Končne odločitve
Doslej so v Atenah podelili devet kompletov olimpijskih medalj.
Največ kompletov medalj so podelili v plavanju.

Ameriški plavalec Michael Phelps je v disciplini na 400 metrov mešano z izidom 4:08,26 postavil nov svetovni rekord, srebro je osvojil Američan Erik Vendt, bron pa madžarski plavalec Laszlo Cseh.

Svetovni prvak in rekorder, Avstralec Ian Thorpe, si je z izidom 3:43,10 priplaval zlato medaljo v disciplini 400 metrov prosto. Srebro je osvojil njegov rojak Grant Hackett, bron pa Američan Klete Keller.
Pri ženskah si je v disciplini na 400 metrov mešano zlato priplavala Ukrajinka Jana Kločkova. Srebro je pripadlo Američanki Kaitlin Sandeno, bron pa Argentinki Georgini Bardach.

Avstralska ženska štafeta v postavi Alice Mills, Lisbeth Lanton, Petria Thomas in Jodie Henry pa je slavila disciplini 4x100 metrov prosto in z izidom 3:35,94 postavila nov svetovni rekord. Srebro so osvojile Američanke (3:36,39), bron pa Nizozemke (3:37,59).


V cestni kolesarski dirki je novi olimpijski prvak postal Italijan Paolo Bettini, srebro je osvojil Portugalec Sergio Paulinho, bron pa sin legendarnega belgijskega kolesarja Eddyja Merckxsa, Axel Merckx.
Med sabljači je naslov najboljšega pripadel Italijanu Aldu Montanu, ki je v finalu s 15:14 premagal Madžara Zsolta Nemcsika in tako Italiji priboril doslej prvo posamično zlato medaljo v tej športni panogi.
V judu je v kategoriji do 60 kilogramov zlato odličje osvojil Japonec Tadahiru Nomuri, v ženski konkurenci pa je v kategoriji do 48 kilogramov zmago slavila njegova rojakinja Japonka Rjoko Tani.

V streljanju z zračno pištolo je olimpijski naslov pripadel Kitajcu Wangu Yifuju, njegova rojakinja Li Du pa je slavila z zračno puško.
Slovenci
Za slovenski vrhunec dneva so prvi dan iger poskrbeli kolesarji, saj je Andrej Hauptman na cestni dirki osvojil peto mesto. Z enakim zaostankom (12 sekund) je bil na koncu Tadej Valjavec 26., Gorazd Štangelj 43., Uroš Murn pa 50.

Že prej so se slovenski olimpijci preizkusili v štirih disciplinah in sicer v rokometu, veslanju, plavanju in jadranju.
Moška rokometna reprezentanca je v prvem krogu morala z izidom 25:28 (13:16) priznati premoč branilcem olimpijskega naslova Rusom.
Jadralki v razredu 470 Vesna Dekleva in Klara Maučec sta po prvih dveh regatah na odličnem tretjem mestu. V prvem plovu sta bili četrti, v drugem pa šesti.
Gašper Vinčec je v razredu finn prvi plov končal na 4. mestu, v drugem pa je naredil napako na štartu in pristal na zadnjem, 25. mestu, tako da je skupno 15.).
Moška posadka v razredu 470 Tomaž Čopi in Davor Glavina je bila 13. in 14., skupno pa je trenutno 15.

Veslači so s predtekmovalnimi tekmovanji opravili s polovičnim izkupičkom, neposredno v polfinale sta se z gladko zmago uvrstila branilca olimpijskega zlata Iztok Čop in Luka Špik v dvojnem dvojcu, s tretjim mestom pa je to uspelo tudi četvercu brez krmarja.
Preostali dve posadki se bosta na progi Schinias znova predstavili v ponedeljkovem repasažu, saj je bil skifist Davor Mizerit v svoji skupini tretji, dvojec brez krmarja pa peti.
V dopoldanskem predtekmovanju v plavanju se nobenemu izmed štirih slovenskih tekmovalcev ni uspelo uvrstiti v nadaljnje tekmovanje. Še najboljša je bila Anja Klinar, ki je na 400 metrov mešano s časom 4:46,66 osvojila 13. mesto.

Marko Milenkovič je v isti disciplini s časom 4:30,99 postavil 31. čas, enako uvrstitev pa je na 400 metrov prosto s časom 3:59,38 dosegel Bojan Zdešar. Emil Tahirovič je na 100 metrov prsno dosegel 17. čas (1:02,12).
Nogomet
Ameriške nogometašice so potrdile vlogo favoritinj, potem ko so v drugem krogu olimpijskega turnirja dosegle še drugo zmago. Tokrat so bile z 2:0 boljše od Brazilk in so si tako že zagotovile nastop v četrtfinalu. Avstralke so v isti skupini z 1:0 ugnale domačo reprezentanco.
V skupini E so igralke Nigerije z 1:0 premagale Japonke, reprezentanci Kitajske in Mehike pa sta se razšli z neodločenim izidom 1:1.

Atletika
Legendarni ameriški atlet Carl Lewis, dobitnik devetih zlatih olimpijskih medalj, je izrazil prepričanje v zmago agencij za boj proti dopingu. V pogovoru za italijanski časnik Gazzetta dello Sport je Lewis v Atenah, kjer spremlja olimpijska tekmovanja, še dejal, da "smo sedaj končno na pravi poti". Po besedah Lewisa bo dejstvo, da protidopinški testi lahko odkrijejo prevare, prepričalo tudi tiste, ki menijo, da se kontroli lahko izognejo. Še vedno pa bo potrebno prehoditi dolgo pot. Sedaj je že 90 odstotkov športnikov "čistih", zato je prav, da jim damo določena zagotovila. "Za zmago je potrebno trdo delati. To je to," meni Lewis.
Boks
Mednarodno športno arbitražno razsodišče (CAS) bo v nedeljo na izrednem zasedanju v Atenah obravnavalo pritožbo kenijskega boksarja v bantamski kategoriji Davida Munyasio. Pri Kenijcu so namreč 6. avgusta odkrili sledi enega od prepovedanih stimulansov, zaradi česar mu je Mednarodni olimpijski komite (MOK) odvzel akreditacijo in ga izključil z olimpijskih iger v Atenah.

Olimpijske igre
Ameriški predsednik George Bush je ocenil, da imajo olimpijske igre v Atenah poseben pomen, saj na njih v času vojne proti terorizmu sodelujeta tudi Afganistan in Irak. Na igrah prvič po letu 1999 sodelujejo afganistanski športniki, saj je mednarodni olimpijski komite (MOK) Afganistanu zaradi talibanskega režima, ki ženskam ni dovoljeval športnih tekmovanj, prepovedal sodelovanje na igrah. "Gledalci bodo lahko tako prvič v zgodovini videli športnice v dresih Afganistana in svobodne iraške olimpijce, ki ne bodo trpeli mučenja," je dejal Bush. Nekdanji iraški predsednik Sadam Husein je na čelo iraškega olimpijskega komiteja postavil svojega sina Udaja, ki je bil znan po krutosti nad športniki, ki na igrah niso bili uspešni.