Najboljši v kvalifikacijah je bil Finec Henri Hakkinen, ki je zbral 598 krogov, drugi je bil Kitajec Qinan Zhu (597), tretji pa Romun Alin George Moldoveanu (596). Za finale je bilo potrebno doseči 595 krogov, kar slovenskemu strelcu ni uspelo.
Indijski strelec Abhinav Bindra je na olimpijskih igrah v Pekingu v disciplini zračna puška 10 metrov osvojil zlato kolajno z izidom 700,5 kroga. Srebro je osvojil Kitajec Zhu Qinan (699,7), bron pa Finec Henri Hakkinen (699,4), sicer vodilni po kvalifikacijah. Bindra, 25-letni poslovnež iz severnega indijskega mesta Chandigarha, je prvi naslov svetovnega prvaka osvojil pred dvema letoma, sedaj pa mu je končno uspelo osvojiti prvo posamično zlato olimpijsko kolajno za svojo državo. V najbolj razburljivem finalu te olimpijske discipline je Bindri uspelo prehiteti Hakkinena, za katerim je zaostajal za dva kroga in Zhuja, ki je imel krog prednosti.
"Več kot to se ne da doseči, kajne?" je vzneseno povedal Bindra: "Vem, da je Indija dolgo čakala na to in jaz prav tako. V Atenah sem medaljo za las zgrešil, zato sem vedel, da imam zdaj možnost zanjo, če se osredotočim."
Razočarani Debevec
"Nisem zadovoljen, ker nisem uresničil svojega cilja, da bi presegel 590 krogov, saj se taka številka med strelci 'bolje sliši'. Res je sicer, da sem na sedmih olimpijskih igrah, vendar je trema še vedno prisotna. Problem nastane, če je prevelika. Nisem pričakoval, da me bo tako zdelala trema," je dejal Rajmond Debevec.
Začel je zelo slabo in v prvi seriji zadel 96 krogov, v drugi pa le enega več. S tem si je že zaprl pot do finala. "Škoda je bilo uvodne serije, v kateri sem trikrat zadel 9,9 kroga. Če bi v tem delu zadel tri desetice namesto devetic, bi se verjetno vse drugače razpletlo."
Že po prvem strelu na tekmi, ko je zadel deset krogov, je slovenski rekorder dolgo čakal na drugi strel in si 'pridelal' prvo devetico, nato pa še drugo. Po treh desetih krogih je znova zadel serijo dveh devetih, naslednjo devetko pa že v svojem dvanajstem strelu, ob koncu druge serije pa je še dvakrat zgrešil in si že do 18. strela nabral sedem devetic. Tudi če bi odtlej zadel same desetice, bi bil finalni nastop nedosegljiv. Tedaj je slekel strelski jopič in se za tri minute usedel, dvorano pa je zapustil tudi njegov trener Lojze Mikolič, ki se je vrnil šele ob koncu zadnje, šeste serije. "Delal sem preveč tehničnih napak in sem moral prekiniti nastop ter 'presekati' slabo streljanje," je pojasnil Debevec.
Sledila je serija dvajsetih strelov, ko je zadel po deset krogov, vendar pa je do konca zadel še štirikrat po devet krogov. "Proti koncu me je znova doletela kriza. Škoda, čeprav od tega nastopa nisem veliko pričakoval, pa sem se nadejal, da bom zadel več krogov," je končal Debevec.
Čez štiri dni, 15. avgusta, bo nastopil v svoji drugi disciplini, malokalibrsko puško 60 strelov leže. "Nekaj samozavesti sem zagotovo izgubil, vendar pa sem prav toliko krogov v zračno puško dosegel na prejšnjih OI leta 2004 v Atenah, veliko boljši pa nisem bil niti v Sydneyju. Kljub temu zdaj ne morem odločneje napovedati vrhunske uvrstitve. Čaka me še nekaj treningov, podrobno pa bom spremljal tudi vreme. Najprej zaradi vetra na strelišču na prostem, pa tudi zaradi svetlobe. Po nekaj dnevih izjemne vročine se je zdaj v Pekingu zaradi deževnih oblakov stemnilo, kar se je poznalo tudi danes v dvorani," je o svojem naslednjem nastopu dejal dvakratni najboljši strelec na svetu (1991, 1993).
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.