Po porazu z Indiano se je Dončić čudil: Imamo dobre, odprte mete, a jih ne zadenemo

New York, 11. 12. 2021 05.23 |

Sebastijan Kopušar
39

Zaporedna koša Luke Dončića dobrih sedem minut pred koncem zadnje četrtine sta napovedovala napet zaključek. Namesto tega so Mavericksi doživeli novo napadalno omedlevico, do konca tekme je dvakrat zadel le še Kristaps Porzingis in Indiana je zmagala za trinajst točk (106:93). Dončić se je zaustavil pri 27 točkah, 9 skokih in 9 podajah, za las je ostal brez novega trojnega dvojčka.

Statistika Luke Dončića na tekmi z Indiano
Statistika Luke Dončića na tekmi z Indiano FOTO: AP

Skoraj mesec dni je že, odkar je Dallas zmogel dve zaporedni zmagi (12. in 15. novembra proti San Antoniu in Denverju), od takrat so nanizali devet porazov in z igrišča le trikrat odšli nasmejani. Poleg napadalnega mrka ob koncu tekme je v oči znova bodla statistična kolona metov za tri točke – od 29 metov so zadeli štiri, kar je precej nespodbudnih 13,8 odstotka. Porzingis (22 točk, 2 podaji, 2 skoka) je bil z dvema trojkama v šestih metih daleč najnatančnejši. Dončić (27 točk, 9 podaj, 9 skokov, ukradena žoga, blokada) je vrgel osemkrat za le eno zadeto, Tim Hardaway mlajši (15 točk, 2 podaji, 4 skoki, 3 ukradene žoge) devetkrat, tudi on je zadel samo enkrat. In to je bilo vse, kar so opravili od daleč. Reggie Bullock je v sredo sicer zablestel proti Memphisu, a to je bil le utrinek – nocoj je v dobrih 21 minutah igre le dvakrat neuspešno vrgel na koš. Ne samo on, tudi Dwight Powell (2 točki, 2 podaji, 5 skokov, blokada) in Dorian Finney-Smith (4 točke, podaja, 6 skokov, ukradena žoga) sta imela neopazen večer, drugi je prvič zadel po dobrih štirih minutah v tretji četrtini, pred tem sta bila Slovenec in Latvijec edina člana prve peterke, ki sta zadevala.

"Ni lahko biti v naši koži," je bil po srečanju iskren Porzingis. "Borimo se, igramo trdo, stvari skušamo izpeljati na pravi način, a vseeno delamo napake. Povrhu tega je naš met katastrofalen, na takšen način pa je težko zmagati." Pravi, da nima drugega recepta, kot da še naprej trenirajo, igro očistijo drobnih napak in (za)upajo, da se bo met vrnil. "Imeli smo tekme, ko smo metali odlično. Preteklost kaže, da znamo zadeti. Le vprašanje časa je, kdaj bomo znova začeli igrati v pravem napadalnem ritmu in zadevati." Tudi Dončić se je po srečanju čudil, zakaj se ponavlja neplodnost v napadu: "Imamo dobre, odprte mete, a jih ne zadenemo. Ne vem, zakaj." Slabšo igro ob koncu je pojasnil tudi z bolečim gležnjem: "Spet sem si ga zvil, verjetno ne bi smel igrati v zadnji četrtini, a sem vseeno odšel na igrišče. Nisem se počutil najbolje, videli bomo, kako bo jutri."

Luka Dončić (levo) in ostali Mavericksi so ob koncu tekme le še nemočno spremljali zadetke Pacersov. FOTO:

Najbolje se ni počutil niti Rick Carlisle, testiranje na koronavirus pa je pokazalo, da so bili glavoboli posledica okužbe. Tako je snidenje z njegovimi nekdanjimi varovanci padlo v vodo. Dallas je vodil kar trinajst sezon, samo osem od 343 trenerjev v zgodovini NBA se lahko pohvali, da so vsaj toliko časa brez premora trenirali isto ekipo. "Malo sem razočaran, hotel sem ga zafrkavati, mu vreči kakšno zbadljivko, posebej, če bi zadel za tri ali kaj podobnega," je pred srečanjem dejal Finney-Smith. A kaj podobnega tokrat ni bilo, Carlisle pa je verjetno iz bolniške postelje spremljal, kako je prva peterka Indiane s  Carisom LeVertom (26 točk, 5 podaj, 6 skokov, 2 ukradeni žogi, blokada) in Domantasom Sabonisom (24 točk, 7 podaj, 10 skokov, ukradena žoga) na čelu nizala koše. Samo novinec Chris Duarte (8 toč, 2 podaji, 4 skoki, ukradena žoga) ni zbral dvomestnega števila točk.

Dallas bo lahko vtis popravljal v nedeljo proti skromnemu Oklahoma Cityju. "Ostati moramo pozitivni in še naprej delati. Sezona je dolga, ohraniti moramo zaupanje drug v drugega," skuša trener Jason Kidd ohraniti spodbudno razmišljanje.