Peugeot 206 WRC z dvema konstruktorskima in enim vozniškim naslovom že dve leti kraljuje v rally svetovnem prvenstvu in je tudi letos v prepričljivem vodstvu. To pomeni, da je najhitrejši, najzmogljivejši in tehnološko najbolj dovršen avtomobil, kar jih vozi po cestah. To še posebno velja za zadnjo, le dober mesec dni staro evolucijo aktualnega svetovnega prvaka Richarda Burnsa, ki smo jo imeli priložnost preizkusiti v predmestju Pariza.
Že težaven dostop do skritega Peugeotovega testnega poligona je izdajal, za kako enkratno priložnost in avtomobil gre. Za večino je sicer presenetljivo, da najbolj dovršen in najdražji - milijon evrov vreden avtomobil, ki ga sploh ni mogoče kupiti, nima ne klime, ne airbagov, ne električnih šip in ne radija. A kljub temu je to avto, ki predstavlja vrhunec današnje avtomobilske industrije. V njegovi notranjosti pa desetine stikal. Veliko karbona in železja spominjajo bolj na pilotsko kabino in poraja vprašanje, kako sploh speljati...
"Prestavljanje je sekvenčno na volanskem obroču. Sklopko pritisneš samo, ko iz nevtralnega položaja prestaviš v prvo ali vzvratno prestavo. Za prestavljanje v prvo prestavo je potrebno pritisniti sklopko, nato rdeči gumb na volanu, ga držati in prestaviti v prvo," je povedal glavni mehanik svetovnega prvaka Jean Charles Odon.
In potem se zgodi. Avto dobesedno katapultira in lahkotno zdrsne skozi zavoje. Med vožnjo sem skušal povedati kaj o vzdušju in obnašanju dirkalnika, pa razen nepovezanih vzklikov navdušenja nisem uspel izustiti ničesar. Samo vožnjo z avtomobilom svetovnega prvaka v rallyju je dejansko težko opisati, saj jo je praktično nemogoče primerjati s čemerkoli.
Celo najzmogljivejši in najdražji serijski športni avtomobili glede na pospeške in predvsem lego ter vodljivost WRC-ja delujejo kot stare kripe. Seveda so zmogljivejši avtomobili in hitrejši dirkalniki, toda na ovinkasti asfaltni ali razriti makadamski cesti temu avtomobilu ni kos nihče. "Kaj naj rečem, je hitrejši, lahkotnejši za vozit in veliko učinkovitejši od ostalih avtomobilov," je hvalil Jean Charles. "Pravzaprav je spremenjenih veliko stvari, šasija, podvozje, blažilci, prenos, motor je popolnoma drugačen. Glede na serijski avtomobil je večina stvari spremenjenih, vključno z elektroniko."
WRC modifikacija spremeni že tako poskočno serijsko dvestošestico GTI iz katere izhaja, v zver z stalnim štirikolesnim pogonom, turbo polnilnikom, ki zagotavlja največ dovoljenih 300 konjskih moči in skupaj z neverjetnim prenosom preko treh aktivnih diferencialov omogoča pospešek do 100 kilometrov na uro v pičlih 4 sekundah. Širši koloteki pod nabuhlimi blatniki in zadnji spojler, ki spominja na kakšno letalsko krilo, skupaj z dirkalnimi gumami skrbijo, da vse skupaj ostane v željeni smeri, čeprav avto med zavoji, zaradi svoje brutalnosti in vodljivosti, ves čas kontrolirano drsi. Dejansko je največja prednost tega avtomobila podvozje, ki zgladi tudi največje luknje v cestišču in omogoča nepredstavljivo lego.
Glede na zmogljivosti in obnašanje avtomobla, podvozje, lego, navor motorja in pravzaprav vsak vgrajeni del se zdi, da je cena blizu miljon evrov celo upravičena. A kljub temu strošek kilometra vožnje, ki se giba okoli 100.000 tolarjev šokira. Zdi se, da je boljši avto že težko narediti, kar je potrdil tudi sam Richard Burns, ko je letos presedel iz Impreze, ki mu je prinesla naslov svetovnega prvaka, v Peugeota.
Tudi mnenje svetovnega prvaka Richarda Burnsa, ko smo ga povprašali o avtomobilu, pove svoje: "Je popolnoma drugačen od česarkoli, kar sem vozil doslej. Je zelo učinkovit avtomobil in celotna ekipa dela zelo dobro. Zato mislim, da v prihodnje ne bi smeli imeti težav." Edina težava za peščico srečnežev, ki smo imeli priložnost za nekaj trenutkov biti v koži in dirkalniku svetovnega prvaka, pa se zdi obsojenost na večno nezadovoljstvo z vsem, s čimer se bomo vozili odslej.