Po 17 dneh se zaključujejo veličastne olimpijske igre v kitajski prestolnici, na katerih je sodelovalo 11.249 športnikov iz 204 držav, tekmovali pa so v 28 športnih panogah, oz. 302 disciplinah.
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge je igre označil za resnično izjemne, potem pa igre uradno zaprl. Rogge je na novinarski konferenci dejal, da so igre v Pekingu povečale razumevanje med Kitajsko in preostalim svetom. Ob tem je sicer poudaril, da vse stvari niso "popolne", da pa MOK ne more vsiljevati sprememb suverenim državam. Dejal je, da je bila Kitajska v času iger pod budnim očesom svetovne javnosti kot še nikoli prej. "Kitajska se je učila o svetu in svet se je učil o Kitajski," je menil. Rogge je izpostavil še dva športnika, ki sta po njegovem mnenju postala "ikoni" pekinških iger - ameriški plavalec Michael Phelps in jamajški atlet Usain Bolt.
8 zlatih medalj "Torpeda iz Baltimora", ki je s tem presegel dosežek Marka Spitza iz Munchena 1972, ter neverjetne predstave "Bliskajoče strele" na šprinterskih razdaljah, kjer je ob treh zlatih medaljah dosegel tudi rekordni trojček, sta dosežka, ki bosta za vedno ostala zapisana ob imenu Peking 2008.
Poleg Phelpsa in Bolta so med najuspešnejšimi udeleženci iger v Pekingu še avstralska plavalka Stephanie Rice, kitajski telovadec Kai Zou ter britanski kolesar na stezi Chris Hoy, ki so prav tako osvojili tri zlate medalje. V skupnem številu osvojenih medalj pa Phelspu sledi ameriška plavalka Nathalie Coughlin s šetimi odličji, a le eno je zlato.
Med državami je velika zmagovalka seveda Kitajska. Domači športniki so osvojili okroglo 100 medalj, od katerih je 51 zlatih, 21 srebrnih in 28 bronastih. ZDA so zbrale 15 zlatih medalj manj, skupaj pa je na njihovem računu 110 medalj (36-38-36). Sledijo Rusija (23-21-28), Velika Britanija (19-13-15) in Nemčija (16-10-15). Slovenija je z eno zlato, dvema srebrnima in dvema bronastima medaljama na 41. mestu.
Pekinške igre rušijo rekorde po gledanosti
OI v Pekingu si je v prvih desetih dneh po ocenah tržnoraziskovalne družbe Nielsen ogledalo 4,4 milijarde gledalcev po vsem svetu. S tem so igre v kitajski prestolnici že pred koncem najbolj gledane v zgodovini OI. Igre v Atenah pred štirimi leti si je skupaj ogledalo 3,9 milijarde gledalcev, v Sydneyju pa je bilo gledalcev 3,6 milijarde. Nielsen je že v prejšnji oceni zapisal, da sta si slavnostno odprtje po svetu ogledali dve milijardi ljudi. Največje je bilo občinstvo v azijsko-pacifiški regiji, kjer si je slovesnost ogledala več kot polovica vseh gledalcev. V Evropi jih je bilo 30, v Severni Ameriki pa 24 odstotkov.
Rogge uradno zaprl Igre
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge je uradno zaprl 29. olimpijske igre v Pekingu. "Razglašam, da so 29. olimpijske igre v Pekingu zaprte, ves svet pa pozivam, da se ponovno zberejo čez štiri leta v Londonu na 30. olimpijskih igrah," je na današnji zaključni slovesnosti na stadionu Ptičje gnezdo dejal Rogge.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.