S 1. januarjem 2006 Slovenijo zapušča eden najboljših plavalnih trenerjev Dimitrij Mancevič, ki je v Sloveniji od leta 1991, trenersko kariero pa bo nadaljeval v Izraelu. Trener Blaža Medveška in Petra Mankoča bo z Izraelci sodeloval vsaj do olimpijskih iger leta 2008 v Pekingu.
Plavalci si zaslužijo plavalni center
Mancevič se je za menjavo okolja odločil predvsem zaradi slabih razmer v Sloveniji. "Veliko je bilo obljub. Ne trdim, da se posamezniki ne trudijo, vendar je bilo storjenega premalo," pravi Mancevič, ki dodaja, da si najboljši slovenski plavalci zaslužijo boljše razmere za delo in urejen državni plavalni center z vso potrebno podporo. "Tega v Izraelu imajo. Če bi imeli v Sloveniji primerljive pogoje, ne bi nikoli razmišljal o odhodu."
Njegova bera je impozantna
Odhod Manceviča je za slovensko plavanje zanesljivo velik udarec. Beloruski strokovnjak, ki je kasneje dobil slovensko državljanstvo, je v 15 letih dodobra zaznamoval plavanje v Sloveniji. Ko je leta 1991 prišel v Maribor, je prav na Štajerskem zrasla prva generacija plavalcev, ki je nadomestila najboljše v Sloveniji. Nenazadnje je njegova varovanka Metka Sparavec leta 1999 na evropskem prvenstvu v Carigradu osvojila prvo slovensko medaljo v 50-metrskih bazenih po bronu Igorja Majcna v Sheffieldu leta 1993. Kasneje so Mancevičevi varovanci osvojili še 24 medalj na evropskih in svetovnih prvenstvih, približno toliko, kot varovanci vseh ostalih slovenskih trenerjev skupaj.
Dogovor v zadnjem trenutku
Prav v zadnjem trenutku pa je zdaj že nekdanji trener Ilirije dosegel dogovor tudi s Plavalno zvezo Slovenije in bo še naprej na voljo obema slovenskima vrhunskima plavalcema. Najbolj odprto je vprašanje Blaža Medveška, ki vse do včeraj ni vedel, kdo in kje ga bo v letu 2006 treniral. "Od Slovenije se nikakor ne poslavljam, saj sem slovenski državljan in zanesljivo se bom še vrnil tudi v slovensko plavanje, ali pa ostal z njim povezan na kakšen drug način," je povedal Mancenovič.
Vztrajal je, čeprav so se mu posmehovali
Trener je s svojimi pristopi in načinom dela tudi eden od inovatorjev slovenskega plavanja, saj je pred vso slovensko stroko verjel denimo v slovensko moško štafetno plavanje, ki se je razpletlo z vrhuncem v finalu na letošnjem SP v Montrealu, že lani pa je bila Slovenija s štafetami zastopana tudi na olimpijskih igrah. Ko je prvič predstavljal te cilje, je bil v Sloveniji deležen posmeha, vendar so se vsi njegovi izračuni pokazali za točne.