Šport

Slavje Norvežanov

Hochfilzen, 13. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Zadnji dan 40. biatlonskega svetovnega prvenstva v avstrijskem Hochfilznu se je najbolj srečno končal za norveško izbrano vrsto.

Norvežanka Gro Istand Kristiansen je osvojila zlato medaljo (Foto: Reuters)
Norvežanka Gro Istand Kristiansen je osvojila zlato medaljo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Še četrtega zlata na prvenstvu se je veselil Ole Einar Bjoerndalen, ki je bil boljši od Nemca Svena Fischerja in Francoza Raphaela Poireeja, svoj prvi naslov svetovne prvakinje pa je v skupinskem štartu osvojila njegova rojakinja Gro Istad Kristiansen, ki je premagala Švedinjo Anno Carin Olofsson ter Rusinjo Olgo Pilevo. Slovenijo je zastopala le Tadeja Brankovič, ki pa je s sedmimi zgrešenimi streli osvojila predzadnje 29. mesto med elitno trideseterico.

Presenečenje na ženski tekmi

Na ženski tekmi je prišlo do presenečenja, saj Kristiansenova zagotovo ni spadala v ožji krog favoritinj. Na njeno srečo so tekmice uprizorile pravo tekmovanje v tem, katera bo na strelišču zamudila več priložnosti za uvrstitev na vrh. Velika favoritinja Sandrine Bailly se je z dvema kazenskima krogoma medalji odpovedala že po prvem streljanju leže, ko je brez zgrešenega strela vztrajala še deveterica tekmovalk, tik za njimi pa je bila vodilna v svetovnem pokalu Olga Pileva, ki je zgrešila enkrat. Po drugem streljanju sta se od ostalih odlepili Belorusinja Olena Zubrilova in Nemka Andrea Henkel ter si naabrali 25 sekund naskoka. Tretje streljanje je spet povsem premešalo karte, potem ko je odlično opravila norveška tekmovalka in si nabrala kar 42 sekund prednosti pred Kati Wilhelm in presenetljivo Italijanko Michelo Ponzo. Slednja na progi sicer ni mogla slediti hitremu tempu ostalih, a je na vseh treh strelskih nastopih opravila brez napake.

Istadovi bi za zanesljivo zmago zadoščali že štirje zadeti streli na zadnjem streljanju, a se je poigrala z živci mnogih in zgrešila kar trikrat. Tudi to pa ni pomagalo njenim tekmicam, ki so imele znova veliko težav. Najbolje sta jo odnesli Pileva in Kitajka Xianying Liu, s po enim zgrešenim strelom pa sta se v boj za odličja vpletli še Olofssonova in Wilhelmova. Četverica Norvežanke ni več uspela ujeti, zato pa so se med sabo spopadle za ostali dve medalji. Najboljša je bila nekdanja švedska tekačica, ki se z biatlonom ukvarja šele tretjo sezono, do brona pa je prišla Pileva, ki je tako pred zadnjimi tremi tekmami v domačem Hantij Mansijsku še povečala naskok v svetovnem pokalu.

"Hecna tekma"

"Tekma je bila zelo hecna, a sem na srečo imela zelo dobre smuči. Streljala sem dobro do zadnjega stoje, potem pa se mi je v glavi nabralo veliko stvari in sem zgrešila trikrat, kar pa me na srečo ni stalo uspeha. Za ta dosežek sem delala veliko časa, tako da se zdaj lahko zasluženo veselim. Še nekaj časa se bom prepustila tem občutkom. Vedno sem vedela, da spadam v vrh, zato že zdaj komaj čakam na začetek naslednje sezone, saj bom na olimpijskih igrah štartala kot svetovna prvakinja. Ko sem zgrešila trikrat, mi je šlo skoraj na jok, saj sem se v glavi že poslovila od stopničk, ampak na mojo srečo so tudi ostale imele precej težav na strelišču," je po slavju pripovedovala 27-letna biatlonka, ki je s prvo medaljo rešila čast ženskega norveškega biatlona na tem svetovnem prvenstvu.

Brankovičevi zmanjkalo moči

Edina slovenska predstavnica med elito je bila Tadeja Brankovič, ki pa je daleč od decembrske forme. Na prvih treh streljanjih je zgrešila po enkrat, kar je zadoščalo za boj okoli dvajsetega mesta, vse skupaj pa je še poslabšala s štirimi kazenskimi krogi po zadnjem streljanju. "Zadovoljna sem lahko le s tem, da sem lahko štartala med elito, kar sem si sama prigarala z decembrskimi uspehi. Sicer pa je bila moja današnja predstava v slogu letošnjega SP, saj nisem več v pravi formi in daleč od tega kar bi lahko sicer naredila. Pri zadnjem streljanju sem bila že tako utrujena, da se nisem mogla več pošteno zbrati za streljanje. Zdaj se bom potrudila po najboljših močeh, da še v Hantij Mansijssku poskusim narediti čim več, čeprav v glavi še zdaleč nisem več tam, kjer sem bila na začetku sezone," je priznala letos najboljša slovenska biatlonka.

Klasični troboj na moški tekmi

Še četrtega zlata na prvenstvu se je veselil Ole Einar Bjoerndalen (Foto: Reuters)
Še četrtega zlata na prvenstvu se je veselil Ole Einar Bjoerndalen (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Moška tekma je po daljšem času poskrbela za klasični troboj med Bjoerndalnom, Fischerjem in letos dokaj razglašenim Poireejem. Norveški zvezdnik je na prvem streljanju tekel en kazenski krog in bil šele sedmi, po drugem pa se je prebil tik pred dotlej vodilnega Francoza. Tekma se je odločala šele z obema streljanjema v stoječem položaju. Na prvem se je v vodstvo kljub kazenskemu krogu znova povzpel Poiree, ki so se mu približali Nemec Michael Greis, Rus Nikolaj Kruglov in Ukrajinec Aleksander Bilanenko, vsi še brez zgrešenega strela, Bjoerndalen pa je z novima dvema strelskima napakama nazadoval na peto mesto. Toda na zadnjem streljanju je bil Viking znova natančen in hitro je postalo jasno, da bo tudi v Hochfilznu ponovil uspeh iz Salt Lake Cityja, kjer je osvojil štiri zlata odličja. Za njim se je v zadnji krog podal stoodstotni Bilanenko, ki pa je utrujen do konca nazadoval na deveto mesto. Poiree je nekaj sekund izgubil s padcem, vendar tudi brez njega ne bi bil kos izkušenemu Fischerju, ki je bil v teku precej hitrejši.

Kljub temu je Francoz svoji domovini priboril vsaj eno medaljo na tem prvenstvu, kar pa je vsekakor premalo za takšno velesilo kot je Francija. "Nisem računal na toliko zmag, a sem po uspehih na sprintu in zasledovanju lahko nastopil sproščeno. Če pa se že moram odločiti, potem pa sem vsekakor najbolj vesel štafetne zmage, na katero je moja domovina čakala dolga leta," je v cilju povedal veliki zvezdnik svetovnega lova na smučeh.
_________________________________________________

Izidi ženske:

1. Gro Istad Kristiansen (Nor) 41:40,3 (4)
2. Anna Carin Olofsson (Šve) + 3,7 (3)
3. Olga Pileva (Rus) 8,4 (3)
4. Xianying Liu (Kit) 12,7 (4)
5. Kati Wilhelm (Nem) 17,7 (3)
6. Yingchao Kong (Kit) 21,2 (4)
7. Andrea Henkel (Nem) 38,7 (3)
8. Oksana Hvostenko (Ukr) 1:05,4 (3)
9. Sandrine Bailly (Fra) 1:16,3 (5)
10. Uschi Disl (Nem) 1:29,0 (6)
...
29. Tadeja Brankovič (Slo) 5:13,6 (7)

Izidi moški:

1. Ole Einar Bjoerndalen (Nor) 40:51,9 (3)
2. Sven Fischer (Nem) + 11,9 (3)
3. Raphael Poiree (Fra) 20,6 (2)
4. Nikolaj Kruglov (Rus) 27,3 (1)
5. Tomasz Sikora (Pol) 30,7 (2)
6. Andrij Derižemlja (Ukr) 33,2 (2)
7. Ricco Gross (Nem) 34,5 (2)
8. Sergej Čepikov (Rus) 36,7 (2)
9. Aleksander Bilaanenko (Ukr) 37,7 (0)
10. Michael Greis (Nem) 46,1 (2)

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij