Šport

V 2. jakostni skupini

Berlin, 14. 07. 2006 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski rokometaši se bodo na svetovnem prvenstvu pomerili s Tunizijo, Kuvajtom in Grenlandijo.

Slovenski rokometaš Jovičič cilja na gol avstrijskega vratarja Marinoviča.
Slovenski rokometaš Jovičič cilja na gol avstrijskega vratarja Marinoviča. FOTO: Reuters
Slovenska reprezentanca v tem trenutku še nima selektorja. Predsedstvo Rokometne zveze Slovenije (RZS) je Kasimu Kamenici selektorski mandat zaupalo le za junijski kvalifikacijski tekmi z Avstrijo, po dveh prepričljivih zmagah pa mu bo bržkone vnovič zaupalo vodenje elitne rokometne zasedbe na septembrski seji predsedstva RZS.

Kongresna dvorana berlinskega hotela Maritim je bila prizorišče prvega dejanja svetovnega prvenstva v moškem rokometu, ki bo od 19. januarja do 5. februarja v Nemčiji. Slovenska reprezentanca je bila v žrebu uvrščena v drugo jakostno skupino, igra kroglic pa je določila, da se bo v prvem delu zaključnega turnirja v okviru skupine A pomerila s Tunizijo, Kuvajtom in Grenlandijo.

Slovenska izbrana vrsta od leta 2000 stalno nastopa na največjih rokometnih tekmovanjih: v tem času je dvakrat nastopila na olimpijskih igrah (v Sydneyju leta 2000 in Atenah leta 2004), štirikrat na evropskih prvenstvih (Hrvaška leta 2000, Švedska leta 2002, Slovenija leta 2004 in Švica leta 2006) in trikrat na svetovnih prvenstvih (Francija leta 2001, Portugalska leta 2003 in Tunizija leta 2005).

Že petič na svetovnem prvenstvu

Za našo izbrano vrsto bo to že peti nastop na mundialu, prvič je nastopila na Islandiji leta 1995, na dosedanjih zaključnih turnirjih pa je največji uspeh dosegla na Portugalskem leta 2003, ko je osvojila 11. mesto. Dve leti kasneje je bila celo na pragu uvrstitve v polfinale, vendar je v odločilnem dvoboju drugega dela v tunizijski prestolnici igrala neodločeno s Francijo, osvojena točka pa ji je nato navrgla dvoboj za 11. mesto, ki ga je nato izgubila. V Franciji je osvojila 17. mesto, na premiernem nastopu v deželi gejzirjev leta 1995 pa se je uvrstila od 17. do 24. mesta.

Spremembe tekmovalnega sistema

Skupine SP:

- skupina A: Tunizija, Slovenija, Kuvajt, Grenlandija
- skupina B: Francija, Islandija, Ukrajina, Avstralija
- skupina C: Nemčija, Poljska, Brazilija, Argentina
- skupina D: Španija, Češka, Egipt, Katar
- skupina E: Danska, Norveška, Madžarska, Angola
- skupina F: Hrvaška, Rusija, Maroko, Južna Koreja

Mednarodna rokometna zveza (IHF) se je lotila temeljite prenove tekmovalnega sistema svetovnega prvenstva. Na zaključnem turnirju bo resda nastopilo nespremenjeno število reprezentanc (24), ki več ne bodo razdeljene v štiri skupine s po šestimi reprezentancami, temveč v šest skupin s po štirimi reprezentancami. Prvi del tekmovanja bodo gostili Magdeburg, Kiel, Bremen, Halle, Stuttgart in Wetzlar, v glavni del pa se bosta uvrstili po dve najboljši reprezentanci iz vseh šestih skupin. V Dortmundu in Mannheimu se bodo po štiri najboljše reprezentance iz obeh skupin uvrstile v četrtfinale, v Hamburgu in Kölnu pa bodo nato na sporedu tekme na izpadanje. Novost bo tako imenovani predsedniški pokal, nekakšno tolažilno tekmovanje ekip, ki so v prvem delu svetovnega osvojile tretje in četrto mesto v svojih skupinah in se bodo v Lemgu in Dortmundu borile za uvrstitve od 13. do 24. mesta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.