
Prvi, večji del priprav so smučarji in smučarke opravili uspešno, pred njimi pa je že start v novo, olimpijsko sezono. Konec oktobra bo na vrsti ledeniška veleslalomska uvertura v Soeldnu, kasneje pa še zadnji del priprav v ZDA, kjer se bo sezona 2001/2002 zares razmahnila.
S pripravami so bili v obeh reprezentancah zadovoljni. Pri moških je edino večjo črno piko pomenila nedavna poškodba Mitje Kunca, ki zaradi počene ličnice najverjetneje ne bo mogel nastopiti v Söldnu, za zdaj pa še ni znano, kako hude bodo njene posledice. Že maja so smučarji opravili izredno uspešen trening v ZDA, nato so se odpravili v Švico ter Avstrijo. Skupaj so od predvidenih 45 dni snežnih treningov opravili 38. Ženska ekipa v hitrih disciplinah, v kateri so bile Mojca Suhadolc, Tina Maze in Špela Bračun, je po štirih letih znova trenirala v Južni Ameriki. Priprave v Čilu skupaj s kanadsko in nemško ekipo pa so bile zelo uspešne. Tehnična ekipa je trenirala po evropskih ledenikih, poleg vremenskih pa so imeli v vodstvu težave tudi zaradi nenehnih poškodb, tako da ekipa ni bila popolna. Najpomembnejši del priprav pa reprezentanci še čaka, saj bodo po tekmi v Soeldnu in pred ameriško turnejo v ZDA skoraj dva tedna tudi trenirali. Za zdaj kljub napetim razmeram v svetu o odpovedi tekem prireditelji ne razmišljajo, smučarji pa upajo, da bo pri tem tudi ostalo.
"Ostali štirje, ki bodo startali, bodo imeli možnost za finale. V drugem teku pa je vse možno, Koblar in Pavlovčič bosta imela številke okoli 30, s katerimi je mogoče doseči uvrstitev okoli 20. mesta. Zelo vesel bi bil, če bi se eden uvrstil med 15," pa so pričakovanja glavnega trenerja moške reprezentance Klemna Berganta pred prvo tekmo v Söldnu. "Ta tekma je v zelo neprimernem času. Zmoti proces treninga, ker moramo program bolj usmeriti v veleslalom. Nam bi bilo bolj všeč, da bi bili dve tekmi, poleg veleslaloma še slalom. Potem je namreč enomesečni premor, kar je ogromno, po drugi strani pa je res, da ta prva tekma pokaže sliko veleslalomske sezone."
Jure Košir bo kot vselej v zadnjih letih prvo ime slovenske moške reprezentance, olimpijska sezona pa pomeni še poseben mik: "V tem trenutku izgleda zelo dobro, super se počutim, nobene poškodbe nisem imel. Na treningih sem dosegal dobre izide, kar je lepa napoved. Sicer nismo imeli veliko možnosti primerjave s tujimi ekipami, a sodim, da bi bilo lahko leto zelo uspešno. Olimpijske igre ostajajo največji cilj, zame so zanesljivo tudi zadnje. Rad bi prišel v Salt Lake City maksimalno pripravljen in tam svoje delo profesionalno opravil."
"Z mano je vse v redu. O svojih poškodbah sploh nočem več govoriti. Treniral sem zelo dobro, tako kot cela ekipa, sam sem s svojo formo zelo zadovoljen. Do tistih pravih tekem je še skoraj dva meseca in če bomo naredili še kakšno stopničko ali dve v formi, bo vse skupaj zelo dobro," pa je bil s treningi zadovoljen tudi Rene Mlekuž, ki se je po zadnji v seriji poškodb - pretrganih kolenskih vezeh - že poleti izredno hitro vrnil v reprezentanco in se uspešno priključil pripravam.
Z nenastopanjem poškodovanega avstrijskega zvezdnika Hermanna Maierja se v vodstvu slovenskih reprezentanc ne obremenjujejo, kakšne posebne prednosti pa kljub njegovi odsotnosti ne vidijo niti člani ekipe za hitre discipline. "V smuku je vsako leto kdo poškodovan. Mogoče bodo brez Maierja manjše razlike, ampak namesto njega bo prišel kakšen drug Avstrijec, ki bo prav tako trd tekmec," je dejal specialist za hitre discipline Peter Pen.
Vodja ženske reprezentance Dušan Blažič po prvem delu priprav zaradi številnih motečih poškodb še nima natančnega pregleda nad začetkom sezone: "Za zdaj je težko napovedovati. V septembru in oktobru je katera od deklet vedno manjkala, najprej Mazetova s poškodbo gležnja, nato Pretnarjeva z ahilovo tetivo. Na zadjnem treningu na istem terenu v Söldnu je imela zelo dobre vožnje Tima Maze. Trenutno je težko ocenjevati, ker ne vem, kako smučajo ostale ekipe. Imamo še en mesec, da se pripravimo, da dekleta konec novembra začnejo sezono, kot se spodobi." Spomnil je, da je bil lani bil začetek v Söldnu dober, sezona pa nato bolj povprečna, pred dvema letoma v Tignesu pa se nobena od Slovenk ni uvrstila med 30, sezona pa je bila dobra.
V ženski reprezentanci po dolgih letih ne bo več Urške Hrovat. Njeno odsotnost bodo reprezentančne sotekmovalke gotovo občutile, saj so ostale tudi brez primerjave na treningih. "Pozna se na vzdušju v ekipi, saj je bila toliko časa z nami. Zdaj smo se tega že navadile, na začetku pa smo jo pogrešale," je povedala najizkušenejša slovenska tekmovalka Nataša Bokal. "Kar se tiče moje sezone: ko sem se odločila za še eno, sem se tudi odločila, da bom tekmovala dobro ali pa sploh ne bom. Moja pričakovanja so predvsem v slalomu zato kar visoka."
Na predstavitvi reprezentanc je direktor Tone Vogrinec napovedal dokončno slovo od svoje funkcije po tej sezoni: "Dejansko je to zadnja sezona. Po končani sezoni bom zapustil funkcijo, ki jo opravljam že 30 let." Na pol v šali je dodal, da si bo premislil le, če bo enako storila tudi Nataša Bokal...

Zmagovalka lanskega svetovnega pokala Hrvatica Janica Kostelič pa bo izpustila začetek sezone na avstrijskem ledeniku, saj še ni povsem okrevala po operaciji levega kolena. "Zdravnik so Janici, ki je prejšnji mesec operirala koleno, že dovolili smučati, a ne s polno obremenitvijo. S pravimi treningi bo začela v roku 20 dni, njen nastop na veleslalomu v Söldnu pa bi stvar lahko le poslabšal," je dejal predsednik zveze Ozren Müller, ki pa je zatrdil, da bo najboljša hrvaška športnica nared za začetek ameriške turneje svetovnega pokala (22. november).