Šport

Previdno z napovedmi

, 01. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

<strong>Rok Tamše</strong> je voditelj nove oddaje Nogometna arena, ki se s 1.februarjem začenja na kanalu A.Vse o SP in o oddaji pa lahko odslej spremljate tudi na našem časopisu v rubriki <a href="http://nogometna-arena.com"> Nogometna arena </a>.

Pop TV je športni redakciji z odkupom pravic za prenose tekem s svetovnega nogometnega prvenstva naložila odgovorno nalogo. Imaš kot urednik in kot voditelj novinarske ekipe, ki bo spremljala SP, kaj treme?

Treme ni, je pa seveda velika odgovornost. Pravzaprav smo vsa ta leta, odkar delamo skupaj, sanjali, da bomo delali kaj tako velikega in sreča je, da smo projekt dobili ravno zdaj, ko na SP sodeluje tudi Slovenija. Zavedamo se, da naše gledalke in gledalci pričakujejo od nas kakovostno spremljanje tekem in dogajanje pred svetovnim prvenstvom, zato naša komentatorska ekipa že nekaj mesecev pridno trenira, ekipo pa smo okrepili tudi s svežimi močmi.

Kako, konkretno, se redakcija pripravlja na dogodek in kakšno je vzdušje v tem trenutku?

Deset novinarjev že ustvarja oddajo Nogometna arena, med njimi so tudi komentatorji tekem, ki imajo za seboj kar lepo število komentiranih tekem v studiu. Skupaj bo za pokrivanje SP na Kanalu A skrbelo okrog 20 novinarjev, komentatorjev in voditeljev.

Kdo, razen tebe, še ustvarja Nogometno areno?

Nogometno areno ustvarjamo: Miran Tišič, Tomaž Klemenčič, Damjan Medica, Luka Lazar, Petja Kogovšek, Robert Erjavec, Andraž Hočevar, Tomaž Hočevar in Engelbet Osojnik. V prihodnjih tednih pa se nam bo zagotovo priključil še kakšen nov obraz.

Nogomet, v novinarskih vrstah, kot kaže, ostaja domena moških?

Žal, v Sloveniji še nismo našli primerne komentatorke.

Kaj, po tvoje, loči dobrega športnega komentatorja od slabega?

Glavno pravilo je, da za poslušalce ne smeš biti moteč, predvsem pa moraš dobro poznati šport, ki ga komentiraš. V času tekme moraš pravilno in v pravem trenutku podajati informacije. Med tekmo moraš biti vsak trenutek na preži. Sicer pa velja pravilo, da vsi gledalci nikdar niso zadovoljni.

Kdo izmed snemalcev, novinarjev in komentatorjev odhaja na Japonsko in v Južno Korejo?

Dokončen seznam še ni narejen. Zagotovo pa bo v Južni Koreji in na Japonskem vsaj pet ljudi, vsaj dva komentatorja, en novinar in dva snemalca.

Od 1. februarja do začetka SP bo na Kanalu A oddaja Nogometna arena, ki bo verjetno glavna tovrstna informativna podpora za vse nogometne navdušence, navijače, analitike in potnike na Daljni vzhod. Oddajo vodita, izmenjaje, s Tomažem Klemenčičem. Kdo pa je avtor zamisli, koncepta, ipd.?

Oddajo smo snovali skupaj z vso športno novinarsko ekipo.

Kako se ti pripravljaš na delo na Japonskem in v Južni Koreji? Kako naporne so za novinarje tovrstne avanture?

Potovanja so del našega posla. Ker bo prvenstvo v dveh državah, je vse še bolj zapleteno. Tako v Južni Koreji, kot na Japonskem, bodo tekme na desetih stadionih, Slovenija bo igrala v treh različnih krajih, Gwangju, Daegu, Seogwipo. Seveda bomo ves čas zraven. Sam bom na poti vsak drugi dan. Mesta pa so med seboj oddaljena približno uro vožnje z letalom. Če k temu dodamo, da se korejska kultura od naše precej razlikuje in da jim angleški ter ostali jeziki niso blizu, potem je jasno, da nam ne bo dolgčas."

Po mojem, si ti eden izmed tistih, ki se ga splača povprašati po napovedih: kdo so tvoji favoriti letošnjega SP in kakšno usodo napoveduješ slovenski reprezentanci?

Po prikazanem v kvalifikacijah in nogometni tradiciji so glavni favoriti: Argentina, Anglija, Francija, Brazilija, Italija, Španija in Nemčija. Nobeno presenečenje ne bo, če bo podvig uspel Portugalski. Slovenija bo, po mojem, premagala vsaj enega tekmeca v skupini B.

O morebitnem napredovanju v osmino finala pa ne bi govoril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.