Šport

Trije rekordi, Mankoč v finalu

Barcelona, 21. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Drugi dan bazenskega dela plavalnega tekmovanja na 10. svetovnem prvenstvu v španski Barceloni je postregel kar s tremi svetovnimi rekordi, Peter Mankoč pa je v polfinalu na 200 m prosto dosegel nov slovenski rekord 1:48,92 in se uvrstil v finale.

Peter Mankoč si je z novim državnim rekordom na 200m prosto priplaval veliki finale
Peter Mankoč si je z novim državnim rekordom na 200m prosto priplaval veliki finale FOTO: Reuters

S tem je Mankoč postal šele četrti Slovenec - po Igorju Majcnu ter bratih Darjanu in Borutu Petriču -, ki mu je uspel preboj med najboljšo osmerico na svetu. Če k temu dodamo še polfinalni nastop Blaža Medveška, pa je že moč zapisati, da je Slovenija po le dveh dneh že izboljšala izkupiček z zadnjega prvenstva v Fukuoki na Japonskem.

Že zjutraj je v slovenskem taboru najprej prijetno presenetil Peter Mankoč (Ilirija) in tudi v drugem nastopu na SP postavil državni rekord. Izid 1:50,53, ki je bil 11 stotink hitrejši od njegovega rekorda, doseženega 1. julija letos na pokalu Moskve, ga je popeljal med 16 najhitrejših. Fenomenalen pa je bil Mankočev nastop popoldan, ko je v svoji polfinalni skupini dodobra namučil tudi Avstralca Iana Thorpa, svetovnega rekorderja, ki je znan po tem, da je najhitrejši med vsemi na tej razdalji prav na zadnji dolžini bazena. Popustiti je moral tudi Mankoč, ki je še vodil po treh dolžinah in državni rekord popravil na 1:48,92 ter skupno dosegel 6. čas. Najhitrejši je bil zmagovalec druge polfinalne skupine Nizozemec Pieter van den Hoogenband in s tem že napovedal boj za zlato v jutrišnjem finalu, kjer bo odprl troboj Thorpe - Hoogenband - Phelps.

Prav fenomenalen pa je bil nastop Blaža Medveška (Ilirija) na 100 m hrbtno, ko se je s 55,28 prvič spustil pod mejo 56 sekund, lanski rekord z evropskega prvenstva v Berlinu pa je Medvešek popravil kar za 73 stotink sekunde, kar je nedvomno lep obet pred nastopom na 200 m hrbtno. Popoldan je bil Medvešek žal dve stotinki počasnejši, finalni nastop pa se mu je izmuznil za 13 stotink sekunde. Slovenski ženski tabor je pokazal dva povprečna nastopa. Tamara Sambrailo (Radovljica) se na 100 m prsno z 1:1,94 ni uspela približati osebnemu rekordu in je tekmovanje končala na 25. mestu, daleč od osebnega rekorda pa je bila s 16:58,64 tudi Anja Čarman (Merit Triglav Kranj) na 1.500 prosto in končala tekmovanje na 20. mestu med 23 nastopajočimi.

Sicer pa so bili drugi dan prvenstva v ospredju svetovni rekordi. Festival so odprli Avstralci. Kot prvi je bil v finalu na 50 m delfin rekorden Matthew Welsh, ki je zmagal s 23,43 in za stotinko sekunde izboljšal rekord rojaka Geoffa Huegilla iz Fukuoke. Slednji je tokrat osvojil četrto mesto za Američanom Ianom Crockerjem in Rusom Jevgenijem Korotiškinom. V polfinalu na 100 m prsno pa je Avstralka Leisel Jones razdaljo preplavala v 1:06,37 minute in za 15 stotink izboljšala rekord Južnoafričanke Penelope Heynes iz leta 1999. V finalu na 100 m prsno pa je za tretji rekord poskrbel Japonec Kosuke Kitajima, ki je razdaljo zmogel v 59,78 sekunde in izboljšal rekord Rusa Romana Sludnova iz Fukuoke za 16 stotink sekunde. Sludnov na letošnjem prvenstvu zaradi slabe forme ne nastopa. Srebro je osvojil Američan Brendan Hansen, bron pa Britanec James Gibson, ki je vodil na treh četrtinah proge, na koncu pa močno popustil.

V ženski konkurenci je troboj za zlato odličje na 100 m delfin dobila Američanka Jenny Thompson, ki je imela v finalu več moči od Poljakinje Otylie Jedrzejcak in Slovakinje Martine Moravcove. Za osemkratno olimpijsko prvakinjo 30-letno Thompsonovo, ki je kariero prekinila po olimpijskih ibgrah leta 2000 v Sydneyju, je bila to najboljša možna vrnitev in napoved novih odličij v Atenah. Slednja je imela tokrat tudi srečo, saj so organizatorji prvenstva končno odpravili tehnične probleme in ji zavrteli ameriško himno, ki je v nedeljo ob zmagi štafete 4 x 100 m prosto še niso imeli in je Thompsonova zato skupaj z Lindsay Benko, Rhiannon Jeffrey in Nathalie Coughlin pesem kar zapela. Na 400 m mešano pa je prepričljivo slavila olimpijska prvakinja Ukrajinka Jana Kločkova pred Avstralko Alice Mills in branilko naslova Kitajko Yafei Zhou.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10