Slovenci z novo zmago predčasno v drugi del EP

Ljubljana, 13. 01. 2024 19.29 |

Marko Juvan, STA
49

Slovenska rokometna reprezentanca je v Berlinu odigrala drugo tekmo evropskega prvenstva. Tekmec je bil Poljska. Ob polčasu je bilo 20:14 za varovance selektorja Uroša Zormana, na koncu pa 32:25 za naše rokometaše. Slovence je zmaga in izenačen rezultat na tekmi med Norvežani in Ferci (26:26) že popeljala v drugi del tekmovanja.

Slovenija je na uradnih dvobojih še šestič na zadnjih sedmih tekmah proti Poljski slavila, skupno pa je pri osmih zmagah na 13 tekmah. Štiri so dobili Poljaki, en dvoboj pa se je končal brez zmagovalca. Prvih nekaj minut današnjega dvoboja v berlinski Mercedes-Benz Areni je minilo v znamenju obeh visokih levih zunanjih. Do izida 5:5 sta tako Szymon Sićko kot Borut Mačkovšek dosegla po tri gole, Slovenci pa so po nekaj tehničnih napakah v uvodu prišli do vodstva s 6:5 po drugem zadetku s sedmih metrov Deana Bombača.

Prvič je Slovenija za dva gola vodila po protinapadu Domna Novaka, a je Poljska po izključitvi Blaža Blagotinška hitro poravnala izid. Na igrišče je sredi prvega polčasa stopil tudi najboljši slovenski strelec prve tekme Aleks Vlah in takoj dvakrat zadel in priigral sedemmetrovko.

Posledica je bilo vnovično vodstvo za dva gola (11:9), tudi hitro izvajanje sredine pa je Poljakom predstavljalo vse večjo težavo. Tilen Kodrin je po asistenci še enega pomembnega rezervista Mihe Zarabca zabil za +3, kar je Marcina Lijewskega na klopi Poljske prisililo v minuto odmora. Slovenci so vse bolj strnili obrambo in prevzemali pobudo, prednost pa je rasla, po novih golih Gašperja Marguča in Kodrina je ta znašala 16:11, po še peti uspešno izvedeni sedemmetrovki pa tudi +6. Takšna je bila prednost tudi ob polčasu, potem ko je sireno prehitel Kodrin s svojim petim golom iz nemogočega položaja oz. mrtvega kota.

Slovenija - Poljska
Slovenija - Poljska FOTO: Sofascore.com

Tudi drugi del se je začel po slovenskih notah za +8. Dolgi napadi so bili voda na mlin slovenski reprezentanci, ki je malce stopila s plina, a mirno ohranjala prednost. Slovenci so imeli sicer nekajkrat priložnost, da bi ušli na devet golov razlike, to namero pa so dosegli na polovici drugega polčasa, ko je za 28:19 zadel Marguč. Vse bolj je bilo jasno, da povratka za Poljake, ki so v napadu delovali brezidejno in se zatekali igri ena na ena, ne bo, Slovenija pa je lahko bolj kot ne zapečatila uvrstitev v drugi del tekmovanja, kar je bil tudi glavni cilj slovenske odprave v Berlin.

Uroš Zorman
Uroš Zorman FOTO: AP

"Mislim, da bo to dovolj za Hamburg, moralo bi se zgoditi kar veliko presenečenje za kaj drugega. Zelo zadovoljen sem, ker smo odigrali dobro tekmo. Po prvi tekmi se mi je zdelo, da nam bo ta način napadanja bolj ustrezal, da bo obramba boljša in to se je tudi videlo. Dosegli smo kar nekaj lahkih golov, tekli smo, uživali v napadu. Igrali smo lep rokomet, super tekma tudi za samozavest in nismo še rekli zadnje na tem turnirju. Poljski slog igre nam bolj ustreza. Ferci so neugodni, igrajo s štirimi, petimi igralci in veš, da jih boš v 60 minutah nekako premagal. Poljaki so nam pisani na kožo, v obrambi nas težko držijo, ker smo hitrejši, v napadu so počasnejši in jim z globljo varianto obrambe delamo precej težav. Večinoma so nam ustrezale take reprezentance, ki imajo veliko kilogramov in višino, to se je danes tudi poznalo. Večja težava je, ko igramo proti velikim, močnim in povrhu še hitrim, kot so denimo Francozi in podobni," je bil po tekmi izčrpen  kapetan slovenske reprezentance Jure Dolenec.

Varovanci selektorja Uroša Zormana so si dobro porazdelili breme doseganja zadetkov. Šest jih je dosegel Marguč, po pet Kodrin in Bombač, po štiri pa Mačkovšek, Vlah in Kristjan Horžen

Drugi del EP bo za skupine D, E in F potekal v Hamburgu. Prvič bodo Slovenci tam nastopili v sredo, skupaj pa bodo v drugem delu odigrali še štiri tekme.

Ferci v zaključku s serijo treh golov v nizu do velikega remija proti Norvežanom
V "severnjaškem" obračunu pa sta se Norveška in Ferski otoki razšla z nedoločenim izidom. Tekma je bila zelo izenačena, v sami končnici pa je sprva kazalo na zmago Norvežanov, ki so povedli s 26:23. A novinci na velikih mednarodnih tekmovanjih iz Ferskih otokov niso izobesili bele zastave, v izdihljajih tekme je izenačujoči gol po zadeti sedemmetrovki prispeval Elias a Skipagutu.

Pri Norvežanih sta bila najbolj učinkovita Alexandre Blonz z osmimi in Goran Johannessen s šestimi goli, pri Fercih pa sta a Skipagutu in Teis Rasmussen dosegla po pet zadetkov. Pet rokometnih reprezentanc si je sicer po dveh krogih skupinskega dela že izborilo nastop v drugem delu moškega evropskega prvenstva v Nemčiji, med njimi tudi Slovenija.