Zimski športi

Faivre zmagal v Banskem, Kranjec šesti, Hadalin brez finala

Bansko, 28. 02. 2021 14.10 |

Francoz Mathieu Faivre je zmagovalec veleslaloma za svetovni pokal alpskih smučarjev v Banskem. Drugo mesto je osvojil Švicar Marco Odermatt (+0,75), tretji je bil Francoz Alexis Pinturault (+0,81). Žan Kranjec (+1,59) je tekmo končal na šestem mestu. Štefan Hadalin je boj končal že v prvi vožnji na 36. mestu. Zmagovalec sobotnega veleslaloma Hrvat Filip Zubčić, ki je v finalu sobotnega veleslaloma premagal Faivreja, je tokrat končal na 14. mestu.

Do konca sezone sta še dva veleslaloma. Boj za mali kristalni globus v seštevku discipline se bo lahko razpletel že pred finalom v Lenzerheideju, in sicer v Kranjski Gori, ki bo moško svetovno karavano gostila na veleslalomu in slalomu za pokal Vitranc 13. in 14. marca. Na vrhu seštevka je Alexis Pinturault, s 550 točkami, Marco Odermatt je znova drugi, njegov zaostanek znaša 25 točk, na tretjem mestu je Filip Zubčić, ki zaostaja 64 točk za vodilnim. Najboljši Slovenec Žan Kranjec je pridobil dve mesti in je po novem sedmi z 219 točkami. Kranjec je v soboto osvojil 12. mesto. Alexis Pinturault, ki je v soboto v Banskem pristal na četrtem mestu, potem ko je večino finalne vožnje odpeljal brez ene palice, sicer še naprej ostaja na vrhu skupnega seštevka svetovnega pokala alpskih smučarjev. Francoz Mathieu Faivre , ki je v Cortini d'Ampezzo ostal brez veleslalomskega zlata, prvič v treh letih se mu je pripetil odstop v finalu, ima na vrhu seštevka 1034 točk. Prvi izzivalec v boju za veliki kristalni globus Odermatt zaostaja na drugem mestu 210 točk. Do konca sezone je na sporedu še devet moških preizkušenj.

Klemen Bergant
Klemen Bergant FOTO: Miro Majcen

V Cortini d'Ampezzo je naslov svetovnega prvaka v veleslalomu po odstopu favoriziranega rojaka vzel Faivre, ki je pred tem na svetovnem prvenstvu dobil tudi skoraj neregularni premierni paralelni veleslalom. Faivre je v soboto po vodstvu v prvi vožnji na prvem veleslalomu v Banskem ostal brez zmage, to je vzel Zubčić. Popravni izpit pa je 29-letni Francoz opravil z odliko. Vodstva po prvi vožnji ni zapravil v finalu. Po Val d'Iseru decembra 2016 je tako vpisal še drugo zmago v svetovnem pokalu. Zadovoljni pa so tudi v slovenskem taboru. Kranjec je bil po šestem mestu na veleslalomu na svetovnem prvenstvu končno šesti tudi na tekmi svetovnega pokala. Po prvi vožnji mu je kazalo še bolje, saj je bil z zaostankom 89 stotink sekunde na četrtem mestu.

"Seveda danes smo zadovoljni z Žanom, v prvem teku je bil že zelo podoben samemu sebi, imel je dva super odseka. Počasi se sestavlja. Zdaj bo malo predaha in bomo lahko malo trenirali in mislim, da bo v Kranjski Gori pripravljen, da bo pokazal svoje najboljše smučanje. Danes so bili pogoji malo drugačni, kot včeraj. Štefan se v njih ni znašel. Temu primeren je v takšni konkurenci tudi rezultat. Generalno pa smo s tekmama včeraj in danes zadovoljni. Včeraj je bil Štefan prvič med deset, danes Žan na šestem mestu, to je lepa popotnica za domače tekme," je ocenil trener slovenske moške vrste za slalom in veleslalom Klemen Bergant.

1. Mathieu Faivre (Fra)              2:25,29       1:11,45 1:13,84

2. Marco Odermatt (Švi)              2:26,04 +0,75 1:12,65 1:13,39

3. Alexis Pinturault (Fra)           2:26,10 +0,81 1:12,24 1:13,86

4. Thibaut Favrot (Fra)              2:26,37 +1,08 1:12,64 1:13,73

5. Stefan Brennsteiner (Avt)         2:26,43 +1,14 1:13,54 1:12,89

6. Žan Kranjec (Slo)                 2:26,88 +1,59 1:12,31 1:14,57