Slovenija na poti v četrtfinale

Beograd, 17. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Slovenska košarkarska reprezentanca je v drugem krogu EP v Beogradu premagala izbrano vrsto Grčije.

Slovenija - Grčija 68:56 (20:14, 37:27, 54:39)

Lakovič je želel priti mimo močne grške obrambe
Lakovič je želel priti mimo močne grške obrambe FOTO: Reuters

Slovenska reprezentanca je naredila velikanski, verjetno celo odločilni korak k zgodovinskemu preboju v četrtfinale EP, ki ga ni zmogla na dosedanjih šestih prvenstvih. Ob podpori 5.000 slovenskih navijačev je premagala enega glavnih favoritov za medaljo in si skoraj že zagotovila prvo mesto v skupini. Potrditi ga bo morala v nedeljo proti Franciji.

Ko je slovenski selektor Aleš Pipan po tekmi z BiH s pomočnikoma gledal tekmo med Francijo in Grčijo - dobili so jo slednji s 64:50, je hitro spoznal, da je pot do uspeha le ena - granitna obramba. Prva žrtev le-te je bil Jaka Lakovič, ki je v tretji minuti tekme dobil drugo osebno napako, tako da je v prvem polčasu igral le enajst minut. Za uspeh pa je treba potrpeti in tako je Lakovič odšel na klop, glavno vlogo pa je prevzel Sani Bečirovič (11 točk v prvem polčasu). Z Marko Miličem sta uspešno vodila napade, skupno odlično delo v obrambi - Grki so nam v prvi četrtini dali le 14 točk - pa je rezultiralo v vodstvu Slovenije in evforiji na tribunah dvorane Pionir.

Ob zgodovinski navijaški podpori se je uspešna slovenska igra nadaljevala tudi v drugem polčasu. Grki so bili tako izgubljeni proti agresivni obrambi Slovenije, da so koše več ali manj dosegali le s prostih metov, medtem ko je Slovenija gradila vedno trdnejše vodstvo. Petnajst točk naskoka (46:31) je dosegla v 25. minuti, v 28. minuti se je približala dvajsetici (52:33), tretji del igre pa je zaključila s 54:39. V teh trenutkih še noben grški košarkar ni imel dvoštevilčnega točkovnega izkupička, pri Sloveniji pa se je Saniju Bečiroviču in Boštjanu Nachbarju v klubu + 10 pridružil še Marko Milič.

Približno 4.000 slovenskim navijačem, ki so pripotovali že na prvo tekmo z BiH, se je na drugi pridružilo še vsaj tisoč, tako da je bila beograjska dvorana od tal do stropa v slovenskih barvah. Skupinica grških navijačev je bila praktično neslišna, pelo in skakalo se je namreč po slovenskih notah.

A tekma še zdaleč ni bila gotova. Prišle so najtežje minute, nevarne za srčne bolnike, ko se je odločal zmagovalec in verjetno neposredni potnik v četrtfinale. Grki so poskusili na vse načine, toda na srečo se jim noben ni izšel. Bili so relativno blizu v 33. minuti, ko so se približali na 56:49, vendar so Slovenci odgovorili na najboljši možni način - s tremi zaporednimi koši in vodstvom z 62:49. Čeprav je do konca ostalo še dobrih pet minut, so se Grki sprijaznili s porazom in začelo se je slavje na tribunah. Po do zdaj videnem v Beogradu se bo nadaljevalo dolgo v noč.

Izjave po tekmi

Aleš Pipan: "Najprej bi čestital svojim igralcem, ki so tokrat prikazali resnično dobro predstavo, zlasti v obrambi. Na drugem mestu pa hvala navijačem, ki so nas vseskozi glasno bodrili in upam, da se bomo v nedeljo skupaj veselili zgodovinskega preboja v četrtfinale. Takoj po tekmi smo se v slačilnici dogovorili, da moramo čim prej pozabiti današnje srečanje, se odpočiti in čim bolj pripraviti na tekmo s Francijo, ki bo odločilnega pomena. Nobene evforije ni in vsi imamo noge čvrsto na tleh."

Radoslav Nesterovič: "Vedeli smo, da bo tekma težka in čvrsta, saj so Grki fizično zelo močni. Odigrali smo kvalitetno obrambo, dobro nadzorovali igro in povsem zasluženo zmagali. Toda nič še ni odločenega; pozabiti moramo današnjo tekmo in proti Franciji odigrati tako kot danes."

Panagiotis Janakis: "Čestitam Sloveniji za zasluženo zmago. Danes nismo igrali, tako kot znamo, bili smo nervozni in tega se ni dalo premagati. Ko prideš na tako veliko tekmovanje, kot je evropsko prvenstvo, se moraš zavedati, da bodo prišle dobre in slabe tekme. Danes smo bili slabi in upravičeno izgubili."

Dimitrios Diamantidis: "Vedeli smo, da tekmo ne bo lahka, saj ima Slovenija odličnno moštvo z vrhunskimi igralci tako pod košem kot na zunanjih položajih. Bili smo zelo nervozni, kajti vložek je bil velik, in podlegli smo temu pritisku. A prvenstvo je še dolgo in še bomo imeli priložnosti za popravni izpit."

Dvorana Pionir, gledalcev 6000, sodniki: Rižik (Ukrajina), Banica (Romunija), Davidavičius (Litva)
Slovenija: Jurak 5 (1:2), Lakovič 7 (3:4), Bečirovič 18 (2:2), Nesterovič 6 (0:4), Nachbar 14 (4:6), Lorbek 3 (1:4), Milič 11 (3:4), Brezec 4
Grčija: Spanulis 6 (4:5), Zisis 9 (2:4), Fotsis 3, Hatzivretas 5 (1:1), Ntikudis 3 (1:6), Diamantidis 7 (4:4), Papadopulos 15 (3:4), Kakiuzis 8 (2:4)
Prosti meti: Slovenija 14:26, Grčija 17:28
Met za dve točki: Slovenija 21:44, Grčija 15:29
Met za tri točke:
Slovenija 4:13 (Bečirovič 4), Grčija 3:21 (Zisis, Fotsis, Diamantidis).
Skoki: Slovenija 39 (29 + 10), Grčija 28 (22 + 6)
Osebne napake: Slovenija 28, Grčija 24
Pet osebnih: Diamantidis (36.)

_________________________________________________

Francija - BiH 79:62 (16:22, 31:36, 53:47)

Francozi niso ničesar prepustili naključju
Francozi niso ničesar prepustili naključju FOTO: Reuters

Košarkarji BiH so 30 minut trdno nadzorovali potek srečanja in vodili tudi že z osmimi točkami prednosti (33:25), krajše obdobje manj zbrane igre pa jih je stalo presenečenja. Od 27. minute in rezultata 45:41 do 33. minute (47:59) so Francozi naredili delni izid 18:2 in mirno dosegli prvo zmago.

Pri BiH je izstopal Damir Mršić s 24 točkami in osmimi skoki, med Francozi pa sta dva presegla mejo 20 točk: Boris Diaw 23 točk, 7 skokov in 7 podaj ter Mickael Pietrus 22 točk in 7 skokov.

Dvorana Pionir
, gledalcev 1500, sodniki: Lamonica (Italija), Ziemblicki (Poljska), Dolinek (Češka)
Francija: Gelabale 8 (2:2), Rigaudeau 2 (0:1), Julian 11 (3:5), M. Pietrus 22 (2:4), Parker 2, F. Pietrus 8 (4:10), Schmitt 2 (2:2), Diaw 23 (4:10), Weis 1 (1:2)
BiH: Teletović 8, Lerić 3 (1:4), Domercant 13 (1:4), Kovačević (0:2), Tuljković 2, Mršić 24 (4:4), Hukić 8, Bajramović 4
Prosti meti: Francija 18:36, BiH 6:14
Met za dve točki: Francija 23:46, BiH 13:36
Met za tri točke: Francija 5:20 (M. Pietrus 4, Diaw), BiH 10:25 (Mršić 6, Teletović 2, Hukić 2)
Skoki: Francija 48 (28 + 20), BiH 37 (27 + 10)
Osebne napake: Francija 19, BiH 28
Pet osebnih: Bajramović (31.), Hukić (32.)