Foss-Solevaagu slalomsko zlato, Hadalin na sedmem mestu

Cortina d'Ampezzo, 21. 02. 2021 11.50 |

T.Š., STA
17

Na sporedu je bilo zaključno dejanje svetovnega prvenstva v alpskem smučanju, moški slalom. Norvežan Sebastian Foss-Solevaag, sicer tretji po prvi vožnji, je osvojil zlato odličje. Drugi je bil Avstrijec Adrian Pertl, tretji še en Norvežan Henrik Kristoffersen. Najboljši Slovenec je bil Štefan Hadalin na sedmem mestu.

Štefan Hadalin
Štefan Hadalin FOTO: AP

Moški slalom je bil zadnja tekmovalna preizkušnja 46. svetovnega prvenstva v alpskem smučanju v italijanskih Dolomitih. Prva vožnja je postregla s presenečenji, odstopi in presenetljivim vodilnim. Avstrijec Adrian Pertl je vodil po prvi vožnji v Cortini d'Ampezzo, drugi je predstavnik Italije Alex Vinatzer (+0,14), tretji Norvežan Sebastian Foss-Solevaag (+0,16). Pertl je nastopil na svojem premiernem svetovnem prvenstvu in je prvič v finalu branil vodstvo s prve vožnje. Pred Cortino je bil le enkrat na stopničkah lani s tretjim mestom na slalomu v Chamonixu.

Zaradi odjuge in pričakovanega poslabšanja stanja snežne površine je tekmovalna žirija posegla po posebnem pravilu, v skladu s katerim bo najboljših 15 tekmovalcev s prve proge v obratnem vrstnem redu nastopilo v finalu. Običajno velja pravilo za prvih 30. V finalni vožnji je bil najhitrejši Foss-Solevaag, ki se iz tretjega mesta prebil do zlatega odličja, Adrian Pertl je bil drugi (+0,21), še en Norvežan na  tretjem mestu, Henrik Kristoffersen (+0,46) je osvojil bron.

Najboljši Slovenec po prvi vožnji je bil Štefan Hadalin na 11. mestu (+0,82). Žan Kranjec je na selektivni postavitvi na polovici proge povozil količek in odstopil. Tijan Marovt je bil z zaostankom 3,06 sekunde 28., Aljaž Dvornik pa z zaostankom 4,07 sekunde 32. Hadalin je v finalu še pridobil nekaj mest in zasedel sedmo mesto (+1,50).

Po zlatu na mešani ekipni paralelni tekmi je 29-letni Norvežan osvojil tudi individualno zlato na slalomski tekmi, na drugi progi pa je z najboljšim časom finala prišel do zlata. Norvežani imajo tako na SP v Cortini vendarle odličje tudi v individualni preizkušnji. Norveška ima po 24 letih znova svetovnega prvaka v slalomu. Pred Cortino je bil zadnji Norvežan s slalomskim zlatom na SP Tom Stiansen, ki je slavil 15. februarja 1997 v Sestrieru.