Kitajci so odpovedali gradnjo petih olimpijskih prizorišč, nekaj jih nameravajo zmanjšati, že obstoječe pa modernizirati. Novo vodilo je gospodarnost, kar pomeni odmik od ambicioznih načrtov Kitajcev, da bi športnike sveta pričakali s tehničnimi in arhetonskimi mojstrovinami.
Dosedanjo razsipniško vzdušje je funkcionar olimpijskega gospodarskega odbora iger Yang Zhaoke opisal s kitajskim reklom "haoda xigong": vsi so obsedeni le z velikimi dejanji. "To se mora končati," je opozoril Zhaoke. Koliko denarja bo dejansko prihranjenega, se ne da napovedati.
Razkošje na grbi revščine
"Ljudje so dobili občutek, da denar, ko gre za ugled Kitajske v svetu, ne igra nikakršne vloge," svari časnik China Daily. Ministrski predsednik Wen Yibao, ki je revščino na podeželju postavil v središče svojega dela, očitno noče mirno opazovati, kako milijarde juanov odtekajo za gradnjo ekstravagantnih stavb v Pekingu, medtem ko vlada uradno priznava, da 28 milijonov, po mednarodnih ocenah pa celo okoli 100 milijonov, Kitajcev živi pod pragom revščine.
Olimpijski stadion ne bo tako razkošen
Žrtev varčevanja bo predvsem olimpijski stadion, ki je že pred gradnjo izgubil precej arhitekturnih posebnosti, zdaj pa naj bi odpisali še premično streho in štiri velike zaslone. Namesto 3,9 milijarde naj bi stadion tako stal le še 2,3 milijarde juanov (230 milijonov evrov).
Pri gradnji plavalnega stadiona, ki ga imenujejo tudi "vodna kocka", naj bi prihranili 900 milijonov juanov. Košarkarska dvorana bo s 65.000 kvadratnimi metri skoraj razpolovljena, število sedišč na stadionu za rokoborce pa bo z 8.000 zmanjšano na 2.000. Skromneje naj bi izpadel tudi 1135 hektarjev velik olimpijski park, isto velja za prizorišča teniških, badmintonških, vodnih in še nekaterih obračunov. Namesto novih dvoran bodo za igre posodobili že obstoječe športne kapacitete pekinških univerz. Splošna gradnja se bo uradno začela šele prihodnje leto, kar pomeni da bodo prizorišča namesto leta 2006 nared leta 2007, s čimer bi zmanjšali stroške začetnega vzdrževanja.
Da bi v domovino močneje vključili Hongkong, Kitajci razmišljajo o preselitvi konjeniških disciplin v to nekdanjo britansko kolonijo. Politična poteza, ki jo mora Mednarodni olimpijski komite še blagosloviti, bi pomenila dodatne prihranke in odpravo organizacijskih težav, saj ima Hongkong z britansko jahalno tradicijo potrebno infrastrukturo že zgrajeno. Peking mora sicer sam še ogromno vložiti v nerazvito infrastrukturo mesta. Načrtovanih je 148 kilometrov podzemne in nadzemne železnice ter novo letališče.