Športna pravljica leta je bil nogomet in uvrstitev Slovencev med svetovno elito. Preboj je bil nenaden, nepričakovan, čustveno obarvan in zaradi vsega skupaj tako sijajen. Slovenija je šla in šla in šla in prišla hudo naprej. Na svetovno nogometno prvenstvo. In to brez poraza. Od osamosvojitvene vojne dalje še nobena reprezentanca ni toliko storila za dvig slovenske samozavesti kot ravno nogometna. Pa ne le oni, tudi rokometašice Krima Ete NR, ki so osvojile naslov evropskih klubskih prvakinj so konkurenci »dale tinto pit«.
Nadvse imeniten in v vseh pogledih izjemen je bil tudi uspeh slovenske hokejske reprezentance, ki se je prebila na svetovno prvenstvo skupine A. Nogometna, hokejska in rokometna ekipa Krimovk so bili v letu 2001 več kot "ena A" in hokejisti so ob koncu leta svojim oboževalkam to pokazali še s konkretnimi dokazili. Svoja všečno grajena gola telesa so v umetniških pozah predstavili na uradnem koledarju hokejske reprezentance in tako poskrbeli, da je ta postal ena najbolj vročih zadev zadnjih decembrskih dni v Ljubljani. Da o prefinjeni promocijski zadevi hokejistov niti ne pišem….
Slovenci sicer tradicionalno dobri v individualnih športih, smo v letu 2001 torej podrli pomisleke o uspešnosti naših kolektivnih
ekip. Pa vseeno slovenski športni individualizem ni zatajil. Dokaz za to je naš največji kolesarski uspeh doslej, ki je s tretjim mestom na svetovnem prvenstvu v Lizboni uspel Andreju Hauptmanu. S svojo hitrostjo in močjo so nas osrečevale tudi atletinje. Alenka Bikar, ki so jo športni novinarji razglasili za Športnico leta, za Športnika leta so razglasili Hauptmana, je bila na atletskem svetovnem prvenstvu v Edmontonu najboljša predstavnica stare celine v svoji disciplini.
Šport je panoga, kjer je le malo zadovoljnih in mnogo več nezadovoljnih. S svojim nastopom na evropskem košarkarskem prvenstvu so tako sebe kot javnost razočarali naši reprezentanti.
Vsak po svoje zelo dobri, kot ekipa pa hudo povprečni, kar se je izkazalo s predčasnim odhodom iz evropskega prvenstva. Vsemu navkljub bi slovenskim športnikom v letošnjem letu lahko dali čisto desetko. Toliko o domačih presežkih, še pogled v svet.
Košarkarski svet je s svojo vrnitvijo pod koše letos osrečil zračni Michael Jordan. Bolj s svojo legendo in pojavnostjo in sprva manj s svojo igro. NBA in
njegov klub Washington Wizards je dobil nazaj zvezdniški lesk, ki ga je ta najmogočnejša košarkarska liga na svetu izgubila z odhodom velikih, slavnih in pošastno bogatih.
Športna zgodba leta je prav gotovo zmaga Gorana Ivaniševiča v Wimbledonu,
ki je v pozitivnem smislu pretresla teniška elito. Outsider Ivaniševič, ki je v Wimbeldon prišel zaradi prijaznosti in vabila prirediteljev s t.i. wild cardom, je povsem divje in brez posluha za spodobno odnesel najprestižnejšo nagrado. In vsi smo mu privoščili. Goran in njegov Split pa sta jokala. Ivaniševičeva zmaga je v julijsko življenje lepe naše sosede prinesla eno samo srečo.
Formula ena je bila tradicionalno v znamenju jeklenega Nemca Michaela Schumacherja, ki je nizal zmage in z vsako bolj vozil v zgodovino. Letos je zabeležil največje število zmag doseženih v eni sezoni.
Smučanju je ritem narekoval »Herminator« Herman Maier, ki je sezono končal pokončno na dveh nogah, novo pa začel leže v bolnišnici. Po hudi prometni nesreči, se počasi spet pripravlja za vstop na bele strmine.
Na kratko, leto 2001 je bilo leto športa, če kje, potem je bilo to v Sloveniji. Želimo si, da bi se del te športne čarobnosti prenesel tudi v leto 2002.