Šport

Strelska drama Debevca

Atene, 23. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Branilec naslova iz Sydneya Rajmond Debevec je po svojem "neuspehu" v Atenah precej razočaran.

Slovensko streljanje je imelo še na olimpijskih igrah v Sydneyju tri predstavnike, ob Rajmondu Debevcu še Natalijo Prednik in Andraža Lipolta, na igrah v grški prestolnici pa je bil 41-letni Lavričan edini slovenski predstavnik.

rajmond debevec
rajmond debevec FOTO: Dare Čekeliš

Na olimpijskih igrah je branil zlato medaljo s pete celine, na koncu se mu je po neverjetnem spletu okoliščin ponudila priložnost, da celo ponovi dosežek in si nadene novo zlato odličje, zaradi enega zgrešenega strela pa se je znašel popolnoma potolčen na najbolj nehvaležnem četrtem mestu.

Debevec je na OI nastopal v treh disciplinah. Močno je razočaral z zračno puško, kjer ni bil najboljšim niti blizu, pobral pa se je z malokalibrsko in v ležečem položaju zasedel presenetljivo deveto mesto, v strelskem maratonu pa je uspeh slovenskega streljanja spremenil v enega večjih porazov. Ne glede na uvrstitev je jasno, da se slovensko streljanje lahko trenutno istoveti le z Debevcem, dosežen je bil neuspeh, a glede na razplet je bila to nesreča, ki pomeni razočaranje za Atene, vse pa je odrto za nadaljnja tekmovanja, saj je bilo na Debevčevi ključni tekmi možno vse, razpletlo pa se je najslabše možno.

Ključna Debevčeva tekma je bila prava drama za ljubitelje tega športa. Po zelo spremenljivem streljanju v predtekmovanju Debevec sploh ni verjel v uvrstitev v finale, kasneje pa se je izkazalo, da je bilo pri večini tekmovalcev zaradi neugodnih razmer povprečje slabo in po uvodnih 120 strelih, po 40 leže, stoje in kleče, je bil slovenski tekmovalec celo četrti.

V finalu je do osmega strela držal bronasto odličje, nato nazadoval na četrto mesto, pred sklepnim strelom pa je imel kar 1,5 točke prednosti pred četrtouvrščenim Američanom Michaelom Antijem, za drugouvrščenim Kitajcem Zhanbojem Liajem pa je zaostajal 0,2 točke. Bron je bil zanesljiv, odvijal se je boj za zlato. Američan Matthew Emmons na prvem mestu je imel pred Kitajcem tri točke prednosti in je bil neulovljiv.

Zadeve so se obrnile na glavo. Debevec, na olimpijskih igrah tekmuje od leta 1984, je ustrelil najslabši strel prav v 130. poskusu, vsega 8,4 kroga in Američan Anti ga je z 10,8 kroga krepko prehitel. Tarča Emmonsa pa je tudi po izteku časa ostala prazna. Nihče ni vedel, kaj se dogaja, saj je Američan ustrelil, a kot se je izkazalo kasneje, v sosednjo tarčo. Od možnega 10,9 kroga ni dobil ničesar in bil na koncu celo diskvalificiran. Debevec je bil za trenutek spet na tretjem mestu, takoj nato pa je bilo jasno, da je Američan zadel tarčo Avstrijca Christiana Planerja in to s strelom za 10,6 točke prav tako prehitel Debevca za dve desetinki točke. Strel vrednosti 10,3 točke, Debevec jih je v kvalifikacijah nastreljal kar nekaj, bi pomenil zlato.

"Strašno sem razočaran. Zadnji strel je bil edina osmica v današnjem nastopu, ki me je stala medalje. Tokrat sem osmoljenec iger. Pri samem strelu nisem opazil nobene napake," je povedal Debevec, to pa je potrdil tudi njegov trener Lojze Mikolič, ki je pristavil, da puška na koncu ni zaplesala. Pred tem je Debevec opravil finalni del med najboljšimi in med boljšimi je bil tudi do zadnjega strela v finalu, kar potrjuje konstantna kakovost najboljšega slovenskega strelca, ki že dve desetletji kraljuje v svetovnem vrhu, v trojnem položaju pa ostaja svetovni in olimpijski rekorder. "Takšne napake se dogajajo. Tudi meni se, pa tudi tekmo sem že izgubil za desetinko sekunde, po drugi strani pa sem tudi jaz že zmagal po diskvalifikaciji tekmeca, davnega leta 1989 in prav tako po zaslugi Američana." Stvari se z Atenskim polomom v svetovnem vrhu torej niso bistveno spremenile.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10