Zimski športi

Vlhovi slalom v Areju, Bucikova sedma, Slokarjeva 15.

Are, 12. 03. 2021 15.09 |

Slovaška alpska smučarka Petra Vlhova, ki je vodila že po prvi vožnji, je zmagovalka slaloma za svetovni pokal v švedskem Areju. Najboljša Slovenka Ana Bucik je odlično formo potrdila s sedmim mestom, petnajsterico pa je za rep ujela tudi Andreja Slokar.

Novogoričanka Ana Bucik je bila po prvi seriji 13.
Novogoričanka Ana Bucik je bila po prvi seriji 13. FOTO: AP

Petra Vlhova je vodila že po prvem delu slalomske preizkušnje v Areju, v finalu pa je odbila vse napade konkurentk ter slavila za pomembne točke v boju za veliki kristalni globus s Švicarko Lara Gut-Behrami in v boju za slalomski seštevek. Gut-Behramijeva, ki v slalomih ne tekmuje, po novem za Vlhovo v boju za seštevek zime zaostaja 64 točk.

Drugo mesto je osvojila Avstrijka Katharina Liensberger (+0,20), tretja je bila Mikaela Shiffrin (+0,64). Američanka je natanko na deseti obletnici svojega prvega starta na tekmah svetovnega pokala, le dan pred svojim 26. rojstnim dnevom, lovila kar nekaj mejnikov. A v finalu na postavitvi svojega trenerja Jeffa Lackieja ni bila tako prepričljiva, da bi lahko ogrozila Vlhovo.

Šved Ingmark Stenmark tako še ostaja samostojni rekorder po številu zmag v svetovnem pokalu v eni disciplini, ima namreč 46 veleslalomskih. Shiffrinova jih ima v slalomu 45.

Slovenki v zaključku sezone ujeli odlično formo
Iz tekme v tekmo pa navdušujeta najboljši slovenski slalomistki. Andreja Slokar z devetim mestom po prvi vožnji še ni nikoli bila višje v svetovnem pokalu. Ob drugem nastopu Ajdovke je bila na vrhu prav Ana Bucik, ki je ostala vodilna tudi po njenem nastopu.

Slokarjeva je s prve proge prinesla 11 stotink sekunde zaloge. Vendar se je njena prednost hitro stalila. Bucikova je bila prepričljivejša. Slokarjeva je imela v finalu na progi več težav, druga vožnja se ji ni v celoti posrečila. Za Novogoričanko je v cilju zaostala 1,25 sekunde za takrat sedmi čas.

Bucikova je imela v prvi vožnji po drugem vmesnem času precej težav, zaradi česar je izgubila nekaj časa, v spodnjem delu pa je bila zelo hitra in prišla do 13. izhodišča. V finalu je morala izboljšati čas Američanke Paule Moltzan, pred katero je s prve proge prinesla 19 stotink sekunde zaloge. V drugo je vrhunsko odpeljala zgornji del in si priborila šest desetink sekunde prednosti.

Odlično se je znašla tudi v nadaljevanju, čeprav je zapravila nekaj časa (-0,01; -0,10), ter z 32 stotinkami sekunde prednosti prišla v cilj v zelenem za prevzem vodstva.

Prva, ki je prehitela Bucikovo, je bila sedma po prvi vožnji Avstrijka Franziska Gritsch za zgolj 11 stotink sekunde. Nato je vodstvo prevzela Nemka Lena Dürr. Z Bucikovo se je povsem izenačila Švicarka Michelle Gisin. Njena rojakinja Wendy Holdener pa je obe potisnila z zmagovalnega odra. Na startu so bile le še najboljše tri, ki pa si na razriti progi niso privoščile prevelikih napak za kakšno presenečenje.

Tretja slovenska predstavnica Meta Hrovat je bila po padcu, ki ji je odnesel prejšnji koncu tedna v Jasni, tokrat na startu, a prepočasna za uvrstitev v finale. Za Vlhovo je zaostala 3,93 sekunde in bila pri repu uvrščenih na 38. mestu.

Bucikova je bila na SP v Cortini deveta, v Jasni šesta, v Areju sedma. Šesto mesto je tudi njen najboljši slalomski dosežek v svetovnem pokalu. V slalomskem seštevku je trenutno 12. Slokarjeva pa 27. in jo le dve mesti ločita od slalomskega finala v Švici.