Šport

Temperamentni navijači

Ljubljana/Maribor, 27. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Tomaž Hočevar/Duška Žolger
Komentarji
0

Nedeljski nogometni obračun med Olimpijo in Publikumom je bil zaradi vdora skupine Green Dragonsov na igrišče prekinjen.

Vsakomur, ki je bil na nedeljski tekmi je bilo povsem jasno, da klub ni primerno poskrbel za varnost.

Iztok Škerbec, pomočnik komandirja na Policijski postaji Bežigrad
Iztok Škerbec, pomočnik komandirja na Policijski postaji Bežigrad FOTO: POP TV

"Organizatorja bomo podali za predlog za uvedbo postopka o prekršku pri sodniku za prekrške v Ljubljani. Policija nastopi, če organizator in vodja ne moreta zagotoviti reda oziroma če pride do kakršnegakoli ogrožanja varnosti," je povedal Iztok Škerbec pomočnik komandirja iz Policijske postaje Bežigrad. Čeprav je bilo že med tednom za Bežigradom precej vroče, klub ni zagotovil primerne varnosti. Redarska služba razgretežev ni uspela obvladati, policija pa je presodila, da njena intervencija ni potrebna.

Čeprav je bilo že med tednom za Bežigradom precej vroče, klub ni zagotovil primerne varnosti (foto: POP TV)
Čeprav je bilo že med tednom za Bežigradom precej vroče, klub ni zagotovil primerne varnosti (foto: POP TV) FOTO: POP TV

Skupina Green Dragonsov je presenetljivo zlahka zavzela bežigrajsko zelenico. Večina igralcev je kar se da hitro zapustila zelenico, ne pa tudi trener Olimpije Milivoj Bračun, ki so se ga vandali lotili tudi fizično.Bilo je očitno, da redarska služba ni bila kos nalogi, pa tudi policisti niso takoj posredovali. Tudi zato so huligani brez težav vstopili v prostore za slačilnice. Tako imenovani najzvestejši navijači zeleno belih so napotili tudi pred klubsko stavbo in sicer z utlimatom, da naj do 1. oktobra uprava na čelu z direktorjem Mirom Gavezom odstopi. Tega v klubskih prostorih ni bilo, saj je takoj, ko je prišlo do izgreda zapustil klubske prostore.

V klubske prostore so konec avgusta vdrle Vijole

V prostore nogometnega kluba Maribor Pivovarna Laško, kjer je potekala izredna seja upravnega odbora je 31. avgusta vdrlo okoli 40 Vijol. Zahtevali so odstop trenerja Matjaža Keka. Seja je bila s tem prekinjena, večina članov odbora je prostor zapustila, trenerju pa razjarjeni navijači tega niso dovolili. To mu je po treh urah uspelo šele ob spremstvu policije.

Trener Matjaž Kek in njegov pomočnik Branko Horjak ste v spremstvu policije zapustila klubske prostore (foto: POP TV)
Trener Matjaž Kek in njegov pomočnik Branko Horjak ste v spremstvu policije zapustila klubske prostore (foto: POP TV) FOTO: Reuters

Člani Vijol, ki naj bi med tem ko so zadrževali Keka, z njim pa so bili še trije odborniki, v klubskem bifeju popili še za nekaj manj kot 100 tisoč tolarjev pijače z izgovorom, da bo račun poravnal Kek. Neporavnani račun je temelj prve ovadbe za kaznivo dejanje tatvine, sledijo pa še najmanj štiri. Policisti o tem dogodku še vedno zbirajo obvestila, saj so se zdrahe med klubom in navijači nadaljevale še naslednjih nekaj dni. Vodja Vijol Andrej Šiško je med drugim v pisarno kluba zaklenil predsednika in vodjo varnosti, sam pa med tem želel odnesti dokumente o trenerju Keku. Šiška so med tem suspendirali, bil je namreč tudi član upravnega odbora, Keka pa je na trenerskem mestu zamenjal Branko Horjak.

O nedeljskem nogometnem incidentu tudi Gregor Tomc

Ob molku odgovornih, policije in organizatorjev o nedeljskem incidentu za Bežigradom, sociolog Gregor Tomc pravi, da je za tako hude incidente kriva država, ki je popolnoma brezbrižna do urbane kulture.

Incidenti se dogajajo zaradi brezbrižnosti države, pravi Tomc
Incidenti se dogajajo zaradi brezbrižnosti države, pravi Tomc FOTO: POP TV

"Seveda pa je navijače tudi težko nadzirat, ker predstavljajo značilno urbano subkulturo, ki je avtonomna. To so mladi ljudje, ki se ne pustijo nadzirat in si ukazovat. Ta simbioza lahko deluje v obojestransko zadovoljstvo le, dokler klub funkcionira. Država je dolga leta mirno opazovala, kako klubi nelegalno poslujejo, se zadolžujejo preko vseh meja, ne morejo normalno funkcionirat, ustanavljajo bypass firme in še vedno tekmujejo v nogometnih ligah. Nogometna zveza tudi ni nič naredila za to," je pojasnil Gregor Tomc. Zato klubi lahko nemoteno poslujejo, namesto, da bi šli nekateri v stečaj, druge pa bi lahko vzpodbudili k pozitivnemu delovanju. Ko se bo politika zavedala, da duhovno ne živimo več v srednjem veku, ampak v 21. stoletju in se bo začela zanimati za ljudi, pa takšnih incidentov ne bo več, še dodaja sociolog Tomc.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10