Holm Laegreid norveški junak na Pokljuki, Slovenci daleč od vrha

Pokljuka, 17. 02. 2021 15.11 |

J.B., STA
3

Norvežan Sturla Holm Laegreid je na Pokljuki osvojil naslov svetovnega prvaka v moški posamični preizkušnji na 20 kilometrov. Prvi slovenski adut za kolajno Jakov Fak je bil do zadnjega streljanja v igri za najvišja mesta, a je nato zgrešil dvakrat ter tako ostal celo brez uvrstitve med dvajseterico. Drugi je bil Nemec Arnd Peiffer, ki je podobno kot Holm Laegreid zadel vseh 20 strelov. Bronasto medaljo pa je z enim zgrešenim poizkusom ujel še en Norvežan Johannes Dale.

Sturla Holm Laegreid je prišel do uspeha kariere.
Sturla Holm Laegreid je prišel do uspeha kariere. FOTO: AP

Sturla Holm Laegreid, svetovni prvak je postal drugič po zlatu v mešani štafeti, in Arnd Peiffer sta med tistimi boljšimi biatlonci s starta krenila dokaj pozno, a z brezhibnima strelskima nastopoma zasluženo zasedla prvi dve mesti. Najhitrejša v teku sta bila sicer na koncu četrti Francoz Quentin Fillon Maillet in peti Johannes Thingnes Boe, ki pa sta zgrešila po dvakrat.

To je bila za Norveško prva moška zlata medalja na letošnjem svetovnem prvenstvu na Pokljuki.

"Težko verjamem. To je nekaj, o čemer sanjaš vse življenje. Čeprav sem imel dobro sezono, nisem pričakoval, da bom postal svetovni prvak. Občutek je neverjeten. Skušal sem ostati osredotočen in izpeljati pet dobrih strelov. Ko sem slišal, da imam prednost, sem bil zelo vesel, ampak tudi utrujen. V zadnjem delu sem se res boril," je po tekmi povedal zmagovalec.

Zelo zadovoljen je bil tudi olimpijski prvak Peiffer, ki je Nemčiji na Pokljuki končno priboril prvo kolajno. "Želel sem si samo dobro tekmo in uvrstitev niti ni bila važna. Zdaj, ko sem osvojil odličje, sem seveda vesel," je po nastopu dejal Peiffer in preprečil strahove nemške moške vrste, da bodo prvič po letu 1969 ostali brez odličja na SP.

Najboljšemu domačemu predstavniku Jakovu Faku je tokrat po treh strelskih nastopih kazalo zelo dobro, bil je celo v boju za najboljšo peterico, a je nato stoje zgrešil dvakrat in sanj o visoki uvrstitvi je bilo konec. Skupaj je zgrešil trikrat in osvojil točke z 21. mestom.

"Počutil sem se v redu, čeprav se mi zdi, da sem v zadnjem krogu izgubil kar nekaj sekund. Na zadnjem streljanju je bilo preveč emocij, saj je bila želja po prvih tekmah, kjer bi lahko dosegel več, velika. Danes bi že enim strelom manj dosegel precej boljšo uvrstitev, kaj šele s še malo boljšim strelskim izkupičkom," je tekmo ocenil Fak, ki je potrdil, da namerava nastopiti na četrtkovi tekmi mešanih parov.

Miha Dovžan (+ 3:50,5/2), na prvih dveh posamičnih tekmah najboljši Slovenec, je tokrat zgrešil po enkrat na obeh streljanjih stoje, zasedel 23. mesto in bo zaradi dobrih uvrstitev na SP nastopil tudi zadnji dan prvenstva na preizkušnji s skupinskim startom. Rok Tršan (+ 5,05,3/2) je bil nekoliko počasnejši v smučini in za las ostal brez točk na 42. mestu. Mladi Alex Cisar (+ 5:30,0/2) je dvakrat zgrešil ob prvem streljanju, nato pa je zadel vse preostale strele in končal kot 48.

V četrtek bo na Pokljuki mešana štafeta parov, začela se bo ob 15.15.

Jakov Fak je bil do zadnjega streljanja v igri za medalje.
Jakov Fak je bil do zadnjega streljanja v igri za medalje. FOTO: Organizacijski odbor Pokljuka