Že pred tekmo enojcev je bilo jasno, da so kandidati za zlato vsaj trije, za medalje pa četverica. Petindvajsetletni Nemec Hacker je bil pred tekmo v letošnji sezoni še nepremagan in velik dolžnik z lanskega SP, ko se mu je nastop popolnoma ponesrečil. Za njim sta si zlato želela tudi branilec naslova Norvežan Olaf Karl Tufte, ki je na vseh treh letošnjih tekmah svetovnega pokala osvojil drugo mesto in seveda naš Iztok Čop, lani srebrni na svetovnem prvenstvu in zmagovalec lanske tekme za svetovni pokal na istem prizorišču v Sevilli. "Letos v konkurenci manjka Švicar Müller, pa tudi Novozelandec Rob Waddell, kljub temu pa konkurenca ni nič manjša, oziroma je boj za medaljo enako trd. Brez skrivanj je bilo jasno, da smo na startu trije, ki želimo zlato," je po tekmi menil 30-letni Čop, ki je v Sevilli osvojil že deveto medaljo na največjih tekmovanjih v članski konkurenci.
Na začetku se je tekma odvijala po načrtih. Hacker, Čop in prekaljeni Čeh Vaclav Chalupa so bili najhitrejši, do 500-metrske znamke pa sta se v vodstvu popolnoma izenačila Čop in Hacker. Chalupa je bil blizu, Norvežan pa je po pričakovanjih začel počasneje. Na drugih 500 metrih je Čop prvič resneje napadel, a Nemec ni popustil, enako pa se je zgodilo nekje na 1.200 metrih, ko je imel veslač blejskega kluba spet pol čolna prednosti. Do zadnjega merjenja vmesnega časa pa je Nemec prednost Čopa popolnoma izničil, napadel in si zanesljivo priveslal prvo zlato medaljo na velikih tekmovanjih. Prav na zadnjih 500 metrih, nekoliko manj v slovenskem zanimanju, pa je napadel Tufte, ki je 200 metrov pred ciljem bron odvzel Chalupi, Čopu pa se je močno približal, a ga ni mogel prehiteti. Pri Hackerju velja dodati, da je na tekmi postavil celo svetovni rekord, oziroma najboljši čas v enojcu v zgodovini veslanja. S 6:36,33 je bil 35 stotink hitrejši kot Novozelandec Rob Waddell na svetovnem prvenstvu leta 1999 v kanadskem St. Catharinesu in v taki formi mu medalje ni bilo moč vzeti. "Vedel sem, da bo Nemec na zadnjih 500 metrih močan, zato sem želel skozi sredino proge ustvariti prednost za zadnji del. Nimam si kaj očitati, morda sem bil malo premalo sproščen, kar velja tudi za druge, saj smo vedeli, kaj je v igri, a nastopil sem res dobro. Domnevam, da je Nemec po polfinalu meni prilagodil taktiko in nikoli mu nisem ušel za več kot pol čolna, kar je bilo premalo. Danes se ga enostavno ni dalo premagati. Bil je premočan," je po tekmi dejal Čop, ki je v polfinalu nakazal, kako bi se Nemca dalo ugnati, a je to očitno sprevidel tudi nasprotni tabor.
Seveda pa je Čop moral paziti tudi na ostale tekmece: "Predvsem Norvežan je v končnici vedno nevaren. Vedel sem, da bom moral imeti za mirno končnico dva čolna naskoka, saj ima izjemen finiš." Čeh, ki je že vrsto let v svetovnem vrhu, v zadnjem delu ni resneje ogrozil slovenskega tekmovalca. "Zmago sem si priboril predvsem v glavi, dokazal pa sem, da imam tudi vrhunsko tehniko. Zelo pomembna je bila tudi taktika, ki je bila boljša, kot so jo imeli nasprotniki," pa je bil zadovoljen Hacker in dodal, da ima za sabo vrhunsko sezono, ki pa ne bi prav nič pomenila, če ne bi danes zasedel prvega mesta. Hacker je Nemcem tako po osmih sušnih letih znova priboril zlato med enojci.
Izidi:
1. Marcel Hacker (Nem) 6:36,33
2. Iztok Čop (Slo) 6:39,00
3. Olaf Tufte (Nor) 6:39,45
4. Vaclav Chalupa (Češ) 6:41,60
5. Dirk Lippits (Niz) 6:47,18
6. Ralph Kreibich (Avt) 6:55,67
Četverec brez krmarja
Milan Janša, Jani Klemenčič, Matej Prelog in Rok Kolander so se morali zadovoljiti s četrtim mestom. Pri tem jim prav nič ne pomaga, da so bili s 5:44,99 kar 1,13 sekunde hitrejši od doslej najboljšega časa te discipline, četverca Norveške s tekme svetovnega pokala leta 1999 v Luzernu (5:46,12). Hitrejše so bile namreč tudi posadke Nemčije, Velike Britanije in Italije, ki so si v tem vrstnem redu razdelile medalje. Zmaga Nemčije je bila glede na sezono pričakovana, saj je zmagala v svetovnem pokalu, vendar je Britancem manjkal le kanček sreče, da bi ubranili lansko prvo mesto iz Luzerna. Slovenijo je od Italije ločilo dobrih osem desetink sekunde. Že začetek je nakazal, da bo tekma hitra, najbolj odločno pa so krenili Francozi. Slednji niso sodili v ožji krog favoritov in kasneje se je izkazalo, da ne bodo zdržali in na koncu so zasedli zadnje mesto. Seveda pa so Francozi za seboj potegnili ostale in v ugodnih razmerah poskrbeli za najhitrejšo tekmo v zgodovini veslanja. Žal Slovenci v srednjem delu niso zmogli slediti Britancem in Italijanom, na koncu pa jim ni pomagal niti dober šprint.
Izjemno zanimiva je bila borba za prvo mesto, ker so Nemci uspeli obdržati 25 stotink sekunde prednosti pred Britanci. "V boju za odličje smo bili do kakšnih 1.250 metrov. Izid ni slab, pa vendarle ostaja grenak priokus, saj dosežek ni to, kar smo si želeli. Želeli smo seveda kolajno, na kar bomo pač morali počakati do naslednjega leta. Dosti hitreje se danes res ni dalo," je bil odkrit Prelog, ki je povedal, da so bili pogoji zaradi visokih valov težki, a da za vse enaki. Še bolj kritičen je bil Jani Klemenčič, ki je prav danes praznoval 31. rojstni dan, žal s petim četrtim mestom na največjih tekmah v karieri: "Medalja je plačilo za celoletno delo. Krivi smo si sami, da je nismo osvojili. Nihče drug. Vedno se da odpeljati še kaj boljše. Nastopili smo dobro, a še vedno nismo pokazali vsega kar znamo. Vsi izgovori in opravičila so nesmiselna. Naš osnovni načrt je bil sicer, da si medaljo priborimo skupaj z Nemci, ki pa so bili realno premočni, da bi jih lahko sledili."
Med bolj zanimivimi disciplinami velja izpostaviti še zmago Madžarov Akosa Hallerja in Tiborja Petoeja v dvojnem dvojcu, Britancev Matthewa Pinsenta in Jamesa Cracknella v dvojcu brez krmarja ter Bolgarke Rumjane Nejkove med skifistkami.
V nedeljskem finalu bo nastopil še četverec s krmarjem (Žiga Pirih, Tomaž Pirih, Miha Pirih, Andrej Hrabar, Matija Pavšič), medtem ko se bo dvojni četverec (Luka Špik, Boštjan Božič, Gregor Sračnjek, Gregor Novak) v malem finalu boril za uvrstitev od 7. do 12. mesta.
Izidi:
1. Nemčija 5:41,35
2. Velika Britanija 5:41,60
3. Italija 5:44,12
4. Slovenija 5:44,99
5. Nizozemska 5:48,46
6. Francija 5:52,02