Zimski športi

Kraft ponovil vajo izpred štirih let, Lanišek peti

Oberstdorf, 05. 03. 2021 18.46 |

Na SP v nordijskem smučanju v Oberstdorfu je bila na sporedu posamična tekma na veliki skakalnici. Novi svetovni prvak je Avstrijec Stefan Kraft, ki je ponovil podvig izpred štirih let. Srebro je osvojil Norvežan Robert Johansson, bron pa Nemec Karl Geiger. Najboljši Slovenec je bil Anže Lanišek, ki je osvojil peto mesto. Bronast s srednje naprave je v finalu kljub bolečinam v hrbtu, zaradi katerih je prejel protibolečinski injekciji, pokazal odličen nastop, ki ga je z desetega mesta popeljal na peto. V finale sta se uvrstila še Peter in Cene Prevc. Slednji se je izkazal z devetim mestom. Bor Pavlovčič je bil zaradi nepravilne opreme diskvalificiran.

Anže Lanišek
Anže Lanišek FOTO: AP

Tekma na veliki skakalnici na 53. svetovnem prvenstvu v Oberstdorfu je potekala v pravi zimski pravljici, sijajno pa so se znova odrezali naši orli. Tekma je potekala v močnem sneženju in težkih razmerah za vse skakalce. Žal so Slovenci po prvi seriji ostali brez Bora Pavlovčiča, ki je bil po skoku, ki bi ga sicer popeljal v finale, diskvalificiran zaradi neustrezne dolžine smuči. Najboljši naš je bil po prvi seriji Cene Prevc, ki je s 129.5 metri in 125,1 točkami dolgo časa vodil, na koncu pa si je delil 8. mesto z Dawidom Kubackim. Tik za njima je bil s 126.5 metri in 124,6 točkami Anže Lanišek, na 13. mestu je bil Peter Prevc s 126.5 metri in 122,6 točkami. V vodstvu je bil Stefan Kraft, ki je najboljše skoke kazal že v kvalifikacijah in v poskusni seriji. Skočil je 132.5 metrov in je zbral 137,8 točk. Drugi je bil Norvežan Robert Johansson s 129.5 metri in 132,1 točkami, tretji pa še en Avstrijec, Daniel Huber s 133.5 metri in 131,7 točkami.

Stefan Kraft
Stefan Kraft FOTO: AP

Finalno serijo je za naše odprl najstarejši Prevc, ki je skočil 129.5 metrov, imel je zelo dobre razmere, če ne štejemo sneženja, z 233,5 točkami pa je zasedel končno 16. mesto. Sijajno je nato poneslo Laniška, ki je s 136.5 metri prevzel vodstvo po pristanku, 258,5 točk pa ga je pripeljalo na vrhunsko 5. mesto. Cene Prevc je takoj za njim skočil 129.5 metrov z nižjega zaletišča, z 253,2 točkami je bil tretji po pristanku, na koncu pa odličen deveti. "Najprej bi rad čestital vsem fantov za borbo. Danes sem na trenerskem stolpu res užival. Anže se je z vsemi težavami, ki jih je imel, takole zbral in skočil na 5. mesto na svetovnem prvenstvu. Res kapo dol! Peter je bil na tekmi malce slabši kot v poskusni seriji, a se je vrnil. Odličen rezultat zanj. Cene je prikazal dva zelo solidna skoka. Imamo močno ekipo za jutri. Verjamem v naše fante in jutri v boj," je za uradno spletno stran SZS povedal selektor Robert Hrgota. "Še ena lepa, uspešna tekma zame. Kljub bolečini mi je uspelo narediti dva zelo dobra skoka. Upam, da nadaljujem v takem ritmu," pa je bil kratek petouvrščeni Lanišek.

Naslova svetovnega prvaka se je zasluženo razveselil Kraft, ki je v finalu skočil 134 metrov, zbral pa je 276,5 točk. Srebro je osvojil Robert Johansson s 135.5 metri in 272,1 točkami, do brona pa je skočil lokalni matador, šesti po prvi seriji, Karl Geiger s 132 metri v finalu in s skupno 267,4 točkami. Četrti je bil svetovni prvak s srednje skakalnice, Poljak Piotr Zyla z 264,4 točkami.