Zgodovinski Derleiov srebrni gol

Sevilla, 22. 05. 2003 00.00 |

Nogometaši Porta so zmagovalci letošnjega pokala Evropske nogometne zveze. Na olimpijskem stadionu v Sevilli so v finalu po podaljšku s 3:2 premagali Celtic. Strelec odločilnega zadetka v 115 minuti je bil Derlei.

Nogometašem Porta je po osvojitvi naslova evropskih prvakov leta 1987 uspelo dobiti v svoje vitrine še drugo najpomembnejšo evropsko lovoriko. V dramatičnem finalu pokala UEFA so s 3:2 premagali Celtic. Tekma je bila bolj ali manj enakovredna, za odtenek več so pokazali Portugalci, ki so tako zasluženo dvignili pokal. Finale je bilo tudi v znamenju strelskega dvoboja Derlei - Larsson, ki se je končal neodločeno 2:2, a tega je bil bolj vesel igralec Porta. Dosegel je namreč odločilni, srebrni zadetek v 115. minuti drugega podaljška, poleg tega pa z 12 zadetki postal najboljši strelec tega tekmovanja, medtem ko je bilo 11 zadetkov Šveda v zelenobelem dresu dovolj le za drugo mesto.

Prvi polčas ni postregel z veliko razburljivosti

Porto je imel več žogo v nogah, po nekaj polpriložnostih pa se je mreža zatresla šele v sodnikovem podaljšku. Po lepi podaji Decoja je še lepše z volejem poskušal Alejničev, vratar Dauglas je bil na mestu, a je žoga vendarle prišla do Derleia, ki jo je brez težav potisnil za vratarjev hrbet.

Razburljiv drugi polčas

Začetek drugega dela je bil za nogometne sladokusce, saj so se nevarne akcije vrstile ena za drugo, manjkali pa niso niti zadetki. Najprej je bil v 47. minuti v kazenskem prostoru najvišji Larsson, ki je z glavo zadel vratnico, od katere se je žoga odbila v gol. Le sedem minut pozneje so Portugalci spet vodili. Veliko delo je opravil Deco, preigral dva igralca, podal žogo v prazen prostor, kamor je vtekel Alejničev in mimo vratarja poslal žogo v mrežo. Toda veselje plavobelih je trajalo vsega tri minute. Po kotu z desne strani je spet najvišje skočil Larsson, Dauglas se je žoge sicer dotaknil, a je bil strel premočan. Po odličnem začetku je ritem igre nekoliko padel, obe moštvi sta sicer še izpeljali nekaj nevarnih napadov, toda izid se do konca ni spremenil, tako da sta bila na sporedu podaljška.

Derlei odločil finale

Že na začetku dodatnih minut so Škoti ostali brez Baldea, ki je prejel drugi rumeni karton. Številčno premoč so Portugalci kronali v 115. minuti, ko je Derlei izkoristil napako škotske obrambe in odločil finale. To sicer ni bil zlati zadetek, saj se po novih pravilih srečanje poteka do konca podaljška, v katerem je bil dosežen zadetek. A vseeno gol Derleia zato ni bil prav nič manj vreden.