Van der Poel še enkrat pokazal svoje mojstrstvo, Pogačar v cilju z glavnino

Gualdo Tadino, 12. 03. 2021 16.28 |

Na dirki Tirreno–Adriatico je bila v petek na sporedu tretja etapa, ki jo je v ciljnem sprintu dobil Nizozemec Mathieu van der Poel pred Belgijcem Woutom van Aertom. Tadej Pogačar je v cilj prišel v času zmagovalca. Bil je osmi, v skupnem seštevku pa je na petem mestu z 20-sekundnim zaostankom.

Po najdaljši etapi na letošnji dirki je v skupnem seštevku še naprej v vodstvu Wout Van Aert (Jumbo-Visma). Drugi je zdaj Mathieu van der Poel (Alpecin-Fenix), ki zaostaja štiri sekunde. Tretji je Francoz Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-step), ki po današnjem četrtem mestu zaostaja 10 sekund.

"Res sem bil vesel po prihodu v cilj, še posebej, ker sem bil frustriran po včerajšnji napaki. Zato sem želel to danes popraviti. Še bolj sem vesel zmage, ker je ekipa opravila izjemno delo, da je ujela ubežnike. Pomembno je bilo, da je Wout takoj zaprl prednost kolesarja, ki je nekoliko pobegnil. Sam sem mu le sledil," je dejal van der Poel po 30. zmagi v karieri.

"To je bil zahteven zaključek, sprint nekoliko navzgor. Noge so me res bolele," je še dodal zmagovalec dirke Strade Bianche preteklo soboto.

Lanski zmagovalec dirke po Franciji Tadej Pogačar je v skupnem seštevku napredoval na peto mesto, za vodilnim pa zaostaja 20 sekund. Pred njim je še Španec Mikel Landa (Bahrain Victorious) z zaostankom 19 sekund. Pred sobotno kraljevsko etapo slovenski as ni štedil z močmi in je poskušal v sprintu priti do čim boljše uvrstitve, a je bil prekratek v boju z boljšimi sprinterji.

Obdržal je belo majico najboljšega mladega kolesarja, a cilja še precej višje pred sobotno gorsko etapo. "Vesel sem bele majice, jutri pa je na vrsti najtežja etapa. Komaj čakam na ta izziv in upam na dobre noge. Danes je bila etapa dolga in zahtevna, na koncu je bilo tudi mrzlo. Počutil sem se dobro, a noge so bile po takšni etapi nekoliko utrujene. Upam, da si bom dobro opomogel," je za organizatorja dirke sporočil 22-letnik s Klanca pri Komendi, ki vseeno napoveduje boj za modro majico vodilnega.

V etapi je na začetku sicer ubežala peterica kolesarjev, ki si je privozila tudi devet minut naskoka. Je pa glavnina nato strnila vrste in zadnja ubežnika ujela vsega tri kilometre pred koncem, ko se je cesta že dvigovala proti Gualdo Tadini.

Od preostalih Slovencev je Luka Mezgec (Team Bike-Exchange) zasedel 92. mesto z zaostankom 1:51 minute, Jan Tratnik (Bahrain Victorious) in Jan Polanc (UAE Team Emirates) pa sta zasedla 118. oziroma 119. mesto z zaostankom 2:20 minute. V skupnem seštevku je Polanc zdaj 58. (+ 3:20), Mezgec je nazadoval na 86. mesto (+ 11:19), Tratnik pa je pridobil nekaj mest in je zdaj 134. (+ 17:41).

V soboto bo na sporedu najtežja etapa na dirki od Ternija do vrha na Prato di Tivi. Zaključni vzpon je dolg 14,7 kilometra s povprečnim naklonom sedem odstotkov. Pred tem bodo kolesarji premagali še en vzpon najvišje kategorije.

Mnogi so pričakovali, da se bo v boj za zmago vmešal tudi Luka Mezgec, ki pa je opravljal vlogo pomočnika, tako da ga v samem finišu ni bilo med najboljšimi. FOTO: Damjan Žibert