Venus Williams je v prvem polfinalu s 6:3 in 6:3 ugnala petopostavljeno Belgijko Justine Henin in si tako prvič doslej priigrala finalni nastop na avstralskem odprtem prvenstvu. V drugem polfinalu je prva igralka sveta Serena Williams s 4:6, 6:3 in 7:5 izločila drugo belgijsko predstavnico in četrto nosilko Kim Clijsters. To bo že peti obračun obeh trenutno najboljših igralk v finalu katerega od najmočnejših štirih turnirjev, prvi v Melbournu, Serena pa bo lanskih uspehom v Parizu, Wimbledonu in New Yorku letos prvič skušala dodati še zmago v Avstraliji.
Tudi odlična predstava Belgijke Kim Clijsters, ki je imela že dve zaključni žogi za zmago in številni žulji niso ustavili Serene Williams na poti do novega naslova na turnirju za grand slam - v bogati zbirki ji po zmagah v Parizu, Wimbledonu in New Yorku manjka le še avstralski naslov. Sedaj ji na poti do novega naslova stoji le še njena starejša sestra Venus. Serena se je po zaostanku zaradi dveh izgubljenih iger na svoj servis v odločilnem nizu vrnila v igro in na koncu s 4:6, 6:3 in 7:5 le ugnala četrto nosilko Belgijko Kim Clijsters in se še četrtič zapored v finalu turnirja za grand slam pridružila starejši sestri Venus. "Spet sem dokazala, da sem na igrišču velik borec. Morda je Kim za trenutek pozabila na to in priložnost sem znala izkoristiti," je po zmagi dejala Serena in dodala: "Nisem prišla tako daleč, da bi predčasno končala nastope." Serena je bila lani boljša od Venus v vseh treh finalnih sestrskih obračunih - na odprtem prvenstvu Francije, v Wimbledonu in na odprtem prvenstvu ZDA. Če si priigra tudi avstralski turnir, bo postala prva teniška igralka po devetih letih, ki je zapored zmagala na vseh štirih najmočnejših turnirjih. Nazadnje je to uspelo Nemki Steffi Graf.
Venus je pred tem družini Williams pripravila veselje že s polfinalno zmago nad peto nosilko, prav tako Belgijko Justine Henin Hardenne s 6:3 in 6:3. "Venus zaenkrat na tem turnirju igra malce bolje od mene, je dejala Serena: "Če želim iti do konca, bom morala iz zadnjega žepa povleči še kakšnega aduta." Prav tako pa meni, da bo pogovor z Venus o finalu prepovedan pred dvobojem. "Ne maram dela nositi domov," je dodala. Serena si je zmago nad Belgijko zares prigarala, njeno predstavo pa so malce pokvarili tudi žulji na desni nogi. V odločilnem nizu je namreč zaostajala že z 1:5, nato pa rešila še dve zaključni žogi Clijstersove. "V tem momentu zares nisem več verjela, da še lahko zmagam, vendar sem se borila še naprej, počasi, točko za točko," je menila Serena. Kljub 21. zaporedno dobljenem dvoboju na turnirjih za grand slam se je morala 21-letna Američanka v Avstraliji za uspeh kar precej potruditi. Srečanje je bilo vmes prekinjeno za devet minut, da so lahko Sereni oskrbeli žulje na nogi.
Za Clijstersovo, ki je lani novembra premagala obe sestri Williams na turnirju WTA, je bila tokrat Serena prava uganka. Dejala je, da ji je žal le za dve dvojni napaki v zaključnem nizu. "Serena je v zadnjem nizu pričela igrati veliko bolj agresivno in ni napravila nič več napak," je dejala 19-letna Belgijka in dodala: "Če bi imela še enkrat možnost za zmago, bi točki odigrala povsem enako. Serena je res veliko tvegala in tokrat ji je obe zaključni žogi uspelo ubraniti."
Po relativno lahki polfinalni zmagi nad Heninovo je Venus, ki bo po dveh polfinalnih nastopih in lanskem četrtfinalu tokrat prvič zaigrala v finalu, počakala na obračun sestre s Clijstersovo: "To je res razburljivo. Še nikoli nisem bila tako blizu zmagi na odprtem prvenstvu Avstralije." Kljub temu pa si je Venus priigrala štiri zaporedne finalne nastope na grand slamih in spet ji bo nasproti stala mlajša sestra, ki jo je trikrat že premagala. "Štiri zapored - to je res velik uspeh. Menim, da imam tokrat še največ možnosti, da zmago odnesem domov jaz. Prvič v Melbournu sem sploh v položaju, ko se bom borila za zmago. Upam, da bo tokrat uspelo meni." Heninova, ki je dobro okrevala po četrtfinalnem srečanju proti Američanki Lindsay Davenport, je Venus pošiljala iz enega konca igrišča na drugega, kljub temu pa ji taka taktika ni prinesla zmage. Venus je imela prvo zaključno žogo že pri izidu 5:2 v drugem nizu, vendar je pri servisu napravila tri dvojne napake in izgubila igro. Nato je po vsega 74 minutah igre z lepim "forehandom" zaključila obračun. "Justine je res odlična igralka. Zdi se mi, da proti njej igram v zaključni fazi vseh velikih turnirjev. Za zmago sem morala pokazati svojo najboljšo igro," je menila Williamsova, ki je izkupiček v zmagah nad 20-letno Belgijko povečala na 7:1. Finalistka Wimbledona 2001 Heninova, ki ji je tudi takrat nasproti stala Venus in odnesla končno zmago, je dejala, da se po tri in pol urnem četrtfinalnem dvoboju proti Davenportovi ni mogla ustrezno regenerirati: "Venus je prikazala precej bolj agresivno igr od mene. Njeni "returni" so bili skoraj neubranljivi, servisi prav tako, poleg tega pa je večkrat prišla na mrežo kot jaz. Res si je zaslužila to zmago."
V prvem moškem polfinalnem obračunu Američan Andre Agassi ni dovolil Južnoafričanu Waynu Ferreiri dihati in si je v treh nizih s 6:2, 6:2 in 6:3 priigral še četrti zaporedni finalni nastop na odprtem prvenstvu Avstralije. Agassi, zmagovalec v Melbourne-parku leta 1995, 2000 in 2001, je v vsakem nizu dvakrat vzel servis 31-letnemu nasprotniku in po zastrašujoče učinkoviti igri zmagal po vsega slabi uri in pol dvoboja. Dvaintridesetletni Američan, ki je od Ferreire v zmagah boljši z 11:0, se bo v nedeljskem finalu pomeril z boljšim iz dvoboja med rojakom Andyjem Roddickom in Nemcem Rainerjem Schüttlerjem, vendar bo imel Agasi dan več za pripravo in regeneracijo. "To sicer ni v navadi, vendar me ta premor ne skrbi. Vzel si bom čas za družino in sina, nato pa prišel na igrišče in dal vse od sebe. Upam, da bo dovolj," meni Američan.
Ferreira je sicer uspel dobiti servis v vseh treh uvodnih igrah posameznega niza, vendar pa mu je Agassi v obeh uvodnih nizih dvakrat odvzel servis. Čeprav je bila igra Ferreire veliko bolj mirna in konstantna v tretjem nizu, je spet popustil v sedmi igri in nato ni mogel več slediti Agassijevem visokem ritmu menjave moči, kontrole in pokritosti igrišča. Na avstralskem grand slamu se je do polfinala prebil le še leta 1992, takat pa ga je s 7:6, 6:1 in 6:2 ugnal Šved Stefan Edberg, ki je nato v finalu izgubil. "Ko sem danes prišel na igrišče, sem bil prepričan, da imam dobre možnosti za zmago. Nisem igral slabo. Pravzaprav sem storil vse, kar se je dalo. Vendar pa je Agassi igral odlično. Tako konstanto igro je prikazal vse od uvodnih partij in menim, da ali Andy ali Rainer nimata nobenih možnosti," pa je prepričan Južnoafričan. "Moji udarci so bili točni, skrbno premišljeni in kontrolirani. Čimprej sem želel prevzeti kontrolo nad igro," je po obračunu Agassi dejal komentatorju ob igrišču, nekdanjemu teniškemu asu Johnu McEnroeu. "Igrišče je odlično, saj lahko žogico pošljem kamor želim in zdi se, kot da me uboga, je dodal Agassi in pohvalil avstralske prireditelje, krati pa ni želel naravnost odgovoriti na vprašanje, ali igra najboljši tenis v karieri. "Sem močnejši, hitrejši, v prid pa govori tudi mojih 17 let izkušenj v teniškem cirkusu," je nato le dodal. Agassi je v preboju do 14. grand slam finala igral proti rojaku Brianu Vahalyju, Korejcu Hyung-Taik Leeju, Francozu Nicolasu Escudeju, Argentincu Guillermu Coriji, dvanajstemu nosilcu Francozu Sebastienu Grosjeanu in Ferreiri, vsega skupaj pa je oddal le en niz. Pravzaprav je 32-letnik izgubil le 43 iger in izboljšal svoj impresivni rekord v Melbournu na 38 zmag in le tri poraze.
Agassi pa ima še nekaj razlogov več za nedeljsko zmago. Njegova žena in nekdanja teniška šampionka Nemka Steffi Graf, ki je v karieri osvojila kar 22 posamičnih naslovov grand slam turnirjev, mu je obljubila, da bo v paru z njim zaigrala na odprtem prvenstvu Francije, če osvoji še četrti avstralski naslov. Poleg tega pa je njegov trener Darren Cahill obljubil, da si obrije glavo do golega, če Agassi osvoji še eno prvenstvo.