Split je bil ta teden prizorišče najmočnejšega borilnega tekmovanja. Hrvaška zveza tajskega boksa in evropska zveza tajskega boksa EMF, ki delujeta pod okriljem IFME sta v Dalmacijo privabila 400 športnikov iz 30 držav. Slovenijo je tokrat zastopalo 7 tekmovalcev, ki sta jim poveljevala selektor Andrej Žveglič in mednarodni predstavnik Iztok Vorkapić. Prvi uspeh za reprezentanco je tokrat požrtvovalno izboril kapetan ekipe Mirko Vorkapić v kategoriji do 67 kilogramov (A razred), ko je četrtfinalu s soglasno odločitvijo sodnikov (30:27) premagal Poljaka Mateuzsa Janika. Kljub dominaciji je bila pot do brona vse prej kot lahka, saj si je Mirko na začetku tretje runde ob metu v klinču izpahnil levo ključno kost na ramenskem stičišču. Kljub hudi poškodbi in bolečini je nadaljeval dvoboj, celo napadal s poškodovano roko in dočakal konec dvoboja. Tako je moral predati polfinalni nastop proti Turki Aliju Batmazu in se zadovoljiti s tretjim mestom, kar je obenem njegov največji uspeh na velikih tekmovanjih.
Bron si je z zmago proti Turku Mustafi Kučuku prislužil tudi težkokategornik (91 kilogramov, A razred) Rok Eršte, ki je znova dokazal, da je previsoka ovira za turške reprezentante. V prvi rundi je imel sicer pobudo njegov nasprotnik, ki je Roka s kolenskimi udarci v telo spravil v težave. Po intervenciji trenerskega dvojca med odmorom pa se je zbral in Turku odmeril zrcalno kolensko dozo v klinču. Kučuk pritiska ni zdržal in je kar trikrat padel pod udarci Slovenca, kar je pomenilo avtomatsko prekinitev dvoboja. Naskok v finale pa je Roku preprečil izkušenejši Francoz Amine Kebir, ki je onesposobil Erštetovo levo nogo z nizkimi nožnimi udarci in slavil s prekinitvijo. Polfinale je bil tudi končna postaja za Ptujčana Aleša Goloba (75 kilogramov, B razred), ki je klonil proti Čehu Josefu Talafousu. Aleš se je boril srčno in dobro kljuboval nasprotniku skozi dvoboj, a ga je v zadnji polovici tretje runde zaustavil visoki nožni udarec v čeljust in s tem poškodba, zaradi katere je bil dvoboj prekinjen. Slovenske nastope je v velikem finalu sklenila Bojana Šebenik v kategoriji nad 75 kilogramov, prav tako v elitnem A-razredu, kjer se je pomerila s Turkinjo Rabijo Kardeniz. Bojana je dvoboj odprla odločno in napovedala neizprosen ritem. Turkinja, ki ima za seboj veliko več dvobojev, je sicer dobro izkoriščala svoje tehnično znanje in zbirala točke, vendar se je morala pošteno namučiti, da se je obranila nezaustavljive Bojane, ki je na prvenstvo prišla z zgolj enim predhodnim dvobojem. Pritisk slovenske predstavnice se je nadaljeval v drugi rundi. Bojana je z dolgim prvim direktom nadzorovala potek dvoboja in se prebijala bližje nasprotnici. Sledilo je kar nekaj močnih desnic v glavo Turkinje in rezultat pred odločilno rundo je bil poravnan na 19:19. Tudi v zadnji rundi je Šebenikova nadaljevala isti pristop, Kardenizova pa se je branila z brcami in koleni v klinču. Ob zadnjem gongu sta borki prejeli stoječi aplavz s tribun za zanimiv dvoboj dveh kontrastnih stilov. Sodnikom so bile v zadnji rundi bolj všeč klasične Muaythai tehnike brc in kolen, zato so zmago z 29:28 dolelili Rabiji Kardeniz. Bojana Šebenik pa je ring vseeno zapustila z dvignjeno glavo in prejela čestitke številnih prisotnih borcev, trenerjev in uradnega osebja.
Solidni tudi debitanti
Rezultatsko manj uspešni so bili debitanti na velikih tekmovanjih Žiga Gril, Sašo Vorkapić in Darko Drobež. Žiga (71kilogramov, A-razred) je imel pobudo skozi večino prve in druge runde, vendar je bil Šved Magnus Andersson tisti, ki je z dvema kolenoma v jetra razbil napade Slovenca in ga ob koncu druge runde prisilil v popolno defenzivo, kar je sodnika prepričalo, da je dvoboj zaustavil. Skoraj isto usodo je doživel Mirkov mlajši brat Sašo Vorkapić (67 kilogramov, B-razred), ki je v prvi rundi skoraj knockoutiral Madžara Spetha Norberta, a se je izkušenejši Madžar z nekaj domiselnimi potezami izognil silovitemu napadu. V drugi rundi so Sašu zaradi neizkušenosti pošle pomoči in Madžar je prevzel pobudo. Zaradi pasivnosti in vidne izčrpanosti je ob koncu runde posredoval sodnik in dvoboj zaustavil. Najstarejši slovenski predstavnik Darko Drobež (81 kilogramov, B-razred) se je pogumno bojeval vse tri runde, a vseeno po soglasni odločitvi izgubil proti mlajšemu Johanu Anderssonu. Kljub vsemu je Darko pustil dober vtis in znova pokazal železno voljo in neizprosnost v ringu.
Slovenska ekipa se tako v domovino vrača z največjo bero medalj v zgodovini tega borilnega športa. Fantje in dekle so osvojili tri bronaste in eno srebrno medaljo. Zaradi vnovične odsotnosti podpore države, ki jo predstavljajo že vrsto let, so bili reprezentanti odvisni od sponzorskih sredstev ter lastnih prihrankov. Ob tem se celotna ekipa zahvaljuje vsem, ki so pomagali pri odhodu na evropsko prvenstvo.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.