Navijačice. V ameriških filmih so to lepotice, ki največkrat igrajo glavno vlogo. In verjetno je tudi zato ta šport tako popularen postal še v Evropi. In ni dolgo trajalo, da je prišel tudi v našo malo Slovenijo. In ker smo Slovenci, ko je govora o športu, v svetovnem merilu nekaj posebnega, se tudi v cheerleadingu lahko pohvalimo z več naslovi evropskih prvakinj.
Skupine navijačev (Cheerleaders) in plesalk (Cheer dance) imajo v svetu, zlasti v ZDA, kjer so tudi nastale, že stoletno tradicijo. V Sloveniji je to predvsem 'mlada' športna zvrst, ki se je prvič pojavila leta 1995. Spektakularne koreografije navijačev oziroma cheerleaderjev lahko občudujete na košarkarskih tekmah ter na drugih prireditvah. Le malokdo pa ve, da se v cheerleadingu merijo tudi na državnem, evropskem in svetovnem prvenstvu.
Cheerleading se pri nas bliskovito razvija, eno najuspešnejših društev pa je Šolsko športno društvo Log-Dragomer, pod okriljem katerega živi za cheerleading preko 120 Žabic in Žabonov, starih od 4 do 21 let.
Žabice prihajajo iz majhnega kraja na robu ljubljanskega barja, po rezultatih sodeč pa so evropski velikan. Na zadnjih šestih zaporednih evropskih prvenstvih so si prislužili 17 pokalov, od tega 12 naslovov evropskih prvakov. Vrhunske rezultate dosegajo v obeh disciplinah – cheerdanceu in cheerleadingu. Maja letos so se udeležili največjega 'cheerleaderskega' tekmovanja v Evropi – Elite Cheerleading Championship, na katerem se je predstavilo 2.500 tekmovalcev iz osmih držav. Domov so prinesli kar sedem pokalov, med katerimi so bili kar štirje zmagovalni.
A najbolj so se razveselili glavne nagrade, in sicer vstopnice za svetovno prvenstvo, ki bo aprila 2009 v Orlandu na Floridi. Udeležba na omenjenem tekmovanju pomeni cheerleaderjem ravno toliko kot uvrstitev na olimpijske igre, saj gre za največje svetovno tekmovanje, na katerem Slovenci še nismo imeli svojega predstavnika.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.