Anamarija Lampič znova na stopničkah: tokrat druga v Falunu

Falun, 31. 01. 2021 14.55 |

STA, J.B., T.Š.
16

Najboljša slovenska smučarska tekačica Anamarija Lampič je prišla do novih stopničk. Na sprinterski preizkušnji v klasični tehniki v Falunu je po fotofinišu osvojila drugo mesto. Prva je bila Švedinja Lina Svahn, tretja pa še ena domačinka Jonna Sundling, ki je za Lampičevo zaostala za nekaj centimetrov.

Anamarija Lampič je znova na stopničkah.
Anamarija Lampič je znova na stopničkah. FOTO: Damjan Žibert

Anamarija Lampič je bila sicer šele deveta v kvalifikacijah, za najhitrejšo, domačinko Johanno Hagstroem, je zaostala 6,13 sekunde. Druga je bila Norvežanka Tiril Udnes Weng (+1,53), tretja pa Svahnova (+3,31).

V peti, zadnji četrtfinalni skupini, je Lampičeva nato vodila praktično od starta pa do cilja, ko se ji v zaključku po pridobljeni veliki prednosti ni bilo treba naprezati za prvo mesto, pa ga je vseeno gladko osvojila z 0,94 sekunde prednosti pred vsemi tekmicami.

Eva Urevc, druga Slovenka, je izpadla v četrtfinalu in bila skupno 14., Janez Lampič pa je bil 39. v kvalifikacijah in se ni uvrstil v izločilne boje. V finalu je zmagal Norvežan Johannes Hoesflot Klaebo.

Polfinale je nato nadaljevala v drugi skupini in ga tako kot prejšnji tek odločno začela in tudi končala z veliko prednostjo. Vmes je za nekaj časa padla na tretje mesto, vendar se je na zadnjem spustu, ko je pridobila veliko hitrost tik pred njim, dobesedno "odpeljala" mimo tekmic in za 0,52 sekunde ugnala Sundlingovo, ki je bila druga.

Tekmovalka iz Valburge se je v sprintu v klasični tehniki prvič v sezoni uvrstila v finale, nazadnje je bila finalistka v tej tehniki sprinta 8. februarja lani prav v Falunu, ko je bila četrta.

Tokrat je nastop najboljše šesterice začela nekoliko v ozadju, pa na čelo prišla že po startni ravnini. A tam ni bila dolgo, ves čas jo je prehitevala Svahnova, ki ji je dokončno ušla v predzadnjem zavoju.

Lampičevi tako ni uspelo, da bi zmagala četrtič v karieri, je pa po dramatičnem zaključku in po kratkem čakanju petič osvojila drugo mesto. Švedinja je nato prišla do devete posamične zmage v karieri, četrte v sprintih v tej zimi in šeste skupno, najboljša je bila namreč tudi na dveh letošnjih tekmah na 10 km s skupinskim startom.

"Glede na to, da sem včeraj odstopila, sem vesela, da sem odstopila, da sem naredila to potezo, ker se res nisem počutila dobro. Malo sem bila v dilemi, da sem morda preveč trenirala, da je to prišlo za mano. A sem danes po kvalifikacijah videla, da sem še vedno zraven, sploh pa potem v izločilnih bojih. Šlo je, kot sem si zamislila, takoj od štarta sem bila spredaj in držala to pozicijo." V skupnem seštevku šprinta je še povečala prednost pred zaledovalkami: "To, da ostajam v vodstvu, je zagotovo en plus. Še vedno pa je moj osrednji cilj svetovno prvenstvo v Oberstdorfu." Nato je Lampičeva nekaj besed namenila še njeni največji tekmici, Linn Svahn: "Mislim, da je bila danes povsem premagljiva, to sem tudi čutila. A na ciljni ravnini me je malce, nekajkrat zaneslo s težiščem nazaj, čisto sem omagala, dohitevala me je še Jonna. Linn je bila premagljiva, a jaz sem bila tista, ki bi jo danes morala premagati, a mi na žalost ni uspelo," je izjavo Lampičeve posredovala SZS.

Eva Urevc je bila 17. v kvalifikacijah, tekla je v tretji četrtfinalni skupini, v kateri je bila tudi najhitrejša kvalificirana tekmovalka Hagstroemova. Ta je bila druga, tri stotinke za Finko Jasmi Joensuu, Urevčevi pa ni uspelo, da bi v ciljni ravnini izboljšala tretje mesto, na katerem je bila večji del tekme. Od tega cilja jo je ločilo 37 stotink.

Med tekači je vodilni v pokalu Aleksander Boljšunov iz Rusije na 46. mestu z več kot 11 sekundami zaostanka izpadel že v kvalifikacijah. Klaebo je v finalu za 1,45 sekunde ugnal domačina Oskarja Svenssona, tretji je bil drugi Norvežan Haavard Solaas Taugboel (+2,80). Vodilna v seštevku pokala tekačic, Američanka Jessie Dinggins, je izpadla v polfinalu.

Svetovni pokal se bo nadaljeval prihodnji konec tedna v Ulricehamnu, kjer bodo v soboto švedski organizatorji pripravili posamični sprint v prosti tehniki, v nedeljo pa še ekipni sprint.