Šport

Polfinale se je izmaknil

Basel, 01. 02. 2006 16.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenski rokometaši so na evropskem prvenstvu v Švici s 33:36 izgubili proti nemški ekipi.

Slovenska ekipa je zapravila možnost za polfinale
Slovenska ekipa je zapravila možnost za polfinale FOTO: POP TV

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v drugem krogu drugega dela (skupina I.) evropskega prvenstva v švicarskem Baslu izgubila proti Nemčiji s 33:36 (16:20).

Slovenija se bo v četrtek, 2. februarja, v Baslu pomerila s Španijo, tekma pa se bo pričela ob 20. uri.

Za polfinale le teoretične možnosti

Slovenski rokometaši so po torkovem bolečem porazu s Francozi prejeli novo zaušnico. Tokrat so jim jo primazali Nemci, z današnjim porazom pa so tudi zapravili vse realne možnosti za uvrstitev v polfinale.

Za uvrstitev v sklepni del obstaja le še nekaj teoretičnih, a malo verjetnih možnosti. Tako bi morala Slovenija v četrtek premagati Španijo, Nemčija pa izgubiti s Poljsko, kar bi naši izbrani vrsti prineslo tekmo za končno peto mesto.

Selektor Slavko Ivezič je za razliko od minulih dvobojev od prve minute aktiviral najboljšega našega igralca Sergeja Rutenko, beloruski ostrostrelec s slovenskim potnim listom pa se mu je takoj oddolžil z učinkovito predstavo. Rutenka je zabil vseh pet uvodnih slovenskih golov, štiri resda s 7-metrske črte, medtem ko so njegovi soigralci - Zoran Jovičič in Vid Kavtičnik na krilu, Zoran Lubej (tako kot Rutenka je tudi Celjan na začasnem delu v španskem Portlandu San Antoniu prvič začel v uvodni postavi) na mestu krožnega napadalca ter Uroš Zorman in Jure Natek - bolj ali manj "statirali".

Naši igralci resda niso začeli spodbudno, a vsaj niso ponovili napake s torkovega dvoboja s Francozi, ko so brezpogojno kapitulacijo podpisali že po prvih petnajstih minutah dvoboja. Nemci so kar veliko golov dosegli iz nasprotnih napadov (v prvem polčasu kar osem), predvsem neusmiljen je bil prvi zvezdnik Florian Kehrmann in njegov kolega na krilnem položaju Torsten Jansen. Še vedno aktualni evropski prvaki so si v prvih petnajstih minutah kar nekajkrat priigrali prednost dveh golov, naši igralci pa so veliko energije porabili v lovljenju zaostanka. V 18. minuti so jim tekmeci prvič ušli na tri gole (12:9), z goli Rutenke, Aleša Pajoviča in Renata Vugrinca pa so le dve minuti kasneje izenačili na 12:12. Ponovno je sledila tekmečeva serija štirih zadetkov in vodstvo s 16:12 v 24. minuti, čeprav jo je z minuto odmora v 22. minuti skušala zaustaviti slovenska klop. Neuspešno.

V dvoboju dveh enakovrednih tekmecev smo si želeli osvojiti dve točki, vendar je bila na nasprotni strani boljša ekipa. Našo zmagovito strategijo smo gradili na dobri obrambi, vendar ta ni bila na visoki ravni, o tem zgovorno pričajo številni zadetki v naši mreži. V drugem polčasu smo uspeli preobrniti izid, vseskozi lovili tekmeca in ga tudi ujeli, a naredili tudi nekaj kardinalnih napak. Po prikazanem si zmage nismo zaslužili. Slavko Ivezič, selektor Slovenije

Slovenija je porazno odigrala končnico prvega polčasa, za nameček pa je doživela še dva šoka: najprej sta švedska sodnika Olsson in Hansson v 28. minuti zaradi grobega prekrška pokazala rdeč karton Miladinu Kozlini, Christian Zeitz pa je svoje soigralce popeljal do najbolj prepričljivega vodstva v prvih tridesetih minutah dvoboja (19:14). Slovenska reprezentanca se je v prvem polčasu predstavila z dvema obrambama: uvodna 5-1 ni bila najbolj zanesljiva, veliko bolj je delovala inačica 6-0, a kaj, ko je napad naredil kar osem tehničnih napak, prav vse pa je Nemčija iz nasprotnih napadov 100-odstotno realizirala.

Slovenija je drugi polčas začela zelo živčno, napake so se vrstile kot po tekočem traku, na njeno srečo pa je iste napake delala tudi Nemčija. Z zadetki Vugrinca in Rutenke se je v 35. minuti približala na dva gola zaostanka (19:21), pravo zaušnico pa doživela štiri minute kasneje, ko sta skandinavska sodnika radodarno izključila dva nemška igralca. V teh trenutkih bi Slovenija morala izkoristiti očitno številčno premoč na baselskem parketu in tekmecu zadihati za ovratnik, vendar se to ni zgodilo. "Šibki" Nemci so v teh dveh minutah dosegli "neverjetne" tri gole in tekmece držali na varni razdalji treh do štirih golov.

Z našo zmago sem zelo zadovoljen. Na evropskem prvenstvu v Sloveniji pred dvema letoma smo bili favoriti, na letošnjem pa je - po naši menjavi generacije - ta vloga pripadla Slovencem. Vseskozi sem verjel v svoje fante, tudi na sredini drugega polčasa, ko je Slovenija izenačila. V teh trenutkih ni bilo v naši ekipi nobene panike, igralci so enostavno odigrali tako, kot znajo. Heiner Brand, selektor Nemčije

Na slovenske rokometaše je zadnjič na dvoboju sonce posijalo v obdobju od 43. do 47. minute, ko so z delnim izidom 4:0 izenačili na 27:27, vendar so jim - po scenariju iz prvega polčasa - Nemci odgovorili z delnim izidom 3:0 in v 51. minuti znova povedli s 30:27. Slovenija se sicer ni predala, na silo je skušala znova ujeti tekmeca, toda prave energije ni imela. Za nameček je v drugem polčasu zastreljala kar tri zaporedne 7-metrovke (dvakrat Rutenka in enkrat Vugrinec), Nemci pa so medtem že ušli na pet golov prednosti (v 56. minuti je bilo 33:28) in našim igralcem prizadejali boleč poraz.

Po tekmi je Vugrinec dejal: "Razočarani smo, izgubili smo pomembno tekmo. Zmage si nismo zaslužili, saj skozi celoten turnir ne delujemo kot ekipa. Igralci ne dihamo drug za drugega, pa tudi Nemčije ne moreš premagati, če ti zabija tri gole z dvema igralcema manj na igrišču."

------------------------------------------------------------------------------------

Izidi:

* Dvorana St. Jakob, gledalcev 3100, sodnika: Hansson in Olsson (oba Švedska).
* Slovenija: Kozlina, Vugrinec 7, Jovičič 2, Kavtičnik 4, Oštir, Natek, Gajič, Škof, Rutenka 10 (5), Pajovič 1, Lapajne, Zorman 4, Lubej 1, Žvižej 4.
* Nemčija: Fritz, Hens, von Behren 3, Roggisch 1, Klein, Preiss 3, Hegemann, Bitter, Kraus 2, Zeitz 8, Jansen 7 (1), Klimovets 5, Kehrmann 7, Michel.
* Sedemmetrovke: Slovenija 8 (5), Nemčija 1 (1).
* Izključitve: Slovenija 8, Nemčija 14 minut.
* Rdeč karton: Kozlina (28.).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10