Peking, 24. 08. 2008 10.23 |

Na olimpijskem košarkarskem turnirju so v izjemni finalni tekmi ZDA premagale Španijo s 118:107

Chris Bosh in Pau Gasol
Chris Bosh in Pau Gasol FOTO: Reuters

Ameriška košarkarska reprezentanca ni dopustila presenečenja in je po zanesljivi igri v zaključnih minutah premagala svetovne prvake Špance. To je že 13. zmagoslavje košarkarjev ZDA na največjem športnem dogodku. V finalu so sicer imeli kar nekaj težav, saj so Španci igrali odlično in se dostojno upirali favoriziranimu "Dream Teamu".

Američani so v tekmi, ki predvsem v prvem polčasu ni imela obramb, povedli s trojko, nato pa so pobudo prevzeli Španci in kar nekaj časa vodili, največ za pet točk (22:17). Potem pa je Američanom uspel niz košev in ko je bilo po zaslugi v prvem delu nezaustavljivega Dwayna Wadea na semaforju 43:31, je kazalo, da se bo ponovila tekma iz predtekmovanja, ko ameriški zvezdniki z aktualnimi evropskimi podprvaki niso imeli nikakršnih težav (119:82).

Toda Španci (igrali so brez Joseja Manuela Calderona), ki so na olimpijskih igrah izgubili vseh deset dosedanjih tekem proti ZDA, tudi finale leta 1984 (to je bil do zdaj največji španski olimpijski uspeh), se niso dali. Počasi so se bližali, prišli do izida 71:75, dobrih osem minut pred koncem pa s trojko Rudyja Fernandez prišli celo na dve točki zaostanka (89:91). Dobro minuto pred koncem je bilo 104:108, nato pa je trojko zadel Wade, s 27 točkami najboljši strelec tekme, in upanje se je zmanjšalo. Z osebnimi napakami Evropejcem ni uspelo narediti preobrata, tako da so se Američani lahko veselili težke, a za njih izredno pomembne zmage.

"Nekaj od nas je bilo prisotnih leta 2004, ko smo ameriško košarko pripeljali na najnižjo točko. Naša naloga je bila, da jo spet pripeljemo tja, kamor spada. Na vrh sveta. Uspelo nam je, zato se lahko veselimo," se je smejalo Carmelu Anthonyju. Otroško se zmage ni veselil le Anthony, ampak tudi najbrž največji zvezdnik svetovne košarke Kobe Bryant, ki je v soboto praznoval 30. rojstni dan: "Vsem nam ta naslov pomeni več kot katerikoli drug. Ne more se primerjati niti s šampionskim prstanom v ligi NBA. V ta uspeh smo vložili srce in glavo, prava katastrofa bi bila, če nam ne bi uspelo. Uspelo pa nam je za nas in za vso Ameriko. Mnogi so govorili, da smo igralci arogantni in sebični. Tukaj pa smo dokazali nasprotno. Združili smo se v moštvo in kot moštvo tudi igrali. Nihče ni posebej izstopal."

Manj zadovoljen je bil njegov kolega pri moštvu Los Angeles Lakers, Španec Pau Gasol: "Čeprav si nimamo česa očitati, nismo povsem zadovoljni. Bili smo blizu, imeli smo možnost, da v odlični tekmi premagamo sanjsko moštvo, toda na žalost nam ni uspelo. Borili smo se, bili blizu vso tekmo, kar veliko pove o našem moštvu. Niso nas nadigrali, zato smo lahko ponosni."