Zimski športi

Brignonina tekma odstopov, Štuhčeva znova med top 15

Val d'Isere, 17. 12. 2023 14.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Italijanka Federica Brignone je zmagovalka superveleslaloma za svetovni pokal alpskih smučark v Val d'Iseru v Franciji. Norvežanka Kajsa Vickhoff Lie je osvojila drugo mesto, rojakinja Brignone Sofia Goggia je dosegla tretje mesto. Slovenka Ilka Štuhec je bila 15., medtem ko kar 25 tekmovalk ni končalo v cilju.

Ilka Štuhec se je po petem mestu na sobotnem smuku podjetno lotila tudi današnjega superveleslaloma, ki je bil v zadnjih letih pri Mariborčanki rezultatsko podhranjen. Na zahtevni progi je iztržila 15. mesto. Na enakem mestu bila na tem superveleslalomu tudi leta 2020. Njen končni zaostanek danes je znašal 3,03 sekunde.

Boljša je bila v Val d'Iseru le leta 2016 s sedmim mestom, na začetku svoje najboljše sezone v karieri, ko je na superveleslalomu nastopila le dan po dvojčku zmag v alpski kombinaciji in smuku.

Na sobotnem smuku je nosila startno številko 12, s katero je prvič v tej sezoni končala med najboljših pet, na superveleslalomu pa je nastopila kot tretja na startu.

Ilka Štuhec
Ilka Štuhec FOTO: AP

V prvem odseku je bila Mariborčanka hitra, zgolj dve stotinki je znašal zaostanek v tem odseku od prve na startu, Italijanke Laure Pirovano.

A hitrosti ni ponesla po progi navzdol, na bolj zavitem delu je zašla iz navidezne idealne najhitrejše linije. Ta "zdrs" ji je dodal kar nekaj desetink, ob prihodu v cilj je z zaostankom 95 stotink sekunde zasedla tretje mesto, zaostala je tudi za Nemko Kiro Weidle. Ta je bila kot takrat druga in šest stotink počasnejša od Italijanke na vrhu.

"Danes je bil super G malce drugačen. Že nekaj let je minilo, odkar sem startala s številko tako spredaj. To pomeni, da imaš zelo malo ali skoraj nič informacij o progi. Moraš resnično smučati z občutkom oziroma na pamet, kot si si ogledal na ogledu. Po prvem vmesnem času sem bila nekajkrat preveč direktna in zelo pozna. Malce tudi v svežem snegu, tako da sem izgubila dosti časa. Nato sem nekako preklopila in kar v redu odpeljala. Se mi zdi, da je narejen korak naprej, kar se tiče super G-ja. Z uvrstitvijo sem zadovoljna, a vem, da bi se dalo smučati tudi hitreje in je to plan za naslednjič," je po tekmi dejala Štuhčeva.

Pričakovalo se je, da bo do spremembe vodstva prišlo pri številki šest. To je nosila Švicarka Lara Gut-Behrami, ena najboljših superveleslalomistk v zadnjih letih, ki je povsem zašla iz smeri in tekmo končala z ničlo.

Naslednja na startu, Avstrijka Cornelia Hütter, ni naredila napak in je za 93 stotink sekunde izboljšala čas Pirovano.

Italijanka Federica Brignone pa je takoj zatem s superveleslalomom kariere za 87 stotink z vrha potisnila Avstrijko in prevzela vodstvo. Njen dosežek je bil danes nepremagljiv.

Federica Brignone
Federica Brignone FOTO: AP

Izkazalo se je, da je na progi postavljenih precej pasti, kar 25 tekmovalk proge ni končalo v cilju, med njimi tudi vodilna v seštevku Američanka Mikaela Shiffrin, Italijanka Marta Bassino, olimpijska prvakinja iz 2018, Čehinja Ester Ledecka.

Zato pa je ob osipu konkurentk priložnost izkoristila 25-letna Kajsa Vickhoff Lie in drugič v karieri na superveleslalomu osvojila drugo mesto, njen zaostanek je bil 44 stotink sekunde. Na najnižjo stopničko je skočila Sofia Goggia (+0,59), ki je zmagala na prvem superveleslalomu sezone v St. Moritzu.

Goggia tako ostaja še naprej v rdeči majici vodilne v disciplini s prednostjo 15 točk pred Brignonovi, Shiffrinova pa je kljub ničli še naprej na vrhu seštevka zime, le razlika do prve izzivalke Brignonove se je zmanjšala na 63 točk.

To je bila deveta zmaga na tekmah v superveleslalomu za Brignonovo. Goggia ima v boju za primat med Italijankami zmago manj.

Konec starega in začetek novega leta bo pri ženskah v znamenju tehničnih disciplin alpskega smučanja. Hitre discipline pa bodo znova na programu od 12. do 14. januarja v Altenmarkt-Zauchenseeju v Avstriji z dvema superveleslalomoma in smukom.