Hautamaeki je poletel kar 227,5 metra (223 točk) in s tem za 2,5 m izboljšal neuradni svetovni rekord, ki ga je 18. marca 2000 v Planici dosegel Avstrijec Andreas Goldberger (225 m) in ga je v prvi seriji planiškega treninga izenačil vodilni v svetovnem pokalu in dvakratni svetovni prvak Poljak Adam Malysz. Malysz je bil v kvalifikacijah drugi (219,5 točke, 222,5 m), tretji pa je bil zaradi slabših ocen za slog Avstrijec Stefan Turnbichler (218,8), ki je poletel le meter manj od sedaj že nekdanjega rekorda (224 m). Deseto daljavo je dosegel najboljši Slovenec Kamničan Rok Benkovič (203,5 m, 195,7), ki praznuje sedemnajsti rojstni dan (rojen je 20. marca 1986).
Na sobotni posamični tekmi bodo poleg Benkoviča (SSK Mengeš) nastopili še Primož Peterka (55., 112 m, 73,9), ki ima avtomatično zagotovljen nastop kot član prve petnajsterice svetovnega pokala, Rok Urbanc (32., 172,5 m, 156), Damjan Fras (35., 167 m, 149,4), Peter Žonta (38., 161 m, 141,7), Jure Radelj (39., 157,5 m, 136,5 m) ter Blaž Bilban (43., 142,5 m, 117,0). V petek bo v Planici ekipna tekma, v nedeljo pa še druga posamična.
Dve seriji za trening in kvalifikacije si je po ocenah organizatorjev ogledalo 15.000 gledalcev, ki so videli kar 35 poletov prek 200 m, še z enim pa je letalnica Pod Poncami postregla že v sredo na uradnem preizkusu naprave. "Planica je največja letalnica na svetu in zato tudi najlepša. Že na odskočnem mostu sem vedel, da bom daleč letel. Občutkov v zraku pa se ne da opisati. Bilo je fantastično. Upam, da bomo Finci zmagali na ekipni tekmi in da bom prvi tudi na obeh preostalih tekmah sezone. Bo pa težko, ker je Malysz v fantastični formi," je od zadovoljstva sijal Hautamaeki, ki ni zavrnil niti ene prošnje za podpis avtogramov in ga je zato že pošteno bolela roka.
Najboljši posameznik je bil ponovno Malysz, ki je na dobri poti, da kot prvi v zgodovini smučarskih skokov trikrat zapored osvoji skupni seštevek svetovnega pokala. To je moč soditi po formi, ki jo je pokazal z dvema zlatima odličjema na svetovnem prvenstvu v Predazzu, na naslednjih tekmah za svetovni pokal in četrtkovih nastopih v Planici. Skočil je 225, 212 in 222,5 m. V zadnji, kvalifikacijski seriji, se je moral po zaletišču spustiti z dveh zaletnih mest nižje (8), kot Hautamaeki (10), pa je kljub temu dosegel enega najdaljših poletov v zgodovini človeštva.
"Uspel mi je fantastičen skok, imel pa sem tudi veliko sreče z vetrom, ki me je dobesedno ponesel proti dnu letalnice. Želim si, da bi v Planici, ki ima zelo dobro pripravljeno letalnico, postavil svetovni rekord"," je dejal Turnbichler, ki je v letošnji sezoni osvojil celinski pokal. V kvalifikacijah je skočil kar 224 m, vendar tekmovalna žirija kljub tako dolgemu poletu v svetovni eliti neznanega skakalca ni znižala zaletnega mesta.
"Za nov svetovni rekord se lahko zahvalimo tudi tehničnemu delegatu Norvežanu Bertliju Palsrudu, ki se je strinjal, da lahko po Turnbichlerjevem poletu nadaljujemo z desetega zaletnega mesta. Tako dobrih pogojev za letenje v Planici ni bilo v zadnjih dvajsetih letih," je pojasnil inženir Janez Gorišek, ki je bil kot vodja tekmovanja prav tako v petčlanski tekmovalni žiriji. Zaletno mesto so znižali za dve stopnji šele po novem svetovnem rekordu Hautamaekija. Poleg Malysza in Hautamaekija (212,5, 203,5 in 227,5 m) sta v vseh treh serijah 200 m ali več letela še Finec Matti Veli Lindstroem (205,5, 209 in 221,5 m) in Norvežan Bjoern Einar Romoeren (207,5 m, 211,5 in 200 m)
Slovenskim skakalcem v drugem delu sezone ne gre vse po načrtih. "Ojoj, pa to ni res. Robert Kranjec ne bo nastopil na tekmi. Izpadel je prav naš najboljši letalec, od katerega bi lahko v soboto največ pričakovali. Na srečo je prvi nastop na letalnici zelo dobro opravil Benkovič," je razplet kvalifikacij za slovensko ekipo orisal direktor nordijskih reprezentanc Primož Ulaga. Kranjec je dosegel drugo daljavo prvega treninga (214,5 m), ko je zaostal le za Malyszem, ter osmo v drugi (201,5). "Skušal sem skočiti sproščeno. Pa mi ni uspelo in sem tudi doskočil sproščeno," je kvalifikacijski nastop po doskoku pri 96 metrih orisal Kranjec. Skočil je v dokaj slabih pogojih in je prehitel le dva tekmovalca.
Za Benkovičem je bil presenetljivo drugi Slovenec Urbanc, ki je prav tako prvič letel na letalnici. "Zelo sem zadovoljen z doseženim in tudi z občutki, ki so mi jih dali poleti. To je nekaj najlepšega in že samo zaradi tega je bilo vredno poskusiti s treningi skokov. Ne znam opisati, kako je pri taki hitrosti odriniti in nato tako daleč leteti," je dejal Urbanc (Triglav), ki je leto mlajši od Benkoviča in je član slovenske mladinske reprezentance.
Tekmovanje je potekalo v lepem in sončnem vremenu, kot običajno pa je malo pred poldnevom začel pihati spremenljiv in včasih premočan veter, zato so morali proti koncu kvalifikacij nekajkrat prekiniti nastope, da bi imeli letalci izenačene pogoje. Presenetljivo je izpadel nekdanji svetovni prvak Norvežan Tommy Ingebrigtsen, ki je bil najboljši v drugi seriji treninga (214,5 m), saj je v kvalifikacijah dosegel šele 49. mesto (130,5 m).