Šport

V šprintu nemški biatlonski zmagi

Hanti Mansisk, 16. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Nemška biatlonska reprezentanca je prvi dan finala letošnjega svetovnega pokala dosegla dvojno zmago na šprinterskih preizkušnjah.

Sven Fischer
Sven Fischer FOTO: Reuters

Nemec Sven Fischer je bil boljši od Belorusa Olega Riženkova in Norvežana Halvarda Hanevolda, s peto letošnjo zmago pa je dve tekmi pred koncem sezone še povečal naskok pred tokrat četrtouvrščenim Olejem Einarjem Bjoerndalnom. Sven Fischer je s trideseto zmago v karieri naredil velik korak k svoji tretji skupni zmagi v svetovnem pokalu. Dve tekmi pred koncem sezone, na sporedu sta še zasledovanje in skupinski štart, ima 880 točk, Bjoerndalen zaostaja za 53, lanski zmagovalec Francoz Raphael Poiree, ki je bil tokrat komaj 21., pa 61 točk.

"Moja forma je še boljša kot na SP, smuči pa so izvrstno tekle. Ker sem štartal med prvimi, sem lahko tekmece z dobrimi časi spravil pod pritisk," je dejal nemški veteran, ki je zadel vseh deset tarč, nato pa v cilju čakal na to, kaj bodo napravili ostali. Kljub odličnemu točkovnemu izkupičku o velikem kristalnem globusu še vedno ne želi razmišljati. "Tudi če mi vrstni red pred oči položite desetkrat, ne bom preračunaval točk. Na zadnjih dveh tekmah moram opraviti kar najbolje, potem mi lovorika ne bi smela uiti," je odločen Fischer, ki se je skupne zmage veselil že v letih 1997 in 1999, sobotno zasledovanje pa bo začel 36 sekund pred Olejem Einarjem Bjoerndalnom, ki se je že lahko veselil malega kristalnega globusa za zmago v posebni šprinterski razvrstitvi. Ostali biatlonci so lahko nastopili sproščeno, med njimi pa je nastop najbolje uspel še enemu veteranu Riženkovu, ki je nekoč že zmagal tri tekme svetovnega pokala, letos pa ga na stopničkah še ni bilo. Strelsko natančnost je izkoristil tudi Hanevold s tretjim mestom.

Naši biatlonci brez finala

Brankovičeva se v Rusiji počuti odlično
Brankovičeva se v Rusiji počuti odlično FOTO: Dare Čekeliš

Med slovenskimi predstavniki, ki so stali na štartu, je najbolje nastopil Janez Marič, ki je zasedel 35. mesto. Njegov tekaški nastop je bil spet takšen, kot smo ga bili pri njemu že navajeni, vendar je zgrešil kar štirikrat, kar je bilo preveč za uvrstitev med trideseterico. Solidno je nastopil Klemen Lauseger, ki je dosegel 47. mesto, na zasledovalno tekmo pa je bil z 59. mestom uvrščen še Janez Ožbolt (1,1). Matjažu Poklukarju tokrat streljanje nikakor ni šlo od rok, saj je zgrešil pet strelov in bil na koncu uvrščen na 71. mesto.

"Kar jezen sem sam na sebe, da nisem izkoristil priložnosti. Pred tekmo sem imel tako dober občutek, da sem si mislil, to bo moja tekma. Tudi med njo sem bil zares pravi in nisem se utrudil pri teku, potem pa sem kar po dvakrat zgrešil na streljanju. Mislim, da mi zares manjka tekem. Ponavadi se s streljanjem ujamem šele po nekaj nastopih, letos pa jih imam enostavno premalo za seboj. Takšne neizkoriščene priložnosti bi najraje kar takoj pozabil, vendar me ponavadi še dolgo žrejo, kar ni ravno najbolje," je po tekmi razočaran povedal Janez Marič.

Brankovičeva končala na 13. mestu

Katrin Apel je presenetila z zmago, saj v tej sezoni še ni stala na stopničkah
Katrin Apel je presenetila z zmago, saj v tej sezoni še ni stala na stopničkah FOTO: Reuters


Nemka Katrin Apel je slavila prvič letos, potem ko je premagala Rusinjo Svetlano Černousovo in rojakinjo Simone Denkinger. Slovenska ženska vrsta je po slabših predstavah na svetovnem prvenstvu vendarle znova pokazala več, saj je bila Tadeja Brankovič 13., med dobitnice točk pa se je z 29. mestom uvrstila še Teja Gregorin.

Katrin Apel, članica srebrne nemške štafete je tokrat zadela vseh deset strelov, v cilju pa za 17 sekund ugnala tudi domačo predstavnico Išmuratovo. "Na svetovnem prvenstvu sem se prodala pod ceno. Danes se je na srečo vse izšlo v mojo korist, tudi veter, tako da mi je končno spet uspelo zmagati," je ob slavju povedala 31-letna Bavarka, ki je vse tri prejšnje zmage nanizala v sezoni 2001/02, ko je bila peta najboljša biatlonka sezone. Tretjega mesta se je zlasti po zaslugi odličnega teka veselila mlada nemška biatlonka Simone Denkinger in to kljub enemu kazenskemu krogu.

Tudi v ženski konkurenci boj za končno zmago še zdaleč ni odločen, vendar so si vse tri tekmice privoščile spodrsljaj. Še najmanjšega Nemka Kati Wilhelm, ki je osvojila osmo mesto, ki pa ima za vodilno Rusinjo Olgo Pilevo že 63 točk zaostanka. Slednja je na domačem prizorišču povsem zatajila in končala šele kot 21., tako da se ji je na strelišču prav tako ne preveč blesteča Sandrine Bailly, sicer znova najhitrejša na progi, s 15. mestom približala na 19 točk.

Na zasledovalni tekmi bo od naših tekmovalk, poleg Brankovičeve in Gregorinove, nastopila tudi Andreja Mali, ki si je 52. mesto razdelila z Japonko Meguro. Žal na tekmi ne bo Dijane Grudiček, ki je s tremi zgrešenimi streli zasedla 62. mesto. "Končno sem spet naredila nekoliko boljši rezultat. Še vedno se mi pozna, da v teku nisem tako močna kot decembra, vendar se občutek vrača. Škoda, ker nas do konca sezone ločita le še dva individualna nastopa. Bom pa s tem občutkom vsaj lažje preživela še teh nekaj dni, kar bomo v Rusiji. Tekma je bila kar težka in težko se je prilagoditi tem poznim uram, saj je bil štart tukaj šele zvečer. Na strelišču nisem imela večjih težav, kar je bil v zadnjem obdobju moj glavni problem. V zasledovanju bom poskušala svoje izhodišče še popraviti," je bila veliko boljše volje kot v Hochfilznu letos naša najboljša biatlonka Tadeja Brankovič.

Izidi:

Ženske:
1. Katrin Apel (Nem) 22:59,2
2. Svetlana Išmuratova (Rus) + 25,1
3. Simone Denkinger (Nem) 25,6
4. Olga Zajceva (Rus) 31,9
5. Svetlana Černousova (Rus) 51,7
6. Xianying Liu (Kit) 55,3
7. Uschi Disl (Nem) 56,2
8. Kati Wilhelm (Nem) 1:03,2
9. Tora Berger (Nor) 1:06,0
10. Florence Baverel-Robert (Fra) 1:07,9
...
13. Tadeja Brankovič (Slo) 1:32,6
29. Teja Gregorin (Slo) 1:52,0
52. Andreja Mali (Slo) 2:39,3 62. Dijana Grudiček (Slo) 3:13,7

Moški:
1. Sven Fischer (Nem) 26:53,3 (0)
2. Oleg Riženkov (Blr) + 21,9 (0)
3. Halvard Hanevold (Nor) 28,3 (0)
4. Ole Einar Bjoerndalen (Nor) 36,1 (2)
5. Chengye Zhang (Kit) 38,2 (1)
6. Ivan Čerezov (Rus) 41,5 (1)
7. Vincent Defrasne (Fra) 43,0 (0)
8. Andrij Derižemlja (Ukr) 43,1 (1)
9. Tomasz Sikora (Pol) 43,4 (0)
10. Egil Gjelland (Nor) 53,0 (1)
...
35. Janez Marič (Slo) 2:09,2 (4)
47. Klemen Lauseger (Slo) 2:39,5 (2)


  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1