Norveška moška štafeta je na predolimpijski preizkušnji za svetovni biatlonski pokal v italijanskem San Sicariu dosegla svojo tretjo zmago v tej sezoni. Frode Andresen, Egil Gjelland, Stian Eckhoff in Halvard Hanevold so brez kazenskega kroga za 51,6 sekunde premagali Ruse, ki so morali odteči en dodatni krog, ter za minuto in 8,8 sekunde Nemce, ki so morali v kazenski krog dvakrat. Slovenska vrsta se po pričakovanju ni borila za najvišja mesta, na koncu pa so Janez Marič, Janez Ožbolt, Jože Poklukar in Klemen Lauseger končali na desetem mestu, kar je vendarle najbolje v tej sezoni.
Zelo zanimivo moško preizkušnjo je krojilo tudi vreme, saj je ves čas tekme pihal veter. Norvežani so dosegli že tretjo zmago na četrti štafeti v tej sezoni. Do prvega mesta so se prebili šele po zadnjem streljanju, ko je Halvard Hanevold opravil brez kazenskega kroga, prvo letošnjo zmago za Ruse pa je z enim krogom zapravil Sergej Rožkov. Rusi, ki so večji del tekme vodili, so na koncu pristali na drugem mestu, tretjega pa so se kljub dvema krogoma veselili Nemci, kar je sicer njihova letošnja najslabša. Sicer pa so se na vrhu tokrat znašli še Francozi, ki so stopničke izgubili v zadnjih metrih, potem ko je bil Alexander Wolf v teku hitrejši od Simona Fourcada, zmagovalci iz Ruhpoldinga Švedi pa so končali na šestem mestu.
Slovenski trener je tokrat v prvo predajo postavil najboljšega slovenskega biatlonca Janeza Mariča, ki je sicer prav v San Sicariu osvojil svoje prve letošnje točke. Bohinjec je na prvem streljanju porabil vse tri dodatne naboje, stoje pa je popravljal še enkrat. S solidnim tekom je do predaje svojemu reprezentančnemu kolegu Janezu Ožboltu pritekel kot sedmi. Ožbolt je imel leže manj težav in je uporabil le en dodatni naboj. Še bolje mu je šlo stoje, saj je zadel vseh pet tarč. Tudi v teku je opravil dobro, saj se je dolgo držal izkušenega Nemca Svena Fischerja, ki je bil v ozadju po kazenskem krogu svojega rojaka Daniela Grafa. Ožbolt je predal na osmem mestu, potem ko je k Maričevemu zaostanku dodal le dve sekundi. Upanja na višjo uvrstitev je bilo konec po prvem strelskem nastopu Jožeta Poklukarja, ki je moral odteči kar dva kazenska kroga, kljub temu pa se je z eno samo popravo stoje obdržal med deseterico. Vetrovne razmere so strelski davek zahtevale tudi med ostalimi reprezentancami, zato se na koncu niti strelska katastrofa Klemna Lausegerja po ležečem položaju, ko je moral odteči kar tri dodatne kroge, ni preveč poznala. Najmlajši v naši štafeti si je na koncu sicer nabral pet minut zaostanka, kljub temu pa je v cilj pritekel na solidno deseto mesto.
Rusinje upravičile vlogo favoritkinj
Rusinje Olga Pileva, Svetlana Išmuratova, Ana Bogali in Olga Zajceva so zmagale na ženski štafetni preizkušnji za svetovni biatlonski pokal v italijanskem San Sicariu. Ruske tekmovalke (1:18:31,8; 0+6) so 4 x 6 kilometrov zmogle 3:02,9 minute pred drugouvrščeno Francijo (1+12), tretja pa je bila štafeta Belorusije (+4:17,6; 0+9). Zmaga je bila oddana praktično že pred samo tekmo, saj so Rusinje vse dni tekmovanj. Svojo vlogo favoritinj so tako na štafetni tekmi 4 x 6 km uspele upravičiti, še več, slavile so z ogromnimi tremi minutami prednosti in vodile od starta do cilja. Dejstvo je, da so se ruske biatlonke, ki so tako kot Norvežani slavile na treh od štirih letošnjih preizkušenj, v vetrovnem vremenu daleč najbolje znašle, saj so imele samo šest poprav. Drugouvrščene Francozinje so streljale bistveno slabše (1+12), toda večino časa s solidnim tekom držale drugo mesto. Le v tretji predaji je slabši nastop Anne-Laure Mignerey ogrozil drugo pozicijo, saj je francosko ekipo prehitela Belorusija z dobro predstavo Ljudmile Ananko. Toda v zadnji predaji je bila Sandrine Bailly bolj zbrana kot njena kolegica iz beloruske vrste Olena Zubrilova in Franciji zagotovila najboljšo štafetno uvrstitev sezone.
Slovenska reprezentanca tokrat nekoliko presenetljivo ni nastopila, zaradi česar so bila dekleta nekoliko razočarana, a so trenerjevo odločitev spoštovale. Po sobotni odločitvi o nenastopu je kazalo na morebitne nesporazume v slovenski vrsti, a trener Tomaš Kos to zanika in pojasnjuje: Nič takega se ni dogajalo, a je na treningih prihajalo do prezasičenosti, zato lahko počitek le pomaga k nabiranju novih moči. Konec koncev nas prihodnji teden čakajo preizkušnje na domači Pokljuki, kar je ob SP naš drugi najpomembnejši cilj, tam pa domača javnost od nas zagotovo pričakuje visoke uvrstitve in bodo tekmovalci pod pritiskom."
_________________________________________________
Izidi:
Ženske:
1. Rusija 1:18:31,8 (0+6)
(Pileva, Išmuratova, Bogali, Zajceva)
2. Francija + 3:02,9 (1+12)
(Peretto, Gros, Mignerey, Bailly)
3. Belorusija 4:17,6 (0+9)
(Ivanova, Nazarova, Ananko, Zubrilova)
4. Norveška 4:31,5 (6+16)
5. Kitajska 5:10,7 (5+18)
6. Slovaška 5:44,5 (1+10)
7. Romunija 7:01,1 (1+14)
8. Japonska 7:31,0 (1+11)
9. Poljska 9:27,0 (4+18)
10 Ukrajina 10:31,5 (5+19)
11. Kanada 12:42,0 (4+15)
Moški:
1. Norveška 1:22:11,7 (0+12)
(Andersen, Gjelland, Eckhpff, Hanevold)
2. Rusija + 51,6 (1+10)
(Čerezov Kruglov, Čepikov, Rožkov)
3. Nemčija + 1:08,8 (2+11)
(Graf, Fischer, Birnbacher, Wolf)
4. Francija + 1:29,8 (2+9)
5. Ukrajina + 1:38,4 (2+10)
6. Švedska + 1:41,9 (1+9)
7. Italija + 1:45,8 (1+10)
8. Avstrija + 2:10,4 (3+12)
9. Belorusija + 2:11,6 (1+13)
10. Slovenija + 4:59,1 (5+14)
(Marič, Ožbolt, Poklukar, Lauseger)