Šport

Pred otvoritvijo OI prvi škandal

Atene, 13. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Slovita grška atleta sta končala v bolnišnici, ko sta pred kontrolorji za doping pobegnila, šprinter Kenteris je ob tem povzročil celo prometno nesrečo.

Slovita grška atleta in največja domača upa za osvojitev odličja Costas Kenteris in Katerina Thanou sta se znašla v silno neugodnem položaju. Najprej Kenteris in Thaonujeva nista opravila dopinškega preizkusa v olimpijski vasi.

Grški šprinter Costas Kenteris na arhivskem posnetku. Izjemno razvite stegenske mišice so vidne že na prvi pogled (Foto: Reuters)
Grški šprinter Costas Kenteris na arhivskem posnetku. Izjemno razvite stegenske mišice so vidne že na prvi pogled (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Le nekaj ur kasneje pa je iz grške prestolnice prišla nova šokantna novica - branilec olimpijskega zlata na 200 metrov iz avstralskega Sydneyja leta 2000 je bil v četrtkovih večernih urah vpleten v prometno nesrečo in prepeljan v bolnišnico.

"Ne gre za nič resnega, Kenteris bo lahko tekmoval," je številne predstavnike grških in svetovnih medijskih hiš pomiril Kenterisov trener Christos Tzekos. Grčija je doživela prvo olajšanje, njihov junak je pripravljen za nastop na letošnjem največjem dogodku na svetu. Bolj zanimiva bo zgodba glede neopravljenega dopinškega preizkusa.

Trener grških šprinterjev Christos Tzekos zapušča bolnišnico, v kateri se po prometni nesreči zdravi olimpijski zmagovalec Costas Kenteris, ki se sicer izogiba nastopom na velikih atletskih mitingih, kjer bi ga lahko presenetili z dopinškimi kontrolami.
Trener grških šprinterjev Christos Tzekos zapušča bolnišnico, v kateri se po prometni nesreči zdravi olimpijski zmagovalec Costas Kenteris, ki se sicer izogiba nastopom na velikih atletskih mitingih, kjer bi ga lahko presenetili z dopinškimi kontrolami. FOTO: Reuters

Predstavniki grškega olimpijskega komiteja so se postavili v bran Kenterisa in Thaonujeve, ki ju medicinski predstavniki Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) niso našli v njunih sobah, tako da nista mogla opraviti dopinškega preizkusa. "Očitno gre za manjši nesporazum. Mnogi tekmovalci zapuščajo olimpijsko vas iz številnih razlogov," je v zvezi s tem dejal vodja grške športne delegacije na olimpijskih igrah Yiannis Papadoyiannakis.

Nekateri svetovni mediji so že začeli namigovati, da bo primer Kenteris prvi veliki škandal na letošnjih olimpijskih igrah v Atenah. Svojo teorijo so podkrepili z dejstvom, da veliki grški športni junak, ki bo drevi na slovesno otvoritvi morda zadnji nosilec olimpijske bakle, sploh ni nastopil na nobenem večjem mednarodnem atletskem tekmovanju in zaradi tega v letošnji sezoni ni opravil nobenega dopinškega preizkusa.

Več o usodi grških šprinterjev bo znano po današnjem zaslišanju disciplinske komisije MOK, ki je bila sklicana v noči s četrtka na petek. Kenteris in Thanoujeva bosta komisijo morala prepričati, da se dopinškemu testu nista izognila namerno. V nasprotnem primeru jima po strogem dopinškem pravilniku, ki izogibanje tretira enako kot pozitiven dopinški test, grozi dvoletna prepoved nastopanja.

-------------------------------------------------

Najnovejše s tiskovne konference popoldan:

MOK še vedno v temi, Kenteris in Thanoujeva v bolnišnici

Le nekaj ur pred otvoritveno slovesnostjo olimpijskih iger v Atenah se Mednarodni olimpijski komite (MOK) na vse pretege trudi razrešiti nejasen dopinški primer grškega športnega junaka Kostasa Kenterisa. Potem ko se olimpijski zmagovalec v teku na 200 m in šprinterska evropska prvakinja Ekaterina Thanou v četrtek nista pojavila na dopinški kontroli, sta ponoči z motorjem doživela prometno nesrečo, v kateri naj bi utrpela le lažje poškodbe. Kljub temu naj bi ostala v bolnišnici, zaradi česar se danes opoldne nista pojavila na zaslišanju disciplinske komisije, ki ga je MOK sklical, ker šprintetjema v primeru, da sta se dopinškemu testu izognila namerno, grozi dvoletna prepoved nastopanja.

Jacques Rogge zaenkrat še nima ideje, kako in kaj rešiti prvi olimpijski škandal. Prepričan je le, da so igre "močnejše" od posameznikov.
Jacques Rogge zaenkrat še nima ideje, kako in kaj rešiti prvi olimpijski škandal. Prepričan je le, da so igre "močnejše" od posameznikov. FOTO: Reuters

"Disciplinska komisija bo primer preučila in izvršnemu odboru podala svoje mnenje. Potem bomo kar se da hitro sprejeli odločitev," je predsednik MOK Jacques Rogge diplomatsko pojasnil na današnji novinarski konferenci. Pred približno 30 televizijskimi kamerami in več kot 200 novinarji je dodal: "Igre so močnejše od posameznikov. Vsak zasačeni športnik pomeni zmago za šport. V preteklosti smo večkrat obsežno poročali o dopingu zvenečih imen, pa to vseeno ni moglo pokvariti podobe iger." Država gostiteljica je kljub temu v šoku.

Kenterisu, sicer enemu glavnih kandidatov za prižig olimpijskega ognja, in Thanoujevi očitajo, da sta se v četrtek kljub pozivu kontrolorjev MOK namerno izognila dopinški kontroli v olimpijski vasi.

"Grčija je onemela," se je glasila naslovnica športnega časnika To Fos.

Rogge je lahko z gotovostjo zanikal le domneve o tem, če sta bila šprinterska zvezdnika naknadno kljub temu testirana: "Do kontrole ni prišlo." Dokončno bo treba pojasniti, ali sta se Kenteris in Thanoujeva načrtovani kontroli izognila namerno ali pa nista bila ustrezno obveščena. Namerno izogibanje se tretira kot pozitiven test in ima za posledico prepoved nastopanja.

Po podatkih MOK so njihovi kontrolorji "povabilo" za Kenterisa in Thanoujevo vodji grškega olimpijskega moštva Ioanisu Papadogianakisu predali neposredno po njunem prihodu v vas, a ju v sobah nato ni bilo moč najti. Na razpolago sta dobila dodatni dve uri, a naj bi kljub temu zapustila območje vasi. Do nesreče naj bi po besedah predsednika grške atletske zveze Vasilisa Sevastisa prišlo po obisku trenerja Christosa Tzekosa. Kenteris in Thanoujeva naj bi padla z njegovim motorjem med vračanjem v olimpijsko vas, razlog za nesrečo pa ni znan. Kljub temu, da šprinterja nista utrpela resnih poškodb naj bi v bolnici ostala na dodatnih pregledih, kot je poročal BBC pa na zaslišanje disciplinske komisije nista poslala nikogar, ki bi ju zagovarjal.

Četudi bo šprinterjema komisijo uspelo prepričati, da sta kontrolo izpustila zaradi nesporazuma, se bosta kazni težko izognila. Kot je povedal predsednik medicinske komisije MOK Arne Ljungquist, so ista atleta skušali testirati že pred nekaj dnevi v Chicagu. "Nikakor ju ni bilo moč najti na navedem naslovu," je povedal Šved. Dodatno senco na verodostojnost Kenterisa in Thanoujeve meče lanska afera, ko sta se izogibala akciji protidopinške agencije (WADA), ki je športnike testirala tudi v času priprav.

V zdravniško-športnih krogih predvsem Kenterisa gledajo postrani, najglasnejši pa je zdravnik nemške atletske reprezentance Uwe Wegner:" Kenteris se dopinškim kontrolam izogiba na vse možne načine. Nenadoma se umakne v skrivne pripravljalne tabore, kljub temu, da je to prepovedano. Lani v Parizu, od koder je brez nastopa odpotoval zaradi domnevne poškodbe, sem ga videl trenirati in mirno lahko trdim, da nikakor ni mogel biti poškodovan."

Kenteris je postal prvi tekač na svetu, ki je na 200 m zaporedoma osvojil naslov olimpijskega, svetovnega in evropskega prvaka. 31-letnik je po presenetljivi zmagi v Sydneyju leta 2000 postal prava uganka, saj se na mitingih praviloma ni pojavljal, nato pa na največjih tekmovanjih pometel s konkurenco.

Grški olimpijski komite bo jutri izredno zasedal

Lambis Nikolau predsednik grškega olimpijskega komiteja je sklical sestanek, da reši zdraho okrog njihove atletske zvezde
Lambis Nikolau predsednik grškega olimpijskega komiteja je sklical sestanek, da reši zdraho okrog njihove atletske zvezde FOTO: Reuters

Predsednik Grškega olimpijskega komiteja (GOC) Lambis Nikolau je za soboto ob 15. uri sklical izredni sestanek izvršnega odbora, na katerem bodo govorili o razvoju dogodkov v zvezi z njihovima atletoma Kostasom Kenterisom in Ekaterini Thanou, ki naj bi se skušala izogniti dopinškim preiskavam. Omenjenima atletoma, sicer enima večjih favoritov domače reprezentance za osvojitev medalje, zaradi tega grozi izključitev iz OI, prav tako pa tudi dveletna prepoved nastopanja.

Mednarodni olimpijski komite je Kenterisa in Thanoujevo pozval na zaslišanje pred disciplinsko komisijo, ki pa se ga zaradi nesreče z motorjem, zaradi katere sta oba z lažjimi poškodbami pristala v bolnišnici, še nista uspela udeležiti. MOK jima je zato rok za zaslišanje podaljšal za tri dni, izteče pa se v ponedeljek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10