Po prvotnih grožnjah naj bi ruska reprezentanca, v kolikor Mednarodni olimpijski komite o nepravilnostih proti ruskim športnikom ne bi razpravljal v 24 urah, zapustila Salt Lake City in se odrekla nastopu na poletnih Oi v Atenah leta 2004.
To so Rusi izjavili na novinarski konferenci nekaj ur po tem, ko je bila njihova smučarska tekačica Larisa Lazutina diskvalificirana pred tekmovanjem ženskih štafet na 4 x 5 km, ker je njen krvni test pred tekmo pokazal previsoko vrednost hemoglobina, kar pa je lahko tudi posledica menstrualnega ciklusa.
Tjagačov je povedal, da je bila vrednost hemoglobina le nekaj nad dovoljeno mejo in da smučarska tekačica ni kriva. MOK je sporočil, da bodo Lazutini preverili še urin, do takrat pa test še ne bo označen kot pozitiven. Predsednik ruske smučarske zveze Anatolij Akentijev je že vložil protest pri Mednarodni smučarski zvezi (FIS) in pri zdravniški komisiji MOK, saj so dopinški test opravili že potem, ko Rusija ni mogla več prijaviti rezerve za tekmovanje.
Poleg tega so testirali dve njihovi športnici, pravila pa narekujejo, da se testira le ena. "Če so lahko zlato naknadno dodelili kanadskemu paru v umetnostnem drsanju, potem to lahko velja tudi za žensko štafeto v smučarskih tekih. Rusija naj si deli zlato z Nemkami. Predsedniku MOK Jaquesu Roggeju sem dejal, da lahko po takšni logiki dobimo zlato medaljo, saj smo že dolgo časa nepremagljivi. V nasprotnem primeru, zakaj ne bi v soboto tekmovanja ponovili?" je pojasnjeval Tjagačov in dodal, da se bo v kratkem sestal še z Mednarodno hokejsko zvezo, Mednarodno drsalno zvezo in Mednarodno smučarsko zvezo.
Sonarodnjake je podprl tudi Vladimir Smirnov, podpredsednik MOK, in posvaril, da se pritožbe Rusije jemljejo preveč na lahko: "Brez Rusije so olimpijske igre izgubljene." Putinova odločitev, ki jo Tjagačov prejel po telefonu, je verjetno posledica pisma, ki ga je ruskemu predsedniku poslal predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Jacques Rogge. Slednji je v pismu zagotavljal pravičnost vseh odločitev in zatrdil, da se pritiskom ruskega športnega vodstva ne namerava ukloniti.
Putin o dogajanju v Salt Lake Cityu
"Pristransko sojenje je morda posledica menjave generacij v MOK," je dejal Putin, ki domneva, da nekateri mladi člani MOK in pa tudi sodniki manj spoštujejo etiko OI kot njihovi starejši kolegi. "Skrbijo pa nas tudi odločitve, ki niso neposredno povezane z ruskimi športniki," je dejal Putin, ki je meril na diskvalifikacijo južnokorejskega hitrostnega drsalca Kim Dong-sunga hitrostnem drsanju (shorttrack) na 1500 m, ker naj bi oviral ameriškega favorita Apola Antona Ohna. Ruski predsednik sicer meni, da je komercializacija iger v nasprotju z olimpijskim duhom.
Putinova odločitev, da Rusi ne bodo zapustili OI, je verjetno posledica pisma, ki ga je ruskemu predsedniku poslal predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Jacques Rogge. Predsednik MOK je v pismu zagotavljal pravičnost vseh odločitev in zatrdil, da se pritiskom ruskega športnega vodstva ne namerava ukloniti. Podpredsednik MOK Thomas Bach pa je dejal, da je MOK olajšan nad odločitvijo Rusije. Obenem je dodal, da je bila grožnja z bojkotom preuranjena, odhod z iger pa bi najbolj škodil prav ruskim športnikom in njihovim interesom, saj so se na OI pripravljali cela štiri leta. "Dogodek pa bo vsekakor pustil senco na igrah, ki so bile sicer izjemne," je še dejal. Putinova odločitev je preprečila ponovitev scenarija z OI v Moskvi leta 1980 in Los Angelesa 1984, ko so zaradi napetosti med velesilama igre najprej bojkotirale zahodne države, nato pa še države vzhodnega bloka.
Duma svetuje bojkot zaključne prireditve
Spodnji dom ruskega parlamenta je obsodil nepravičen odnos do ruskih športnikov na igrah in tudi pasiven odnos ruskih športnih organizacij. Duma je ruskim športnikom obenem svetovala, naj se ne udeležijo nedeljske zaključne slovesnosti iger, v kolikor Mednarodni olimpijski komite (MOK) v tem času ne utemelji odločitve o izključitvi Larise Lazutine in se opraviči ruskemu olimpijskemu moštvu. Odločitev dume sicer ni obvezujoča za Ruski olimpijski komite.
Omenjeni predlog je podprlo kar 389 poslancev v 450-članski dumi, trije poslanci so bili proti, eden pa se je vzdržal. 421 poslancev je pred tem pozvalo predsednika Ruskega olimpijskega komiteja Leonida Tjagačova, naj sprejme celo vrsto "energičnih" ukrepov. Med drugim so ga pozvali, naj se zavzame za ponovitev sporne tekme ženske štafete v smučarskem teku 4 x 5 km in za prepoved sojenja ameriških sodnikov na tekmovanjih svetovnega formata.
Tudi drugi ruski politiki so se oglasili
"Vse kar se je zgodilo na igrah diskreditira olimpijsko gibanje in športni duh. To so divje igre na divjem zahodu," pa je prepričan namestnik ruskega premeirja Volin, ki je dodal, da se je v zadnjem času povečal pritisk na ruske športnike v poizkusu ustvarjanja vtisa, da ruski športniki uporabljajo prepovedana poživila. "Ta taktika ima za cilj preprečiti ruskim športnikom osvojitev medalj, za katere imajo velike možnosti, ali pa izzvati odhod ruske ekipe iz OI," je še dejal Volin, ki je ruske olimpijske delavce v Salt Lake Cityju sicer obtožil, da niso storili dovolj za obrambo ruskih športnikov.
Odzval se je tudi ruski zunanji minister Igor Ivanov, ki je MOK pozval, naj normalizira razmere za rusko olimpijsko moštvo v Salt Lake Cityju. "Ruska družba je ogorčena nad vzdušjem, ki se je ustvarilo okoli ruskih športnikov, in nad pristranskim odnosom do njih," je dejal Ivanov. "MOK naj zaščiti igre pred vsakim nepotrebnim vmešavanjem," je še dejal Ivanov, ki je sicer zelo vznemirjen zaradi razvoja dogodkov.
Podpredsednik dume, nacionalistični politik Vladimir Žirinovski, je medtem zahteval takojšen odhod ruske olimpijske ekipe iz Salt Lake Cityja. Drugi podpredsednik spodnjega doma ruskega parlamenta Vladimir Lukin je izločitev ruske štafete označil za "ostudno epizodo," tretja podpredsednica Ljubov Sliska pa je dejala, da želijo ZDA tudi prek športa potrditi svojo globalno prevlado.
Rusi se pritožujejo
Vodstvo ruske drsalne zveze se je medtem pritožilo tudi na sodniške ocene v ženskem tekmovanju v umetnostnem drsanju in v petek zjutraj zahtevalo zlato medaljo za Irino Slucko. Rusinja je bila ob olimpijsko zlato po sodniški odločitvi s 4:5 v korist Američanke Sarah Hughes. Bron je osvojila druga ameriška drsalka Michelle Kwan. Rusi so v pritožbi zapisali, da sodniške ocene niso bile objektivne in so zato v nasprotju s pravilnikom Mednarodne drsalne zveze (ISU). Po mnenju Rusov bi morala Slucka voditi že po kratkem programu, kjer je bila druga za Kwanovo, v prostem programu pa naj bi prejela prenizke ocene B - ocene za umetniški vtis.
Zaradi pristranskega sojenja pa se je pritožila tudi ruska hokejska reprezentanca, čeprav je v četrtfinalu premagala Češko z 1:0. Po mnenju Rusov je bilo na tej tekmi sporno enostransko sojenje Američana Stephena Walkoma. Slednji je imel po ruskem prepričanju neenakomeren kriterij pri dosojanju kazni, zato so morali Rusi prepogosto igrati z igralcem manj na ledu. Ruski hokejisti so bodo v noči iz petka na soboto v polfinalnem obračunu hokejskega turnirja pomerili z domačo reprezentanco ZDA.