Šport

Slovenski atleti v ospredju

Atene, 20. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Slovenski atleti in atletinje so na olimpijskih igrah v Atenah zasedli nekaj prvih mest v netekmovalnih disciplinah.

Slovenski atleti in atletinje so na letošnjih poletnih olimpijskih igrah zasedli prva mesta v netekmovalnih disciplinah.

44-letna jamajška šprinterka s slovenskim potnim listom Merlene Ottey je najstarejša atletinja na OI, slovenski metalec krogle Miran Vodovnik pa najtežji s 160 kg.

Nemški metalec diska Torsten Schmidt je z 207 cm najvišji, v ženski konkurenci pa ta čast pripada 194 cm visoki hrvaški skakalki v višino Blanki Vlašič.

PAVŠIČU NAJLEPŠA ISAKOVIČEVA

Svoj seznam najlepših slovenskih olimpijk je tokrat razkril veslač Matija Pavšič, ki je v četrtek skupaj z Andrejem Hrabarjem v dvojcu brez krmarja Sloveniji priveslal deveto mesto. Koprčan se je brez obotavljanja odločil za najlepšo, to je po njegovem mnenju mlada plavalka Sara Isakovič. Pri imenovanju prve in druge spremljevalke je imel malce več težav. Po opravljenem žrebu je sklenil, da je druga najlepša novogoriška skakalka s palico Teja Melink, tretja pa judoistka Petra Nareks.

OLJČNI VENCI SE VRAČAJO!

"Av, ajs, vroče, vroče..."
"Av, ajs, vroče, vroče..." FOTO: Reuters

Več kot 16 stoletij po zadnjih antičnih olimpijskih igrah so olimpijski zmagovalci znova ovenčani z vencem iz vejic oljke, ki je bil edina nagrada, ki so jo prejeli antični zmagovalci. Običaj izvira iz leta 752 pred našim štetjem iz pitijskega preročišča v Delfih. Podobno kot v preteklosti, ko so nalogo zaupali otrokom, tudi zdaj uslužbenci organizacijskega komiteja vsako jutro naberejo oljčne vejice, vendar le toliko, kolikor je tisti dan končnih odločitev, da bi zmagovalci prejeli sveže vence.

Organizatorji želijo s podeljevanjem oljčnih vencev poudariti povezavo med olimpijskimi igrami in zgodovino, obudili pa so tudi spomin na boginjo grške prestolnice. Legenda pravi, da je Atena prebivalce antičnega mesta obvarovala pred bogom morja Pozejdonom in Atencem podarila oljko, ki je postala sveto drevo. Oljčnega venca niso podeljevali na nobenih olimpijskih igrah moderne dobe doslej, niti na prvih v Atenah leta 1896.

KAZEN ZARADI NESPODOBNE GESTE

Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je na moškem olimpijskem turnirju v Atenah zaradi neprimernega vedenja kaznovala kondicijskega trenerja avstralske reprezentance s petimi tekmami prepovedi sodelovanja in denarno kaznijo 10.000 dolarjev. Na tekmi med Avstralijo ter Srbijo in Črno goro, ki so jo Avstralci dobili s 5:1, se je Anthony Crea z neprimerno gesto obrnil proti klopi SČG, FIFA pa je to ocenila kot nasprotovanje načelom fair playa in duhu olimpijskih iger.

PETEK IN SOBOTA NAJBOLJ PROMETNA

Za prireditelje iger v Atenah sta petek in sobota "dneva D" za doslej povsem solidno delujočo prometno infrastrukturo. Ker so v petek na sporedu tekmovanja v 26 športnih panogah z 21 končnimi odločitvami na 29 prizoriščih, v soboto pa kar 32 končnih odločitev v 24 panogah na 27 prizoriščih, so današnji dan poimenovali kar super petek. Za športnike bodo morali vozniki opraviti 3.145 voženj v petek in še 2.957 v soboto, za novinarje pa 4.143 v petek in kar 4.400 v soboto. "Danes pričakujemo 200.000 gledalcev, jutri pa še več," je bil pred prometnim izzivom nekoliko zaskrbljen predstavnik organizacijskega komiteja ATHOC Michalis Zachartos.

PODPISALI POGODBO DO PEKINGA

Olimpijski komite Slovenije in Porsche Slovenija sta na slovenskem veleposlaništvu v Atenah podpisala pokroviteljsko pogodbo do olimpijskih iger leta 2008 v Pekingu. "Že dolgo smo v športu, toda OI so nekaj posebnega. Z velikim veseljem smo se odločili, da bomo še naprej podpirali slovenske športnike, da bi bili ti vsaj tako, kot na teh OI, ali pa še bolj, uspešni tudi v kitajski prestolnici čez štiri leta," je dejal glavni direktor Porsche Slovenija Norbert Windisch. Ob tej priložnosti je sprejem pripravila slovenska veleposlanica Jožica Puhar, gostili pa so tudi predstavnike pokroviteljev Slovaškega olimpijskega komiteja ter druge tuje in slovenske goste, med katerimi je bil tudi kanuist Simon Hočevar, ki je dan pred tem osvojil šesto mesto.

ŠVEDSKA KRALJEVA POMOČ

Urška ni dobila le bronaste medalje, ampak tudi venec iz vejic oljke
Urška ni dobila le bronaste medalje, ampak tudi venec iz vejic oljke FOTO: Reuters

Švedski kraljevi par kralj Karl Gustaf in kraljica Silvia veljata na Švedskem za prinašalca sreče domačim športnikom. Skandinavski olimpijci vse do četrtka niso osvojili niti enega olimpijskega odličja, kar pa naj bi se spremenilo s petkovim prihodom kralja in kraljice ter njunega sina princa Karla Philipa v Atene. "Modrokrvneža" sta se spoznala ravno na olimpijskih igrah leta 1972 v Berlinu, ko ju je predstavila nemška hostesa Silvia Sommerlath, ki je skrbela za visoke goste.

VROČINA POD NOGAMI IN MOTEČA GLASBA

Newyorški župan Michael Bloomberg se mudi v Atenah
Newyorški župan Michael Bloomberg se mudi v Atenah FOTO: Reuters

Brazilska zvezda v odbojki na mivki Adriana Behar se je pritožila, da so jo na tekmi s Kubo na izredno vročem pesku pekle noge. Ko je Beharjeva vprašala grško sodnico Fani Katsavouni, če bi pesek lahko ohladili z vodo, je ta prošnjo dobitnice srebrnega odličja v paru s Sheldo Bede zavrnila. Nadzornik tekmovanja v odbojki na mivki Nikolaos Sofianos je pojasnil, da igralci lahko prosijo za ohladitev peska z vodo, vendar je končna odločitev v rokah sodnika. Temperatura zraka je med tekmo sicer presegla 26 stopinj, kolikšna je temperatura peska pa organizatorji ne merijo.

Avstralski odbojkarici na mivki Natalie Cook in Nicole Sanderson ne preneseta glasne glasbe na olimpijskem odbojkarskem turnirju v Atenah. Čeprav glasba že tradicionalno sodi k temu športu, sta igralki s Pete celine nanjo enostavno alergični: "Še oglušeli bova v Atenah, pa še kako tekmo po nepotrebnem izgubili zaradi tega."

ZLATI ČEVLJI TUDI ZA STACY

Podobno kot legendarni ameriški tekač, olimpijski prvak iz Atlante na 200 in 400 metrov Michael Johnson, si je tudi ameriška skakalka s palico Stacy Dragila poleg barv ameriške zastave omislila zlato barvo na športnih copatih. "Počutim se privilegirano, ker imam zlato na copatih. Sedaj pa se moram še potruditi, da ga bom tudi osvojila," je dejala svetovna in olimpijska prvakinja v skoku s palico, ki se bo na igrah v Atenah morala za najžlahtnejše odličje pomeriti zlasti z Rusinjama Svetlano Feofanovo in Jeleno Isinbajevo.

SKRB ZA CENE

Grški inšpektorji so v atenski zgodovinski četrti Plaka tri trgovce ovadili tožilstvu, še štiri so denarno kaznovali, več stotim pa so izdali opozorila, da bi zatrli dogovarjanje cen med trgovci. Inšpektorji so v Plaki opravili skoraj 3000 nenapovedanih inšpekcij, zlasti na stojnicah in trgovinah, ki so posebej priljubljene med turisti.

PRIPRAVE NEW YORKA NA KANDIDATURO ZA OI 2012

Torri Edwards
Torri Edwards FOTO: Reuters

Mesto New York se očitno resno pripravlja na kandidaturo za poletne olimpijske igre leta 2012. V Atenah, kjer potekajo 28. poletne igre, se namreč na tridnevnem obisku mudi newyorški župan Michael Bloomberg s številčno delegacijo. Ameriška delegacija je že pripravila odmevno novinarsko konferenco, si ogledala več olimpijskih objektov, med drugim vodni center in velodrom, nad katerimi je bil Bloomberg navdušen. "Spektakularno. Še pred dvema letoma je bilo mogoče videti eno veliko luknjo na gradbišču, danes pa je videti nekaj, kar bo trajalo," je dejal župan.

POMOČ OTROKOM

Johan Olav Koss, štirikratni olimpijski zmagovalec v hitrostnem drsanju, je pozval vse olimpijce letošnjih iger v Atenah, naj pomagajo otrokom s celega sveta. Norvežan je posebni odposlanec organizacije za pravice otrok UNICEF in je pred prihodom v Atene, kjer bo podpiral norveške športnike, obiskal otroke v Eritreji, kjer že vrsto let poteka državljanska vojna. "Tam sem videl, kako so otroci navdušeni nad vojaki. Lepo bi bilo, če bi se namesto nad vojaki tako navduševali nad športniki." Koss je pred desetimi leti, pred zimsko olimpijado v Lillehammerju, ustanovil tudi organizacijo "Olimpijska pomoč."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10