Drugouvrščene reprezentance - Slovenija, Norveška, Nizozemska, Latvija, Škotska, Španija, Turčija, Hrvaška, Wales ter Rusija - se bodo v dodatnih kvalifikacijah pomerili za preostalih pet prostih mest.
Ciper je treba pozabiti
V slovenski reprezentanci je bilo po neodločenem izidu v zadnji kvalifikacijski tekmi proti Cipru čutiti manjše razočaranje. Ne zaradi tega, ker v Limassolu niso zabeležili zmage, ampak zaradi načina, kako so tri točke izgubili. "Sami smo si krivi. Po prvem delu smo vodili 2:0, nato pa dovolili gostiteljem, da izenačijo. Še dobro, da tekma ni odločala o ničemer in jo lahko primerjamo s prijateljsko. Ciper moramo pozabiti in se posvetiti dodatnim kvalifikacijam. Vemo, kako te izgledajo, dvakrat smo bili v njih že uspešni in zakaj ne bi bili še tretjič," meni Milenko Ačimovič, z njim pa se strinjajo vsi reprezentanti. Razlog za optimizem v novembrskih dodatnih kvalifikacijah bodo gotovo tudi vrnitve Zlatka Zahoviča, Sebastjana Cimerotiča in Amirja Kapiča, seveda pa bi bilo dobro, da bi lažji poškodbi čimprej pozdravila tudi Aleksander Knavs (mišica) in Fabjan Cipot (gleženj), ki sta se poškodovala na Cipru.
Tekma, v kateri so Slovence pokopale hude napake obrambe na čelu z Markom Simeunovičem in Matejem Šnoflom, rezultatsko res ni imela velikega pomena, toda tako nepomembna, kot so jo predstavili nekateri igralci, vendarle ni bila. V boju za položaje za naslednje kvalifikacijske cikluse je pomembna vsaka točka, saj so Slovenci prav na robu druge in tretje kakovostne skupine. Če bi na žrebih padli v tretji boben, je vprašanje, ali bi lahko v naslednjih kvalifikacijah lahko upali na drugo mesto v skupini. Prav zato je povsem razumljivo, da selektor Bojan Prašnikar po tekmi ni žarel od zadovoljstva, čeprav v izjavah tega ni kazal.
Prašnikar se zdaj lahko popolnoma posveti dodatnim kvalifikacijam, za katere bo žreb v ponedeljek v Frankfurtu. Tako kot njegovi varovanci si ne želi Španije, Turčije in Nizozemske, njegov izbor je Latvija. "V nobeni tekmi ne moremo biti favoriti, največ možnosti bi verjetno imeli proti Latviji," meni Prašnikar, medtem ko imajo igralci drugačne želje. Na Cipru dvakratni strelec in najboljši strelec kvalifikacij (osem golov) Ermin Šiljak si moštev iz nekdanje Sovjetske zveze ne želi, njegova želja je Wales, kapetan Miran Pavlin bi Škotsko, Mile Ačimovič pa bi za nasprotnika Hrvaško: "Če si nas že tako želijo, naj nas dobijo."
Zadnji krog poskrbel za presenečenja
Zadnji krog je dal odgovore na kar nekaj odprtih vprašanj, ki se vsa niso iztekla po pričakovanjih. Najbolj razočarani so bili v Bosni in Hercegovini, ki verjetno še dolgo časa ne bo imela tako lepe priložnosti, da sama odloča o svoji usodi in poti na evropsko prvenstvo. Na stadionu Koševo je potrebovala zmago proti Danski, ki bi ji prinesla prvo mesto v skupini 2, toda že v 12. minuti je Martin Jorgensen napovedal črn scenarij, ki ga ni obrnil niti zadetek Elvirja Bolića pred iztekom prvega polčasa. Danci so v nadaljevanju trdo držali vajeti v svojih rokah in se na koncu zasluženo veselili uvrstitve na EP. Norveška si je v drugi tekmi skupine z minimalno zmago proti Luksemburgu zagotovila drugo mesto, BiH pa je končala kot tretja.
V skupini 3 je bil zadnji krog enako nepomemben kot v skupini s Slovenijo. V njej so si Čehi zagotovili neulovljivo prednost pred Nizozemci, enako kot Francozi pred Slovenci. Prava drama pa se je odvijala v skupini 4. Poljaki so zmagali na Madžarskem, a to ni bilo dovolj, saj so Švedi, že zmagovalci skupine, doma zaigrali nemotivirano proti borbeni Latviji in jim "poklonili" zmago, s katero Latvijci prvič v zgodovini odhajajo v dodatne kvalifikacije.
Islandija je bila eno najbolj prijetnih presenečenj kvalifikacij, a je na koncu ostala brez vsega, na tretjem mestu za Škotsko in Nemčijo. Varovanci Rudija Völlerja so jo premagali s 3:0, Škotska pa si je drugo mesto zagotovila s poznim zadetkom Darren Fletcherja, ki je v igro vstopil v 65. minuti.
Največje presenečenje predstavlja vrstni red skupine 6 - 1. mesto Grčija, 2. Španija,... Grki so se s šestimi zaporednimi zmagami po uvodnih porazih proti Ukrajini in Španiji prvič po letu 1980 uvrstili na evropsko prvenstvo, Španci pa od leta 1982 niso bili nikdar slabši kot prvi v svoji kvalifikacijskih skupinah za EP ali SP. Ob Nizozemcih so najmanj zaželen nasprotnik v dodatnih kvalifikacijah, edino, kar so si želeli, pa je, da bi bil ponedeljkov žreb na letališču v Frankfurtu delegiran. A ker je UEFA že pred zadnjimi tekmami sporočila, da ne bo nikogar favorizirala, se lahko zgodi, da se bosta močni reprezentanci srečali med seboj.
Oči svetovne javnosti so bile uprte v Carigrad, kjer sta se v skoraj vojnih razmerah srečala Anglija in Turčija. Angleški navijači iz varnostnih razlogov sploh niso smeli na tekmo, ki je angleški nogometaši sprva sploh niso želeli igrati, saj je njihova zveza kaznovala najdražjega obrambnega igralca na svetu Ria Ferdinanda zaradi neudeležbe na nenapovedani doping kontroli. Vzdušje na stadionu Fenerbahčeja, na katerem Turčija še ni izgubila tekme, je bilo maksimalno naelektreno, toda na koncu so se veselili le Angleži, medtem ko bodo morali Turki v dodatne kvalifikacije (0:0). Osrednji lik dvoboja je bil najbolj popularni nogometaš planeta David Beckham, ki je v prvem polčasu zgrešil enajstmetrovko. In to kako! Zaradi zdrsa stojne noge tik pred strelom je žogo udaril prenizko in jo poslal najmanj pet metrov preko prečke.
V skupini 8 so Bolgari že pred gostovanjem v Zagrebu osvojili prvo mesto, Hrvati, ki so zasedli drugo mesto z enakim številom točk kot Belgijci, pa so potrebovali zmago. Dosegli so jo z zadetkom Ivice Olića v 48. minuti, toda tekma bo še dolgo burila duhove, saj so se namreč pojavila namigovanja, da so Bolgari prodali zmago v zameno za uspeh mlade reprezentance, ki je dan prej nujno potrebovala tri točke. Stavnice širom Evrope so zato na dan tekme znižale kvote na Hrvate, ali dvoboj celo umaknile s stavne liste.
Nogometaši Srbije in Črne gore so v zadnjem krogu premagali Wales v gosteh, toda ostali za točko prekratki. Verjetno bodo v Beogradu še dolgo obžalovali spodrsljaja z Azerbajdžanom, ki je v Srbiji iztržil prvi remi v svoji zgodovini, nato pa še prvo zmago na domačem terenu. Srbi so od šestih načrtovanih točk, s katerimi bi bili prvi v skupini, osvojili vsega eno in tako drugo mesto prepustili Walesu, prvo pa Italiji.
V zadnji skupini so imele tri ekipe možnost za prvo mesto, na koncu pa se je razpletlo tako, da so se Švicarji, ki so Irce premagali z 2:0, neposredno uvrstili na EP, Rusija bo igrala dodatne kvalifikacije, Irska pa bo morala tako kot Belgija, Romunija ali Srbija in Črna gora moči usmeriti v naslednje kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2006.