Prižiganje olimpijskega ognja v antičnem templju, posvečenem boginji Heri v Olimpiji, je potekalo po natančno določenem postopku. Ogenj je prižgala olimpijska svečenica, uprizorila jo je grška igralka Ino Menegaki, le s pomočjo moči sončnih žarkov in velikega konkavnega ogledala. Sonce je ogenj vnelo le po nekaj sekundah, kar v simboliki slovesnosti pomeni, da imajo olimpijske igre blagoslov tako bogov kot narave. Po prižiganju ognja je olimpijsko plamenico prevzel 18-letni grški alpski smučar Ioannis Antoniou, ki je baklo nato predal prvemu ruskemu zvezdniku, vrhunskemu hokejskemu igralcu in ambasadorju zimskih olimpijskih iger v Sočiju Aleksandru Ovečkinu.
Olimpijski ogenj bo po dolgem popotovanju, prvih 2000 kilometrov bo plamenica opravila po deželi zibelki olimpizma Grčiji, 7. februarja prihodnje leto prispel in osvetlil olimpijski Soči. Olimpijsko plamenico bo na poti nosilo 14.000 ljudi, opravila bo 65.000 kilometrov dolgo pot in med drugim obiskala tudi vesolje, dotaknila pa se bo skoraj zemeljskega dna, ko se bo potopila v Bajkalsko jezero, se povzpela na Severni tečaj ter na vrh Elbrusa, najvišje gore v Evropi.
"To je najlepši trenutek v mojem življenju," je prek družbenega omrežja Twitter sporočil Ovečkin, potem ko je bil med prvimi, ki jih je doletela ta življenjska čast, da so nosili olimpijsko plamenico. "Zahvaljujoč Sočiju 2014, so mi zaupali, da sem med nosilci olimpijske plamenice. Še posebno velika čast zame je, da sem prvi ruski nosilec ognja. Sem zelo vesel, in to mi veliko pomeni. Ponosen sem, da sem del te ceremonije ob prižiganju ognja, ta se bo zdaj podal na največjo nacionalno štafeto v olimpijski zgodovini," je pred slovesnostjo povedal Ovečkin.
Med slovesnostjo ob prižiganju ognja so morali posredovati tudi pripadniki medicinskega osebja. Štirje udeleženci slovesnosti so omedleli zaradi sončarice, tri so nato zadržali na opazovanju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.