Zimski športi

Favoriti brez odličij na zadnji tekmi biatlonskega SP, Fak 14.

Ostersund, 17. 03. 2019 16.47 |

Na biatlonskem svetovnem prvenstvu je bila na sporedu še zadnja preizkušnja, moška tekma s skupinskim startom na 15 kilometrov. Večina favoritov je ostala praznih rok, zlato odličje je slavil italijanski biatlonec Dominik Windisch. Edini slovenski tekmovalec na tekmi Jakov Fak je zasedel 14. mesto.

Na tekmi s skupinskim startom na 15-kilometrski razdalji je nastopilo 30 najboljih biatloncev, od slovenskih tekmovalcev si je nastop zagotovil le Jakov Fak. Najboljši slovenski biatlonec je startal kot 26., vendar se je po prvem krogu že prebil po lestvici navzgor. Prvo streljanje je opravil brez napake in napredoval na 12. mesto (+8,3 sekunde) za vodilnim Nemcem Benediktom Dollom. Po drugem streljanju, kjer je zgrešil dvakrat, je po dveh kazenskih krogih padel na 20. mesto (+1:04,3), vodstvo je prevzel Johannes Thingnes Boe.

Na tretjem strelskem postanku je zgrešil enkrat, v vodstvu pa je bil takrat Rus Jevgenij Garaničev, ki še ni zgrešil, večina ostalih je morala vsaj v en kazenski krog. Fak je bil na 18. mestu (+1:26,6). Zadnje streljanje (stoje) je prineslo nov vrstni red na vrhu, povedel je Italijan Dominik Windisch, ki je "ustrelil" ničlo (pred tem je skupaj zgrešil trikrat), Fak pa je z enim zgrešenim strelom bil 16. (+1:16,6).

Dominik Windisch je zadržal prednost do konca in se veselil zlatega odličja (40:54,1), to je zanj največji dosežek v karieri. Zgrešil je trikrat (po enkrat na prvih treh strelskih postajah) in imel na koncu 22,8 sekunde prednosti pred Francozom Antoninom Guigonnatom (3 zgrešeni streli) in 23,3 sekunde pred tretjim Avstrijcem Julianom Eberhadom (4 zgrešeni streli). Fak je zasedel 14. mesto s štirimi zgrešenimi streli (+1:19,0). Le mesto pred njim je bil vodilni tekmovalec v svetovnem pokalu J.T. Boe, Martin Fourcade pa šele 24.