Slovenski telovadci so torej opravili kvalifikacijske nastope na 37. svetovnem prvenstvu v moški in ženski športni gimnastiki in ekipno zbrali 188,499 točke. Pričeli so na konju z ročaji, napetost pa se je stopnjevala do nastopa na bradlji, kjer se je na orodje podal Mitja Petkovšek, eden izmed obeh slovenskih asov, ki so ju stavnice v ZDA uvrščale med glavne favorite za kolajne.

Petkovšek je s sestavo na bradlji opravil rutinirano, samozavestno, z le manjšimi napakicami in prejel oceno 9,65. Kmalu zatem je na drogu nastopil še Aljaž Pegan in prikazal dobro vajo, žal pa se mu je ponesrečil seskok, kjer je izgubil dragoceni dve desetinki točke, ki bi ga gotovo pripeljali do finala.
Čeprav sta se pred odhodom na SP s trenerjem Jožetom Mešlom najbolj posvetila prav tej prvini, je Pegan napravil velik poskok in prejel oceno 9,50. Po prvem dnevu kvalifikacijskih nastopov je Pegan končal na 9. mestu, Petkovšek pa ima za odličnim ruskim asom Aleksejem Nemovom (9,775) drugo oceno na bradlji. Da pa bo zagotovo vedel, ali si je priboril finalni nastop, bo treba počakati do konca jutrišnjega dne, saj bo prav v zadnjih kvalifikacijskih skupinah nastopilo kar nekaj reprezentanc s specialisti na posameznih orodjih, kot so Kitajci, Ukrajinci, Latvijci, Francozi in domačini, ki imajo poleg tega še prednost domačega terena. Po prvem dnevu ekipno presenetljivo vodijo odlično pripravljeni Japonci pred Romuni in Rusi.

"Žal je Pegan pri seskoku izgubil dve desetinki, ki sta ga stali finalnega nastopa. Že v Ljubljani sem napovedal, da je krog favoritov tako širok, da bo odločal prav seskok, zato sva se z Aljažem tej prvini še posebej posvetila, a se je ravno na tekmi obrnilo drugače. Res škoda, saj je zelo dobro pripravljen, kar je s korektno sestavo do seskoka tudi pokazal," je po tekmi dejal trener Jože Mešl in dodal, da je ekipni zbir točk sicer malo manjši od načrtovanega, a osebno ni razočaran, saj je nastop na SP velika spodbuda in motivacija za pripravo na evropsko prvenstvo, ki bo aprila 2004 v Ljubljani. "Že ko sem pristal, sem vedel, da za finale ne bo dovolj," je po nastopu dejal Pegan.
"Mitja je prikazal dobro vajo, kljub temu pa ocena 9,65 žal še ni zagotovilo, da mu bo uspelo priti v finale. Trepetali bomo vse do konca drugega dne kvalifikacij, vendar upamo, da mu bo uspelo," je o Petkovškovi sestavi dodal Mešl. "Sem kar zadovoljen. Potrudil sem se in naredil, kot znam. Še je nekaj prostora za izboljšanje vaje, kaj lahko bi se pa tudi zgodilo, da bi bilo slabše," je menil Petkovšek.
Že po prvem dnevu se je od nadaljnjega tekmovanja poslovilo kar nekaj favoritov za kolajne. Za svetovnega in evropskega prvaka na drogu Grka Vlasiosa Marasa je bila usodna prav prvina pegan, kjer je napravil napako, ki ga je stala finala. Z orodja je padel tudi tekmec Petkovška na bradlji Belorus Aleksej Sinkevič, poleg njega tudi romunski zvezdnik Marius Urzica in še mnogi drugi.
Mešl je še ocenil, da je med mlajšimi zelo dobro tekmoval komaj 16-letni Andraž Lamut in da se je vodstvo GZS pravilno odločilo, ko mu je dalo priložnost za nastop na SP. "V mnogoboju sem zbral 45,9 točke, kot sem načrtoval. Veliko mi pomeni tudi, da so mi sodniki vse elemente priznali in mi niso znižali izhodiščnih ocen. Glede izvedbe bi morda lahko bilo bolje, vendar sem s svojim krstnim nastopom na tako velikem tekmovanju zelo zadovoljen," je dejal Lamut. Dobro je za svoj premierni nastop tekmoval tudi Ernes Suljič, ki pa si je poškodoval zapestje in zato morda napravil kakšno napako več. Po tekmovanju je Suljič moral na dopinško kontrolo, kjer je po tekmi ostal dve uri ter popil vsaj štiri litre vode.
Poleg tega je za Petkovškom in Peganom edini v slovenski ekipi za nastop na preskoku zbral oceno 9,00 točke. Malce pod pričakovanji je morda nastopil le Alen Dimic, vendar je bil še pred kratkim hudo poškodovan, zato je zaradi bolečin v hrbtu nastopil preveč zadržano, je nastope naših ocenil Mešl. Tudi Sašo Bertoncelj je dobro nastopil na svojem paradnem orodju - konju z ročaji. "Vajo je izvedel korektno, nekaj težav so mu kot ponavadi povzročali strigi. Kaj lahko bi se zgodilo, da bi dobil dve desetinki več ali pa tudi, da bi bila ocena nižja. Sodniški kriterij se spreminja iz nastopa v nastop," je po nastopu svojega varovanca dejal Sebastijan Piletič.
Za pravo presenečenje je poskrbel Belorus Ivan Ivankov, sicer dvakratni svetovni mnogobojski prvak in eden glavnih favoritov za kolajno, ki se je odločil, da zaradi težav s poškodbo hrbta v mnogoboju tokrat ne bo nastopil, poleg tega pa ima vse od leta 1996 težave z Ahilovo tetivo.
Izidi:
- kvalifikacije, 1. dan:
1. Japonska 227,046
2. Romunija 224,770
3. Rusija 223,380
...
29. Slovenija 188,499