Šport

Trije slovenski čolni v finalu

Luzern, 23. 08. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na svetovnem prvenstvu v veslanju so si nastop v finalu priveslali slovenski četverec brez krmarja, dvojni dvojec ter skifist Čop.

Slovenija bo na veslaškem svetovnem prvenstvu v švicarskem Luzernu v velikem finalu zastopana s tremi posadkami. V polfinalu je Iztok Čop zasedel drugo mesto za Švicarjem Xenom Muellerjem, Luka Špik in Davor Mizerit pa sta bila v polfinalu tretja za Francijo in Nemčijo.

Že v torek si je četverec brez krmarja z Janijem Klemenčičem, Milanom Janšo, Matejem Prelogom in Rokom Kolandrom z zmago v repesažu zagotovil uvrstitev v sobotni finale, kjer bodo nastopile le posadke veslaških velesil iz Velike Britanije, Nemčije, Francije, Italije in ZDA. Na ta način je prvenstvo v Švici potrdilo razmerje moči v slovenskem veslanju, ki je bilo znano že pred nastopom na Rdečem jezeru.

Iztok Čop je po pričakovanju opravil svojo nalogo, s Švicarjem Xenom Muellerjem, srebrnim iz Sydneyja, pa sta pokazala verjetno najbolj razburljiv polfinalni nastop v četrtek. Delno sta temu z izrednim bojem za tretje mesto botrovala tudi Avstralec Duncan Free in Argentinec Santiago Fernandez. Čop je najhitreje startal in imel na 500 metrih skoraj pol čolna prednosti pred Muellerjem, po pričakovanju pa je bil tretji Free. Do polovice proge se položaj ni spremenil, le razliki med Čopom in Muelerjem ter Freejem in Fernandezom sta se zmanjšali. Estonec Juri Jaanson in Slovak Jan Žiška sta do takrat že popolnoma izpadla iz boja za prva tri mesta, ki so vodila v finale. Po polovici proge sta sledila še ostrejša napada Muellerja in Fernandeza, oba pa sta bila pri tem uspešna in to so potrdile tudi ure na naslednjem merjenju vmesnih časov na treh četrtinah proge. V izrednem finišu se položaj ni več spremenil v boju za prvo mesto, Avstralec Free pa je svojo konico čolna le spravil pred Argentinčevo. V obeh primerih je bila razlika med čolnoma dve desetinki sekunde in za vsak slučaj so odgovorni uvrstitve preverili še s fotofinišem.

"Osnovni cilj v predtekmovanju ni bila zmaga in imam še nekaj rezerve. Malo sem Hackerja že gledal, a je bila osnova visok ritem, s katerim sem upal, da se bom vsaj malo odlepil. Po 500 metrih je izgledalo dobro, a je nato Chalupa začel z napadi," je ocenil Čop, pri tem pa opozoril na Avstralca in Argentinca, ki ju je bilo prav tako treba spremljati, saj bi v nasprotnem primeru kaj lahko ogrozila tudi napredovanje. Po prihodu v cilj je bil najbolj utrujen Švicar, ki pa bo pred domačim občinstvom zanesljivo v soboto še nevarnejši. "Pred domačimi gledalci vedno najdeš še nekaj dodatne motivacije in moči," je menil Milan Janša, član slovenskega četverca, ki si je tekmo ogledal s tribune.

V prvem polfinalu je Nemec Marcel Hacker, bronasti z OI v Sydneyju, ki je bil najhitrejši med vsemi v predtekmovanju, startal tudi tokrat najboljše in vodil do polovice proge. Nato pa so ga po vrsti prehiteli izkušeni Čeh Vaclav Chalupa, zmagovalec svetovnega pokala Norvežan Olaf Tufte in Bolgar Ivo Janakjev, Nemec pa se je s prehitrim štartom očitno uštel in bil šele četrti ter presenetljivo izpadel iz boja za medalje. V napetem finišu si je prvo mesto zagotovil Tufte. Zanimivo je, da je bil Tufte ob zmagi hitrejši od Muellerja. "Največje presenečenje je izpad Hackerja, a verjetno se je uštel, saj je začel, kot bi bila tekma dolga 500 metrov," je komentiral Čop in dodal, da ga je verjetno sledil tudi Chalupa, ki se je zato izčrpal in dovolil Tufteju, da je dobil predtekmovanje.

Med dvojci brez krmarja sta si Špik in Mizerit finale zagotovila z dobrim startom. Po najhitrejšem startu sta vodila vse do 750 metrov, nato pa sta napadla Francoza, ki sta vodstvo obdržala do konca. Pred blejsko-koprsko navezo se je vrnila še izkušena posadka Nemčije. Brazilca, Nizozemca in presenetljivo tudi Švicarja, so imeli na polovici že kakšne tri čolne zaostanka. V končnici sploh ni prišlo do pravega finiša, saj so bila razmerja jasna in to sta izkoristila Brazilca, ki sta se slovenski posadki približala na slab čoln, kaj več pa nista zmogla.

"Cilj je bila napadalna vožnja, da se znebimo nekaterih posadk, ki bi lahko ogrožala preboj v finale. V finalu bo slika povsem druga, skušali bomo pripraviti taktiko za kolajno, saj nimamo kaj izgubiti. Šesto mesto imamo tako ali tako zagotovljeno," je veslanje Špika in Mizerita komentiral direktor veslaške reprezentance Miloš Janša, medtem ko je Špik dodal: "Z nastopom sva lahko zadovoljna, saj nama je šlo bistveno boljše kot v repesažu, kjer sva tekmeca morda malo podcenjevala. Verjetno bi lahko iztržila več, vendar sva se preveč zanašala na tretje mesto in tekmecem pustila, da so ušli. Nisva želela porabiti preveč moči, Brazilca pa sta znana po dobrem zaključku." Bolj napeta je bila druga skupina, kjer sta Madžara ugnala Italijana za vsega dve stotinki sekunde. Presenetljivo pa sta izpadla Litovca, katera sta prepričljivo premagala veslača s Kube.

Grega Pirih in Miha Sračnjek sta nastopila v malem polfinalu in si z drugim mestom za Ukrajino zagotovila nastop v finalu C. Tam bo nastopil tudi lahki veslač Blaž Kajdiž, ki je bil v četrtek prost. V veliki finale so se uvrstile posadke Italije, Velike Britanije, ZR Jugoslavije, Južnoafriške republike, Argentine in Romunije.

Sicer pa so imeli prvi polfinalni dan največ uspeha Američani, ki so si priveslali 12 finalnih nastopov, sledijo Britanci, ki so jih zbrali 11, Italijani 10 in Nemci osem.

V petek bo med slovenskimi posadkami nastopil le dvojni četverec, ki se bo boril za vstop v finale C. Četverec s krmarjem je zaradi majhnega števila posadk že uvrščen v nedeljski B finale.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10