovalcem Jeffreyjem Herlingsom in 15 za drugim Romainom Fevbrejem. "Zagotovo je manj pritiska. Ampak pritisk vedno je. Če ga ni od zunaj, si ga ustvariš sam. Vedno pričakujem, da se bom boril za najvišja mesta. Je pa zagotovo drugačen občutek vstopiti v sezono z rdečo številko," je o razlikah med začetkom letošnje in lanske sezone povedal Gajser.
25-letnik je lani branil naslov prvaka iz 2020 in v sezono vstopil sanjsko, ko je bil najboljši na obeh vožnjah za VN Rusije. Sedaj upa, da mu bo na njemu ljubem dirkališču v Veliki Britaniji uspel podoben uvod. "V Matterley Basin se vedno rad vračam. Verjetno je to moje najljubše prizorišče na koledarju. Lani mi je šlo zelo dobro, proga mi ustreza. Upam, da bo vreme zdržalo," je v napovedi pred začetkom prejšnjega vikenda povedal Gajser.
Organizatorjem je v nedeljo, ko bi morala biti dirka, ponagajalo vreme, tako da so vse skupaj prestavili za teden dni. Tudi to pa ne bo dovolj, da bi se v karavano vrnila lani najboljša v skupnem seštevku Herlings in Fevbre, ki sta poškodovana. Slovenski as je na druženju z mediji pred začetkom sezone izpostavil, da je konkurenca zelo velika in da je težko govoriti, kdo bo njegov glavni tekmec.
'Ni idealno, če si že na začetku v najboljši formi'
Pri 25 letih je Gajser dovolj izkušen, da si pred prvo preizkušnjo ni želel nalagati prevelikega pritiska. "Start v sezono je pomemben. A ni kritično, da bi moral nujno zmagati. Menim, da ni idealno, če si že na začetku sezone stoodstotno pripravljen, ker je to težko držati do konca vseh pet ali šest mesecev. Računam, da bom v 'top' formo prišel okoli četrte ali pete dirke in jo nato držal do konca," je o tempiranju forme povedal dirkač s prepoznavno številko 243.
Spremembe, ki mu gredo na roko
Ena največjih sprememb v primerjavi z lansko sezono je vrnitev na stari dvodnevni format, kar pomeni, da bomo ob sobotah spremljali kvalifikacije, ob nedeljah pa dirke, kar je Gajser toplo pozdravil. "Bil sem eden redkih, ki smo si želeli vrnitve na dvodnevni format. Tako imaš več časa za pripravo motorja, kar je edino pravilno," je pojasnil.
Druga sprememba je vrnitev neevropskih dirk, ki jih v zadnjih dveh letih zaradi koronskih omejitev ni bilo. Že 6. marca čaka dirkače preizkušnja v Argentini, dokazovali pa se bodo tudi v Indoneziji in Združenih državah Amerike, kjer bo po trenutnem sporedu zadnja dirka sezone. "Lani je bilo precej dirk v Italiji (sedem, op. a.). Letos so nove na Finskem, v Indoneziji, pa v Argentini … V teh dveh letih sem potovanja zelo pogrešal. Zato se jih veselim. Upam, da bo koledar ostal, kot je predviden, da ne bo prišlo do sprememb. Dobro je, da ne gremo vsako sezono na iste proge. Da se tudi države spreminjajo," je svoje mnenje z novinarji delil Hondin dirkač.
Tudi časovno bo ritem dirk bistveno bolj podoben tistemu pred izbruhom pandemije koronavirusa. Lani se je sezona denimo začela šele sredi junija. "Zadnji dve leti sta bili bolj naporni kot prej. Imeli smo recimo kar 11 tekem zaporedoma. Poleg tega smo tekmovali tudi ob sredah, tako da smo v sedmih dneh imeli tudi po tri dirke. Še bolj kot fizično je bilo to naporno iz mentalnega vidika."
Čim več sezon, kot je bila lanska
Čeprav je lansko sezono zaključil z grenkim priokusom, saj mu ni uspelo ubraniti naslova prvaka, si jo bo zaradi napetih bojev zapomnil v dobrem spominu. "Bila je nekaj posebnega. Do zadnje vožnje smo se trije borili za naslov, kar je dobro za nas, šport in vse navijače. Upam, da bomo tudi v prihodnosti spremljali čim več takšnih sezon. Tudi za tekmovalce je to bolj zanimivo. Ni se zaključilo, kot bi si želel, ampak to je potrebno sprejeti in iti naprej. Letos vsi začenjamo z ničle. Skušal bom biti bolj konstanten in ostati zdrav vse leto. Lani je bilo preveč napak," načrtuje edini slovenski predstavnik v elitnem razredu, medtem ko bo Jan Pancar nastopal v MXGP2.
Gajser za konec ni skrival, da je njegov glavni cilj v letu 2022, da znova postane svetovni prvak. Lani so odločale malenkosti, tudi zato se je v pripravah, katerih velik del je opravil na Sardiniji, posvečal hitrejšim startom. "Začetke smo veliko analizirali, ogromno delamo na njih. Tudi pri Hondi delajo na tem, da bi mi vse skupaj karseda olajšali."