Šport

Schumacher dokončno med legendami

Hamburg, 13. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

S šestim naslovom svetovnega prvaka v formuli ena se je Nemec Michael Schumacher dokončno vpisal med legende svetovnega športa. V izjemno dramatičnem finalu sezone je osvojil eno najslajših osmih mest v zgodovini športa, s šestim naslovom svetovnega prvaka pa je postal tudi prvi dirkač s takšnim izkupičkom.

Splošnemu rajanju se je v Italiji in Nemčiji, v Maranellu se je zbralo 20.000 navijačev, v Kerpnu pa nekaj več kot 2.000, se je v nedeljo pridružila tudi politika. S pohvalami nista varčevala nemški predsednik Johannes Rau in kancler Gerhard Schröder. Vsebinsko pa je Nemca najbolj pohvalil italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, ki je ob Schumacherju čestital tudi vsem v moštvu Ferrarija. "Si največji vseh časov. Živ mit, legenda," ga je citiral časnik Corriere della Serra.

Michael Schumacher
Michael Schumacher FOTO: Reuters

"To je bila ena najtežjih tekem. Kot voznik, a tudi kot moštvo, smo pisali zgodovino dirkanja. To je poseben trenutek," je bil po nastopu v Deželi vzhajajočega sonca zadovoljen Kerpenčan. Finec Raeikkoenen bi se na tekmi lahko dokopal celo do zmage, zato je Schumacher kljub slabemu štartnemu mestu opravil vse, da si je priboril naslov, na koncu je imel celo dve varovalki, saj mu je pomagal tudi sovoznik v moštvu Ferrarija Rubens Barrichello. Fincu pa se je izmuznila priložnost, da bi postal najmlajši svetovni prvak v zgodovini formule ena, kar obeta zanimive boje v naslednjih sezonah, saj je za Schumacherja jasno, da bo vozil vsaj do sezone 2006, ko se mu izteče pogodba z italijanskim delodajalcem.

"To je bila naša najslajša zmaga. V zadnjih letih smo navduševali tudi s tehnično premočjo in dominacijo. Letos je bilo drugače in lepše. Imam že nov slogan za sezono 2003: nova pravila - stari zmagovalci. Je pa res. Schumacher je slavil na šestih tekmah, Raeikkoenen le na eni in na koncu bi se lahko razpletlo drugače. Čestitam," je razplet sezone videl predsednik Ferrarija Luca di Montezemolo.

"Čestitke Michaelu za šesti naslov. Potrudili smo se, da mu ni bilo ravno lahko. Tudi mi smo z drugim mestom in dvema točkama lahko zadovoljni," pa mu je športno čestital tudi športni vodja Mercedesa Norbert Haug. "Vesel sem za brata. V našem moštvu pa moramo razmisliti. Lahko bi slavili v obeh konkurencah in potrebna bo resna analiza," pa meni Ralf Schumacher iz konkurenčnega Williams BMW-ja, kjer je bil do predzadnje dirke sezone v boju za naslov prvaka tudi Kolumbijec Juan Pablo Montoya.

Nemec, kateremu strokovnjaki poleg talenta pripisujejo tudi trdo delo in željo po perfekciji, vse čestitke jemlje zadržano: "Živa legenda? Po pravici povedano sem običajen človek, ki zna pač malo hitreje voziti od drugih." Izučen avtomobilski mehanik, ki tega poklica sicer nikoli ni opravljal, pa to potrjuje že 13 let in vse kaže, da se še ni utrudil in izgubil želje po zmagah. Njegova razlaga je preprosta: "Če se radi ukvarjate z neko stvarjo, ekstremno radi, in če ste ob tem v družbi prijateljev in imate uspeh, kakšno motivacijo pa še potrebujete?" sprašuje Nemec, ki velik del uspehov pripisuje tudi italijanskemu moštvu: "Ekipa je enostavno veličastna. Brez nje ne bi šlo." Moštvo, ki je pred Schumacherjem kar 21 let čakalo na nov naslov svetovnega prvaka, mu znanje in talent seveda vrača z dobrim delom. Že v Suzuki je Schumacher obljubil nadaljevanje kariere.

Raeikkoenen blizu uresničitvi sanj

Finec Kimi Raeikkoenen, ki zaradi svojega umirjenega vedenja nosi vzdevek "Iceman", je tudi po dirki v Suzuki ostal popolnoma miren. Kljub temu, da je bil na Japonskem blizu uspeha, na koncu sta ga od naslova svetovnega prvaka ločili le dve točki, je Finec ostal zvest sebi in bil tudi po koncu sezone redkobeseden in "podhlajen", kot ga pogosto opisujejo mediji.

Kimi Raikkoenen
Kimi Raikkoenen FOTO: Reuters

"Malce sem razočaran. Potrebovali bi malo sreče in lahko bi nam uspelo," je dejal Iceman, na katerem razočaranja ni bilo moč opaziti. "Kaj hočete. Boril se je s šestkratnim svetovnim prvakom in ni razloga, da bi bil razočaran," pa je Finca dopolnil športni vodja Mercedesa Norbert Haug.

Raeikkoenen je bil na svoji 50. dirki formule ena v karieri blizu, da bi mu uspelo nemogoče in bi s 23 leti in 360 dnevi starosti postal najmlajši svetovni prvak v kraljevskem avtomobilističnem tekmovanju. Na koncu bi potreboval zmago, kar pa mu je tokrat preprečil drugi rdeči bolid z Rubensom Barichellom, na koncu pa tudi prvi voznik Ferrarija in edini tekmec v boju za naslov svetovnega prvaka Michael Schumacher, ki se je v dramatični dirki vendarle dokopal do potrebne točke. V 13. krogu je bil Raeikkonen za nekaj trenutkov celo prvak, ko je prevzel vodstvo, Schumacher pa je na 16. mestu močno zaostajal. "Bili smo zelo blizu, a spet ne dovolj," je menil Finec.

Raeikoenen je ob Špancu Fernandu Alonsu zanesljivo največje presenečenje letošnje sezone. Na Finskem že velja za dostojnega naslednika svetovnih prvakov Kekeja Rosberga in Mike Haekkinena. Finec pa je odgovoren tudi za novo prebujenje pri Mercedesu, ki je z njim končno tudi v športu uspelo doseči lesk svoje uveljavljene blagovne znamke. Mladi Finec je celo presegel moštvo, ki je v sezoni vseskozi skrbelo za razburjenje okrog novega vozila MP4-18, katerega prezentacija je bila večkrat napovedana na koncu pa vselej odpovedna.

"Vsekakor je dostojen tekmec in potencialni prvak," je že med sezono priznal stari in novi prvak Schumacher. Njemu se je pridružil tudi trikratni svetovni prvak Avstrijec Niki Lauda: "Je eden največjih talentov v formuli ena v zadnjih 20 letih." Tega se zaveda tudi dirkač: "Zrel sem za naslov."

Za pisan svet formule ena je Raeikkoenen zanesljivo nov, svež obraz, s posebnimi lastnostmi. Govori tiho, zadržano in monotono - če seveda sploh govori. Redko mu je voljo moč razbrati z obraza in čustev pravzaprav ne kaže. Celo letos pri prvi zmagi v karieri v Maleziji je stoično prenašal zmagovalno slavje, kot da gre za kdo ve kateri uspeh v karieri. "Mislim le na dirkanje. Vse ostalo me sploh ne zanima," pravi Finec. Njegov moštveni šef Ron Dennis ga je zaradi obnašanja krstil za "Icemana" in vzdevek se je hitro razširil.

Strokovnjaki že iščejo vzporednice v karierah Schumacherja in Raeikkoenena. Vzpon od debija leta 2001 v Sauberju do naslova svetovnega podprvaka leta 2003 pri McLaren Mercedesu je podobno hiter kot pri Nemcu. Tudi pri Mercesdesu pa so zanesljivo zadovoljni, da so se pri nakupu voznika odločili za Raeikkoenena in ne za takrat nekoliko uspešnejšega Nemca Nicka Heidfelda. Investicija se namreč že vrača.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10