Šport

Raikkonenu VN Monaka

Monte Carlo, 22. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Finec Raikkonen si je privozil prvo mesto na šesti letošnji dirki svetovnega prvenstva formule 1 za VN Monaka.

Kimi je svoje prvo mesto pošteno zalil
Kimi je svoje prvo mesto pošteno zalil FOTO: Reuters


Drugo in tretje mesto sta osvojila Nemec Nick Heidfeld in Avstralec Mark Webber, dirkača moštva Williams-BMW. Vodilni v skupnem seštevku SP Španec Fernando Alonso je kljub četrtemu mestu obdržal prvo mesto z 49 točkami. Med konstruktorji je v vodstvu Renault s 63 točkami.

Raikkonen je zmagal drugič zapored in pokazal, da se bo sezona, kljub Ferrarijevi novi klavrni predstavi, kot kaže le razživela, saj so v Renaultovem taboru dobili nevarnega tekmeca.

Kimijevo zmagoslavje v Monaku ni bilo ogroženo, saj je, potem ko je sicer le s 83 tisočinkami ubranil prvo mesto v kvalifikacijah, odlično začel dirko. Na monaških ulicah, kjer je neverjetno težko najti mesto za prehitevanje, je s tem pravzaprav že bil na pol poti do zmage, drugo polovico pa je pomenila odlična taktika z le enim postankom. Tako Skandinavca ni zmotila niti nesreča v 24. krogu, saj je vozil v svojem ritmu in kasneje tudi rutinsko izvedel načrtovani postanek, do živega pa mu niso šli niti ostri dvoboji daleč za njim v zadnjih krogih dirke, saj je imel takrat že varen naskok pred vsemi.

Brez zmed ne gre

Kimi Raikonen in Fernando Alonso
Kimi Raikonen in Fernando Alonso FOTO: Reuters

Na ozkem dirkališču, kjer je lahko usodna najmanjša napaka, je tokrat za zmedo poskrbel Christijan Albers. Dirkač Minardija se je zagozdil pred zavojem Loews, prisilil k naglemu zaviranju Davida Coultharda, Michael Schumacher pa se je zaletel v Škota in odlomil sprednje krilce. Na progo je moral varnostni avto, za Coultharda je bilo dirke konec, Schumacher je po nepričakovanem postanku v boksih padel na 13. mesto, obdobje rumene zastave pa so nekateri dirkači izkoristili za prve postanke v boksih.

Bitka za drugo mesto je bila tesna

V zadnjem delu dirke se je razdivjala prava bitka za drugo mesto. Alonsa, ki je bil ob taktiki le enega postanka v prvem delu preizkušnje zelo hiter, sta Williamsa kakšnih 15 krogov pred koncem ujela in nato neusmiljeno preganjala. Vodilni v SP se je na vse načine otepal napadov Heidfelda in Webbra, vendar je na koncu klonil. Najprej ga je po izhodu iz predora prehitel Nemec, več dela pa je imel Avstralec, saj je na istem mestu poskusil v dveh zaporednih krogih.

Naslednja dirka čaka karavano formule 1 že čez teden dni, ko se bodo vozniki na Nürburgringu pomerili na preizkušnji za VN Evrope.

Prvič je Alonsu, čeprav si je skrajšal pot prek šikane, še uspelo obdržati vodstvo, drugič pa je Španec po tvegani potezi Webbra le odnehal in tekmeca spustil predse, preden bi tvegal kazen zaradi krajšanja ovinkov. Tako sta se na stopničke prebila oba dirkača modro-belih, pri Renaultu pa so prvič letos ostali brez uvrstitve na eno od prvih treh mest. Med dobitniki točk je bil še Juan Pablo Montoya v drugem McLarnu, mlajši Schumacher s Toyoto in oba Ferrarijeva voznika, potem ko je v zadnjem krogu Michael Schumacher prehitel Barrichella za uvrstitev na sedmo mesto.

Strožje dopinške kontrole v formuli 1

Vozniki v kraljevskem avtomobilskem športu bodo v prihodnje deležni poostrene dopinške kontrole. Mednarodna avtomobilistična zveza (FIA) je pooblastila Svetovno protidopinško agencijo (WADA) za izvajanje dopinških testov pri voznikih formule 1.

Dopinške kontrole odslej tudi v formuli 1 (Foto: Reuters)
Dopinške kontrole odslej tudi v formuli 1 (Foto: Reuters) FOTO: Reuters


Kontrolorji WADA bodo tako lahko nenapovedano izvajali krvne in urinske preiskave za odkrivanje prepovedanih sredstev. Čeprav bo teste izvajala WADA, bo o kaznih za morebitne kršitelje odločala FIA, pri tem pa se bo zgledovala po že uveljavljenih merilih kaznovanja v ostalih športih, kot so kolesarstvo ali atletika.

V formuli 1 doslej še niso odkrili nobenega primera jemanja poživil. V nižjem tekmovalnem razredu, formuli 3000, pa so pred tremi leti Čehu Tomašu Engeju, pri katerem so našli sledi kanabisa, odvzeli naslov prvaka in ga za eno leto suspendirali.

Izidi:

1. Kimi Raikkoenen (Fin/McLaren-Mercedes) 1:45:15,556
2. Nick Heidfeld (Nem/Williams-BMW) + 00:13,887
3. Mark Webber (Avs/Williams-BMW) 00:18,484
4. Fernando Alonso (Špa/Renault) 00:36,487
5. Juan Pablo Montoya (Kol/McLaren-Mercedes) 00:36,647
6. Ralf Schumacher (Nem/Toyota) 00:37,177
7. Michael Schumacher (Nem/Ferrari) 00:37,223
8. Rubens Barrichello (Bra/Ferrari) 00:37,570
9. Felipe Massa (Bra/Sauber-Petronas) 1 krog
10. Jarno Trulli (Ita/Toyota) 1 krog
11. Jacques Villeneuve (Kan/Sauber-Petronas) 1 krog
12. Giancarlo Fisichella (Ita/Renault) 1 krog
13. Tiago Monteiro (Por/Jordan-Toyota) 3 krogi
14. Christijan Albers (Niz/Minardi-Cosworth) 5 krogov

Odstopi: David Coulthard (VBr/Red Bull Cosworth), Narain Karthikeyan (Ind/Jordan-Toyota), Patrick Friesacher (Avt/Minardi-Cosworth), Vitantonio Liuzzi (Ita/Red Bull Cosworth)

SP skupno (6):

Dirkači:

1. Fernando Alonso (Špa/Renault) 49
2. Kimi Raikkoenen (Fin/McLaren-Mercedes) 27
3. Jarno Trulli (ItaToyota) 26
4. Mark Webber (Avs/Williams-BMW) 18
5. Nick Heidfeld (Nem/Williams-BMW) 17
6. Ralf Schumacher (Nem/Toyota) 17
7. Giancarlo Fisichella (Ita/Renault) 14
8. Juan Pablo Montoya (Kol/McLaren-Mercedes) 14
9. Michael Schumacher (Nem/Ferrari) 12
10. David Coulthard (VB/Red Bull Cosworth) 10
11. Rubens Barrichello (Bra/Ferrari) 9
12. Alexander Wurz (Avt/McLaren-Mercedes) 6
13. Jacques Villeneuve (Kan/Sauber-Petronas) 5
14. Pedro de la Rosa (Špa/McLaren-Mercedes) 4
15. Christian Klien (Avt/Red Bull Cosworth) 3
16. Felipe Massa (Bra/Sauber-Petronas) 2
17. Vitantonio Liuzzi (Ita/Red Bull Cosworth) 1

Konstruktorji:

1. Renault 63
2. McLaren-Mercedes 51
3. Toyota 43
4. Williams-BMW 35
5. Ferrari 21
6. Red Bull Cosworth 14
7. Sauber-Petronas 7

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1